Nađi svoju mirisnu notu


Shutterstock
Haos kod većine dama nastaje kada na sebe zaborave da nanesu to obećanje iz bočice, jer se osećaju ogoljeno pred svetom. U tome čuči sva magija parfema, koji ženi osim samopozdanja pruža ono nešto što je oslikava i po čemu ostaje zapamćena u masi.
Parfem koji koristimo govori mnogo o našoj prirodi, a na tržištu postoji more mirisa od blagih, senzualnih i misterioznih do jakih, strastvenih i dominantnih. Traganje za notom koja će biti vaša mirisna lična karta zna da bude obeshrabrujuće, jer ono što divno miriše na nekome, na vama se može osećati neprijatno. Zato pre nego što dohvatite najatraktivniju bočicu u radnji i pljusnete novac za to, bilo bi dobro da pročitate savete koji slede kako bi sebi odabrale miris od kojeg staje dah.
Miris koji traje dugo
Ako ste se do sada pitale zašto neki parfemi izvetre na koži, a nije prošlo ni sat vremena otkako ste ih nanele, odgovor leži u njegovj koncentraciji mirisa. Parfemi nose različite nazive u zavisnosti od njihove moći trajanja. Logično, najskuplji od njih najduže i traju, dok se najjeftiniji time ne mogu pohvaliti. Vrstu i koncentraciju možete videti odmah ispod imena marke, na prednjoj strani bočice.
Eau de cologne ima najnižu koncentraciju mirisa, oko dva sata, jer je od tri do pet odsto ulja pomešano sa alkoholom i vodom. Eau de toilette ima neznatno veću trajnost oko četiri sata. Eau de parfum poseduje visoku količinu ulja (od 15 do 18 odsto) i oseća se na koži čitavih šest sati. Celodnevni miris ostavljaju oni parfemi sa imenom perfume ili parfum (od 15 do 30).
Mirišeš ko neven
Klasifikujte parfeme po mirisu i biće vam lakše da otkrijete koja vam nota najviše odgovora. Postoji četiri kategorije parfema. Cvetni ili slatkasti su najpopularniji kod žena jer odišu slatkoćom i ženstvenošću. Najčešće se koriste note ruže, lavande, karanfila i pomorandžinog cveta. Zatim slede citrusni ili voćni, koji su veoma egzotični, osvežavajući i jarki. Uglavnom se kupuju parfemi na bazi grejpa, limete, breskve ili jabuke. Treća grupa su orijentalni ili začinjeni, koji mirišu mošusno i kompleksno, jer većina njih sadrži zsčine poput anisa, cimeta i vanile. Poslednji su šumoviti sa mirisom bergamota i pačulija.
Gospođa njuškalo
Prilikom kupovine parfema važno da na sebi nemate nikakve mirise na koži, poput losiona i sprejeva za telo, pa čak ni jak dezodorans, jer vas oni mogu odvući od prave note parfema. Nemojte probati više od šest mirisa, da ne biste preopteretile svoj nos. Uvek prvo pomirišite bočicu, da biste sprečile da na sebe nanesete miris koji vam se ne dopada. Kada poprskate miris na ruku, sačekajte deset sekundi, pa onda proverite da li vam se sviđa. S vremena na vreme osvežite svoj nos tako što ćete pomirisati nešto neutralno poput kože, majice ili maramice.
I za kraj, savet čuvene Koko Šanel: „Parfem stavi gde god želiš biti poljubljena.”