Čeka mušteriju:  Kovčeg „za raskošan  kraj“
promo
Čeka mušteriju:  Kovčeg „za raskošan  kraj“

promo

Ilustracija: promo

Slučaj smrti japanske novinarke Mive Sado (31) ponovno je pokrenuo pritisak na vladajuću strukturu u toj zemlji da reši problem sve većeg broja smrti vezanih uz prekovremeni rad.

Japan će još jednom preispitati zakon o radu nakon što su inspektori zaključili da je Sado umrla od posledica prekovremenog rada.

Miva Sado radila je na japanskoj javnoj televiziji NHK u Tokiju. Ostvarila je kobnih 159 prekovremenih sati, a imala je samo dva slobodna dana u jednom mesecu. Ubrzo nakon toga, u julu 2013. otkazalo joj je srce. Odeljenje za rad pri ministarstvu zdravstva njenu smrt je pripisalo karošiju, smrti zbog posla, ali za njen slučaj se nije znalo do ove nedelje kada je njen bivši poslodavac odlučio da celi priču plasira u javnost, piše "Gardian".

Očekuje se da će ova smrt pokrenuti promene iako se o fenomenu karošija već godinama priča.

Matsuri Takahaši imala je samo 24 godine kad se ubila u aprilu 2015. Službeni uzrok smrti pripisan je stresu na poslu i prevelikom broju prekovremenih radnih časoav. Radila je više od 100 prekovremenih sati mesečno, i tako nekoliko meseci pre smrti. Nekoliko nedelja pre samoubistva na svojim profilima na društvenim mrežama je objavljivala uznemirujuće poruke kao što su: "Želim umreti" i "Fizički i mentalno sam slomljena".

Njen slučaj je pokrenuo debatu na nacionalnom nivou. Premijer Šinzo Abe osvrnuo se na kulturu rada koja često tera radnike na prekovremeni rad kako bi pokazali predanost, čak i kad ima premalo dokaza da takav pristup povećava produktivnost.

S obzirom da u Japanu ne postoji zakonsko ograničenje broja radnih sati, vlada predlaže da se ta brojka svede na maksimalnih 100 i da se uvedu kazne za preduzeća koja dozvoljavaju prekoračenje tog limita. Ali, mnogi smatraju da je i to previše. Prvo nacionalno istraživanje o karošiju prošle godine pokazalo je da svakoj petoj zaposlenoj osobi preti rizik od smrti od preterane posvećenosti poslu. Za godinu dana više od 2.000 ljudi počini samoubistvo vezano uz karoši, dok desetine umru od srčanih ili moždanih udara ali i drugih zdravstvenih stanja i bolesti zbog previše posla.

Istraživanja pokazuju da Japanci rade neusporedivo duže od kolega na Zapadu. Oni su u proseku 2015. godine iskoristili samo 8,8 dana godišnjeg odmora što je više nego upola manje od dozvoljenog.

Sadin poslodavac tvrdi da smrt odražava "problem društva u celini".

On je rekao da su sačekali četiri godine da objave informaciju javnosti iz poštovanja prema porodici.

"Čak i danas, nakon četiri godine, ne možemo da prihvatimo da je naša ćerka zaista umrla. Nadamo se da tuga slomljene porodice neće biti uzalud’, rekli su Sadini roditelji.

 

Komentari (2)

nedjo

06.10.2017 19:10

karošija to nama ne treba,mada nas vodja stalno opominje da smo neradnici

nada

06.10.2017 23:59

procesljajte malo kod nas privatnike gde rade svaki dan po 12h bez slobodnog dana