Mobing Posao Stres
Shutterstock
Mobing Posao Stres
Kašnjenje Posao Stres, Foto: Shutterstock

Ovaj momak kaže da je svaki dan kasnio bar tri minuta na posao.

"Ne mogu se setiti da sam ikada stigao na posao na vreme. Da stvar bude apsurdnija, stanovao sam tačno prekoputa firme u kojoj sam radio, mislim da od vrata do vrata nije bilo više od 50 metara", priznao je kroz smeh.

On je rekao da se spremao dan ranije za posao kako bi na taj način stvorio uslove da kad se probudi odradi higijenu i obuče se, ali opet nije uspevao.

Prema istraživanju sprovedenom na 300 ispitanika njih 10 procenata kasni svakog dana, a 39 posto samo u posebnim situacijama.

Muškaci kasne više od žena na posao, njih 31 posto kasni svaki ili skoro svaki dan, dok toliko često kasni 21 procenat žena.

Najčešći razlog kašnjenja je teško buđenje i to se javlja kod 34 procenta ispitanika.

Međutim, kako kažu doktori kašnjenja su namerna.

Svakodnevno kašnjenje prati visok nivo stresa, jer onaj ko kasni zna da to nije dobro i da će zbog kašnjenja imati neprijatnosti. Osoba prolazi kroz visok intenzitet negativnih emocija i kad se nabroje negativne strane kašnjenja, najbolje je preventivno se organizovati kako bi stigli na vreme. Dobra organizacija vremena nije viša matematika, a svako se može organizovati samo kada to želi i hoće, upozoravaju psiholozi.

Nije retkost da na posao, ili negde drugde, kasne uvek iste osobe, ali uz razne izgovore, od onoga da im je stao sat pa do gužve u saobraćaju, ili iznenadnih zdravstvenih poteškoća, problema sa decom, kvarova u kući. Kašnjenje nije lepa osobina i na neki način znači i nepoštivanje drugih osoba, odnosno kruga saradnika. Kašnjenje se gotovo uvek može sprečiti, samo treba organizovati vreme tako da sve stignemo. Ali, nekome je draže kasniti, i pritom ne samo da šteti sebi, nego i svojoj radnoj okolin, zaključuju psiholozi.