Edita Tahiri
Profimedia
Edita Tahiri

Profimedia

Edita Tahiri, Foto: Profimedia

Ona je za radio Slobodna Evropa precizirala da se to odnosi na deo sporazuma o telefonskom broju, energetici i rasformiranju paralelnih struktura na Kosovu.

Prema njenim rečima, rad na izradi statuta o ZSO neće početi sve dok Srbija ne prekine blokadu sporazuma o pozivnom broju i o osamostaljenju elektromreže.

"Do sada imamo samo potpisane sporazume koji nisu sprovedeni na terenu, jasni smo u tome da bez međunarodnog pozivnog broja +383, nećemo poduzeti nijedan korak u vezi sprovođenja sporazuma o ZSO" rekla je Tahiri.

Kako je dodala, na osnovu potpisanih sporazuma iz 2013. godine, Kosovo je trebalo da dobije svoj pozivni broj 1. marta ove godine, dok je u februaru energetska mreža trebalo da počne da radi nezavisno.

"Srbija je blokirala te procese, pa čak nije ni učestvovala na sastancima u Briselu, iako je bila pozvana od Evropske unije (EU)",kazala je Tahiri.

Sporazum o energetici predviđa osnivanje nove elektroenergetske kompanije za snabdevanje potrošača koja će potpisati sporazume sa kosovskim operaterom KOSTT.

Ova kompanija će snabdevati potrošače strujom, a uslugu distribucije električne energije pružaće i potrošačima u četiri opštine na severu koje su nastanjene većinskim srpskim stanovništvom. Ta kompanija trebalo bi da kupuje i da prodaje električnu energiju.

Takođe, jedan od glavnih uslova za formiranje ZSO povezan je sa rasformiranjem paralelnih srpskih struktura na Kosovu.

"Zajednicu formira Vlada Kosova posle izrade statuta koji će biti u skladu sa odlukom Ustavnog suda po tom pitanju. Nakon statuta, sledi formiranje Zajednice koju treba da formira Vlada", kazala je Tahiri.

Prema njenim rečima, uspostavljene su legalne opštine na severu, ali delovanje preostalih ilegalnih opština i ostalih struktura treba da prestane pre nego što se formira Zajednica.