Ne odustajte, borite se za svoju decu!


privatna arhiva
- Kao što školjka skriva biser, tako i naša deca skrivaju biser u sebi. Ali ako školjka ostane zatvorena, taj biser niko neće videti. Plavo nebo simbolizuje odsustvo granica u borbi za našu decu - objašnjava Nadica Blažić, predsednica i osnivač Udruženja „Plava školjka“, razloge za ime udruženja i dodaje da oni kao udruženje ne žele ni milostinju ni sažaljenje, ali ni da drugi okreću glavu od njih, već žele da ih sredina prihvati i da budu vidljivi.
Nema predaje
- Ne treba da nam zdravstveni radnici govore da otpišemo svoju decu, ni da se prave dnevni boravci, već da se osnaže majke. Želim da poručim majkama koje ne vide izlaz iz mraka da najveća barijera nije arhitektonska, ni novac, već ona u glavama ljudi. Mi, roditelji, ogledalo smo naše dece, zato ne smemo da odustanemo - savetuje naša sagovornica.
- Najveći problem u našem društvu je što kad dobijete otpusnu listu sa dijagnozom da vam dete ima neku vrstu invaliditeta, od vas se očekuje da razumete sve napisano i da se ponašate kao da ste se za tu situaciju spremali godinama! Osim toga, najvažnija karika u medicini, emocija uz podršku, našem zdravstvenom sistemu nedostaje, jer lekari vam saopšte informaciju šturo, hladno, bez emocija i nezainteresovano - kaže Nadica za „Alo!“.
Zbog toga u „Plavoj školjki“ insistiraju na emotivnoj podršci porodicama, jer se novac može potrošiti, za razliku od emocija, koje daju snagu da roditelj deteta sa invaliditetom može da se bori za njega.

privatna arhiva
- Naše je da pomognemo majkama da prestanu da se pitaju „zašto baš ja“, „šta je uzrok“. Ne treba da traže krivca, već da svu energiju usmere na dete, jer treba nam mnogo snage i volje da stojimo čvrsto i plivamo dalje, umesto da tonemo. Jer naše društvo je takvo, pa žene kad se vrate iz bolnice sa detetom, umesto da dobiju podršku, dobiju osudu, a i postoje dvostruki standardi, pa će za ženu koja ima dete sa invaliditetom reći: „Jadna, trebalo je da ga ostavi u bolnici“, dok će ista ta sredina podržati odluku svakog muškarca da porodicu napusti. Možda upravo u tome i leži odgovor na pitanje zašto je 90 odsto majki dece sa invaliditetom samohrano - objašnjava naša sagovornica.
Da bi majkama dala polet i snagu, Nadica je došla na ideju da u prostorijama udruženja organizuju kreativne radionice. Na njima se prave različiti umetnički proizvodi - od ukrasa od gline, preko slika, do ručnih radova. Tu majka nalazi ne samo društvo i razumevanje, već dobija i veliki polet, jer upravo činjenica da nešto proizvodi je osnažuje. Na ovu ideju Nadica je došla tokom brojnih boravaka u bolnici sa svojom ćerkom Marinom. Tada je shvatila da je za majku mnogo bolje da se bavi štrikanjem ili vezom dok je u bolnici (a bilo je godina kada je više bila u bolnici nego kod kuće), jer se na taj način umiruje: zna da radi nešto korisno i ne puni se negativnom energijom koju bolnice i stalne priče o problemima neizbežno donose.
- Mi u prostorijama našeg udruženja nalazimo načine da se naša deca bave sportom, da se igraju i druže, ali i motivišemo majke čija su deca u četiri zida da izađu i pokažu im svet. Jer, samo ako ga dožive, moći će da uživaju u njemu. Članice našeg udruženja Ana, Esma i Mirna osvojile u drugo mesto u Evropi i drugo mesto na svetu na takmičenju u modernom plesu. Ovaj trio savršeno funkcioniše, uprkos preprekama sa kojima se svakodnevno suočava. Esma je gluvonema, Ana je slepa, a Marina ima jedinstvenu dijagnozu na svetu - priča Nadica.

Emil Čonkić
Međutim, glavni problem je što je ovo udruženje od pre nekoliko dana ostalo bez svojih prostorija u kojima su podršku nalazile i majke i deca. Naime, „Plava školjka“ je krajem godine dobila donaciju od tri miliona dinara, ali su odlučili da od tog novca kupe asistivnu tehnologiju.
- Želimo deci sa invaliditetom da pomognemo da se opismene, da koriste tehnologiju u svakodnevnom životu kako bi na taj način mogli da komuniciraju sa svetom, jer nekima od njih telo to ne dozvoljava.Tehnologija nadomešta onu kariku koja osobi nedostaje zbog narušenog zdravlja ili stanja. Instrument im omogućava da izvode sve one aktivnosti koje zbog svog oštećenja nisu u mogućnosti ili to čine otežano. Svi koji imaju teškoće u komuniciranju, čitanju, pisanju, pamćenju, učenju, kretanju, mogu iskoristiti benefite tehnologije. Rezultat su veće samopuzdanje i bolja integracija u društvo - napominje ona.
I vi možete
Pomoći Pozivamo sve ljude dobre volje da pomognu „Plavoj školjki“ da i dalje ima svoj prostor, koji će nastaviti da bude mesto razumevanja i podrške za sve roditelje dece sa invaliditetom i u kojem će roditelji imati priliku da nauče ono što žele - neki strani jezik, ručni rad ili da se kompjuterski opismene, dok će deca biti uključena u brojne kreativne radionice. Ukoliko možete i želite da pomognete, pišite na imejl otvoriteskoljku@gmail.com.