Ne cedi već neguj!


shutterstock
Baš tako izgleda borba sa aknama kod nestrpljivih dama, koje ne mogu da sačekaju da akne same nestanu. Nakon krvave i bolne bitke sa glomaznom bubuljicom, sam đavo nam je kriv kada pred bitan izlazak ne možemo da sakrijemo užasno crvenilo ili još gore ožiljak.
Suzdržimo se, vežimo prste! Valjda nam je lepota lica važnija od toga da svaki put doživimo nervni slom nakon gnjavaže naših obraza, čela, nosa, brade. Hajde da naučimo kako da sprečimo pojavu akni, a kad njih nema, neće biti ni naše strasti za ceđenjem.
Pažljivo sa kozmetikom!
Osim što smo sklone ceđenju bubuljica, sklone smo i trljanju lica raznim preparatima, a sve u cilju besprekorne kože. Problem je što pojedini kozmetički proizvodi mogu još više da pogoršaju akne i povećaju rizik od nastanka ožiljaka. Neophodno je da kupujete isključivo netoksičnu kozmetiku, koju ćete umereno nanositi.
Koristite kreme i tonike bez parabena, jer on može da izazove iritaciju i upalni proces na koži sklonoj aknama. Butil i propil paraben otrovniji su od metil i etil parabena. Takođe, ne uzimajte proizvode koji sadrže sintetičke boje, jer naše lice upija skoro 60 odsto svih supstanci koje na njega nanesemo. Zatim, izbegavajte kozmetiku sa sintetičkim bojenjem, posebno onu sa oznakom E102, E129, E132, E133 i E143. To su neurotoksini, koji čak mogu da izazovu rak. Mažite samo proizvode bez ulja i nikako se ne šminkajte odmah nakon umivanja, jer će puder momentalno zapušiti vaše pore.
Umivaj se po PS-u
Nije bitno samo sa čim pereš lice, već i kako to činiš. Pre nanošenja sredstva za čišćenje, obavezno operi ruke kako prljavština ne bi ušla u pore. Zatim lice operi mlakom ili hladnom vodom. Vrhovima prstiju nežno masiraj sredstvo od tri do pet minuta, a onda ga isperi hladnom vodom. Ovakvo umivanje dermatolozi preporučuju dva puta dnevno i nakon znojenja. Nije loše ni umivanje punomasnim mlekom, jer mlečna kiselina ukljanja mrtve ćelije sa kože i dodatno je tonira. Na sve to čak i ublažava crvenilo i ožiljke, samo ga nanesi na vaticu i tapkaj po licu oko pet minuta.
Pomorandžina kora
Nije u pitanju celulit, već osušena kora od pomorandže koja je odlično prirodno sredstvo za čišćenje lica. Ona sadrži vitamin C, koji pomaže stvaranju kolagena i oporavlja ćelije kože tako što smanjuje ožiljke i crvenilo. Posebno je dobra za osobe sa masnom kožom jer uspešno otklanja masnoću sa lica i na sve to ga i hrani. Osušite pomorandžinu koru i izmeljite je u fini prah, pa pola kašičice tog praha pomešajte sa kašičicom mleka ili jogurta i utrljajte nežno na lice. Ostavite da odstoji 10 do 15 minuta, pa isperite hladnom vodom.
Jojobom protiv akni
Ulje jojobe je po sastavu najbliže ulju koje koža prirodno proizvodi, poznatijem kao sebum. Osim toga nije komedogeničan, što znači da ne zatvara pore kao sebum. Nanošenje jojobinog ulja može da prevari kožu navodeći je da pomisli kako stvara previše ulja, a tako se u stvari pravi balans u proizvodnji ulja. Na vaticu sipajte tri kapi jojojbe, osobe sa suvom i normalnom kožom treba da stave od pet do šest kapljica, pa time masirajte lice.

shutterstock