Srđan Aleksić
Privatna arhiva
Srđan Aleksić
Srđan Aleksić, Foto: Privatna fotografija

Srđan Aleksić pretučen je pre 23 godine pošto je pokušao i uspeo da od pripadnika vojske RS spase prijatelja Bošnjaka.

Na trebinjskoj pijaci 21. januara 1993. godine pripadnici Vojske Republike Srpske legitimisali su građane i tako došli do Alena Glavovića, kojeg su, zbog toga što je Bošnjak, počeli da tuku.

Srđan Aleksić je pritekao u pomoć Glavoviću i spasao ga. Od zadobijenih povreda preminuo je 27. januara.

Srđanov otac Rade u čitulji sinu je napisao: "Umro je vršeći svoju ljudsku dužnost".

Deo ulice Dr Ivana Ribara na Novom Beogradu danas je preimenovana u Ulicu Srđana Aleksića, gd eje otkrivena ploča sa njegovim imenom.

Ploču su zajedno otkrili gradski menadžer Goran Vesić i autorka dokumentarnog filma "Srđo" Sanja Dragićević Babić, a otkrivanju je prisustvovala i porodica Srdjana Aleksića.

Vesić je naveo da Srdjan Aleksić ima ulicu u Pančevu, Novom Sadu, Tuzli, Sarajevu i Trebinju i istakao da mladi mogu da uče na njegovom primeru.

U Trebinju je danas na grob Srđana Aleksića položeno cveće i evocirane su uspomene na ovog mladića.

Srđanov otac Rade Aleksić rekao je da je pre 23 godine stradao njegov sin, ali je ostao putokaz i motiv da treba biti čovek.

"Srđan je pokazao šta znači biti čovek. Ponosan sam na ljude koji poštuju Srđanovo delo. Delo treba poštovati, a ne izvršioca. Isplati se i poginuti, ako treba sačuvati čoveka, jer ako ne sačuvamo čoveka, svi smo izgubili", istakao je Rade Aleksić.

Gradonačelnik Trebinja Slavko Vučurević rekao je da je delo Srđana Aleksića jedinstven čin koji se u opštem metežu rata u BiH izdigao iznad svih i pokazao da postoji čovek.

"Odnosimo se jedni prema drugima kao ljudi, da se više nikada ne desi ono što nam se desilo u prošlosti. Poruka Srđana Aleksića je da čovek čoveku bude čovek", naglasio je Vučurević i dodao da je Trebinje spomenik po sebi, jer je Srđan ponikao u tom gradu.

Obeležavanju 23 godine od smrti Srđana Aleksića, osim porodice i gradonačelnika, prisustvovao je i potpredsenik Federacije BiH Svetozar Pudarić.

Jedan od onih koji su pretukli Srđana Aleksića poginuo je tokom rata, dok su ostali osuđeni na ukupno dvadeset i osam meseci zatvora.

Srđan je posthumno odlikovan brojnim priznanjima u gotovo svim zemljama bivše Jugoslavije, a u mnogim gradovima ulice su nazvane njegovim imenom.