Mladićevi advokati traže izuzeće sudije Merona


Associated Press
Kako tvrdi odbrana, sudija Meron je "u prošlosti izjavljivao da je je Mladić kriv".
Sudija Meron, koji je dugo bio predsednik Tribunala, a sada je predsednik sudskog Mehanizma koji ga nasledjuje, član je apelacionog veća pred kojim su dve žalbe Mladićeve odbrane.
Prva je uložena na odluku kojom je sud odbacio tvrdnju odbrane da je prekršeno Mladićevo pravo na fer sudjenje time što sudijama pomažu dva pravna pomoćnika koja su, prethodno, učestvovala u sačinjavanju osudjujuće presude izrečene bivšem predsedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću.
Drugu žalbu, Mladićevi branioci uložili su na termine za završne reči i podneske koje je odredilo raspravno veće. Po toj odluci, rok za podnošenje završnih pisanih podnesaka je 25. oktobar, a usmene završne reči bile bi podnošene od 5. decembra.
Kao razlog za izuzeće sudije Merona, odbrana ističe da je on davao izjave koje su Mladića unapred proglasile krivim.
U avgustu 2003. Meron je, kao tadašnji predsednik Tribunala, izjavio da taj sud "neće smatrati svoj rad okončanim sve dok ;Karadžić i Mladić ne budu privedeni pravdi".
Aludirajući na pravilo da se optuženi smatra nevinim dok ne bude dokazana njegova krivica, Mladićeva odbrana tvrdi da "niko ne traži da nevina osoba bude privedena pravdi" i da je "privodjenje pravdi izraz koji podrazumeva krivicu".
"Jasno značenje Meronovih reči je da je Mladić učinio nešto pogrešno - da je kriv za nešto... Predsednik suda se ne može smatrati nepristrasnim ;ako poziva da neka osoba bude privedena pravdi", tumače branioci.
U zahtevu za izuzeće, odbrana navodi i sličnu izjavu koju je sudija Meron dao pred Savetom bezbednosti UN, takodje u oktobru 2003. Podsećajući da je Tribunal osnovan da sudi "najodgovornijima za najveće zločine", Meron je, kako ga odbrana citira, rekao: "Ta misija neće biti završena dok ne budemo sudili Mladiću i Karadžiću".
Branioci tvrde da je sudija Meron time što je pomenuo "najodgovornije" za zločine, a ne "osumnjičene" da su odgovorni, otkrio da je unapred, pre sudjenja, proglasio krivim Mladića i Karadžića. Takav sudija, tvrdi odbrana, ne može se smatrati nepristrasnim.
Po odbrani, to je i dokaz da je predsedavanje medjunarodnim sudom, koje "povremeno više liči na ambasadorsku funkciju... potpuno nespojivo sa pravosudnom funkcijom".
Branioci Branko Lukić i Miodrag Stojanović ističu i da je sudija Meron "pokazao manjak poštovanja za pravo optuženog na fer sudjenje" i time što je odbrani, u septembru ove godine, uskratio pristup poverljivim dokumentima iz drugog procesa.
Meron "stoga, ne može otvorenog uma razmotriti žalbe" koje je odbrana uložila, te se, kako zahtevaju branioci, mora ili dobrovoljno povući iz apelacionog veća ili iz veća mora biti izuzet.
U zahtevu za izuzeće, Mladićevi branioci sugerišu da pristrasnim na štetu optuženog smatraju još dva člana apelacionog veća - sudije Karmela Adjijusa (Carmel Agius), sadašnjeg predsednika Tribunala, i Fausta Pokara (Fausto).
"Kolektivno, ova tri sudije čine većinu koja može preglasati ostale članove veća. Ne sme se, stoga, dozvoliti čak ni utisak da Tribunal prečicom dolazi do osude Mladića", zaključuje odbrana.
Da su sudije Meron, Adjijus i Pokar pristrasne, odbrana je tvrdila i u nedavnim podnescima o "sistemskoj pristrasnosti" Tribunala, ali su te tvrdnje odbačene od sudija kao neosnovane.
Bivši komandant Vojske Republike Srpske, general Mladić (73) optužen je za genocid u Srebrenici; progon Muslimana i Hrvata širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.Optužnica, u pet tačaka, Mladića tereti za progon, istrebljenje, ubistva deportacije i prisilno premeštanje, kao zločine protiv čovečnosti.
U dodatnih pet tačaka, Mladić je optužen je i za ubistvo, teror, nezakonite napade na civile i uzimanje talaca, kao kršenje zakona i običaja rata.
Sudjenje Mladiću počelo je maja 2012, godinu dana nakon što je on, posle 16 godina bekstva, bio uhapšen u Srbiji i izručen u Hag.
Tužilaštvo je izvodjenje dokaza protiv Mladića završilo u februaru 2014. godine. Dokazni postupak odbrane trajao je od maja 2014. do 16. avgusta ove godine.Prema okvirnom planu Haškog tribunala, prvostepena presuda generalu Mladiću trebalo bi da bude izrečena do novembra 2017.