Nahranite svoj jing!


Shutterstock
On utiče na našu konstituciju i razvoj, a količina i kvalitet jinga zavise od zdravlja i konstitucije roditelja.
- U bubrezima se skladište jin i jang celog organizma. Osim njih, tu je još jedna bitna, prečišćena supstanca koja određuje vitalnost, dugovečnost i otpornost jedne osobe na bolest. Ta važna supstanca se zove jing - objašnjava ovaj pojam dr Ana Žikić, lekarka tradicionalne kineske medicine.
Jing se nalazi i u mozgu, koštanoj srži i spermatozoidima, što je naročito važno u periodu kada muškarac i žena planiraju da postanu roditelji. Nedostatak jinga, prema rečima naše sagovornice, nepovoljno utiče na rast i razvoj deteta, može proizvesti probleme u psihomotornom razvoju, nedovoljno ili usporeno sazrevanje, impotenciju i druge reproduktivne probleme.
Šta iscrpljuje jing
Stres, strah, nesigurnost
Prekomeran rad
Učestale trudnoće
Toksini u hrani i vodi
Preterano unošenje slatkiša
Prekomerno unošenje mleka i mlečnih proizvoda
- Važno je da žena brine o svom zdravlju, da sebe pripremi za trudnoću, ali i za vreme koje je očekuje posle rođenja deteta. Menstrualni ciklusi žene treba da budu redovni, bezbolni, sa dovoljno krvi. Kako smo povezani sa prirodom oko nas, najprirodnije je da žena dobija ciklus u vreme punog meseca, kaže kineska tradicionalna ginekologija. Takođe ne bi trebalo imati odnos tokom nevremena, grmljavine, oluja... I muškarac i žena treba da vode računa o redovnom spavanju, metabolizmu i ishrani, jer će sve to činiti dobru bazu da novorođeno dete ima kvalitetnu esencijalnu energiju (či).
Ljudima je danas potrebno sve više energije da savladaju ubrzanu svakodnevicu. Zato su, kada je reč o jingu, neophodne zdrave navike u ishrani, što podrazumeva redovne, ne isuviše kasne obroke, dobro sažvakanu hranu, zdrav digestivni sistem.
- Bademi, kopriva, godži bobice, matični mleč ili alge samo su neki od izvora jinga. Treba napomenuti da ni sa jednom od ovih namirnica ne treba preterivati, jer je dobar balans u osnovi kineske medicine. Smatra se da su idealni izvor jinga spiritualne vežbe, poput či-gonga ili taj-čija, kod kojih se određenim pokretom i disanjem sirovi jing pretvara u suptilniju energiju. To utiče na menjanje stanja duha i svesti i dovodi do mudrosti. Ovakvim vežbama osoba na nov način poima sebe i svet oko sebe - savetuje dr Žikić.
Komentari (1)
momazver
03.02.2017 09:46
Alo bre ženo! Gde ti živiš?