Suđenje Presuda Sud Pravosuđe
Shutterstock
Suđenje Presuda Sud Pravosuđe

Shutterstock

Loše stanje u srpskom pravosuđu, Foto: Shutterstock

U okviru projekta, realizovanog uz pomoć CESID-a ; urađeno je anonimno istraživanje stavova 1.585 sudija od kojih je većina ocenila da su nedovoljna nezavisnost i nedovoljna obučenost glavni problemi u radu.

Najviše pritisaka na sudije bilo je od strane sudskih vlasti a nešto manje od politike i kolega, rekla je predsednica Upravnog odbora Društva sudija Srbije Snežana Bjelogrlić.

U istraživaju je navedeno i da je podatak da je 44 odsto sudija osetilo pritisak da donese određenu odluku zabrinjavajući, s obzirom da ukazuje na "neku vrstu neznanja sudija o načinima kako bi mogli da se zaštite".

Od onih koji su trpeli pritiske, najviše sudija smatra da je u sudstvu prisutna atmosfera opšteg, odnosno sistematskog pritiska, i to njih 43 odsto.

"Od strane drugih nosilaca vlasti pritisak je osetilo zbirno 27 odsto sudija, 18 odsto posredno i devet odsto otvoreno", navodi se u istraživanju.

Dodaje se i da je nešto manji procenat sudija bio izložen pritisku od strane predsednika suda - zbirno 22 odsto od čega 16 odsto prikriveno, odnosno raspitivanjem za predmet od strane predsedniak suda, a šest odsto otvoreno, odnosno direktno".

Navedeno je i da je "osam odsto sudija bilo izloženo pritisku da donese određenu odluku od strane kolega, odnosno drugih sudija".

Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević je rekla da je najviše pritisaka bilo da se što više predmeta reši u što kraćem roku.

Ona je rekla i da to nije moguće raditi jer, kako je navela, sudski predmeti nisu ekseri i tu se ne radi o tehničkim stvarima.

"Da možemo da napunimo kompjuter statističkim podacima ; i da onda mašina sve proračuna sudije ne ne bi ni postojale", rekla je ona.

Novinari nisu dobili konkretan odgovor na pitanje kada će sudstvo u Srbiji dostići nivo američkog koje je nedavno suspendovalo odluku predsednika Donalda Trampa.

Boljević je napomenuli da je u građanskoj materiji, u najvećem broju predmeta država Srbije tužena strana i gubi parnice.

Ona je rekla i da ; 44 odsto sudija koje trpe pritisak, ne znači i da je 44 odsto sudija podleglo pritisku, pošto postoje ljudi "kojima kičma nije savijena i koji se odupiru pritiscima".

Komentari (4)

momazver

30.01.2017 14:46

*Najviše pritisaka na sudije bilo je od strane sudskih vlasti!*JBT, baš su se osilile te tetkice,čistačice,kafe kuvarice i domari u sudstvu. Drmaju srpskim sudstvom do jaja! Jel sme ta Nela uopšte da udje u neki sud,ili kuburi sa kuražnošću izložena pritisku već pomenutih pritiskačica i pritiskača?

radnik bivsi

30.01.2017 15:18

Momo nije to tako. Ima i toga ali s druge strane vetar duva. Ako bi sudije progovorile bio bi haos. Otislo bi 2|3 u zatvor sudskog osoblja sa sudijama a toliko i advokata i politicara. Sve je to povezano.

Aca

30.01.2017 15:52

Po nezakonitosti suđenja,rada Sudova i Tužilaštva iz ličnog iskustva Šabac je na prvom mestu.Toliko o poštenim sudijama,tužiocima i moćnim političarima koji su vršili pritisak na elitnu gospodu koja se ni Boga ne boji.....

XXL

31.01.2017 10:33

Iz nekog malog iskustva 'po sudovima' od maja '85.g. što bi naš narod rek'o u parnicama koje sam vodio i u jednoj dugoj 24 godine za stan solidarnosti u kome sam 'izgubio' spor gde se dogodilo upravo ovo o čemu se u textu vesti govori i uz to i korumpiranost od strane postupajućeg sudije da na Presude u moju korist odgovori 'da za njega nisu merodavne i meritorne' nije pomogla ni izjavljena žalba jer se radilo timski u jednom Privrednom sudu kao i Apelacionom Privrednom po DIREKTIVAMA to je to.