Andrej Plenković
Profimedia.rs
Andrej Plenković

Profimedia.rs

Premijer Andrej Plenković ostao bez većine, Foto: Profimedia.rs

Za opoziv Marića koji je zbog krize u Agrokoru inicirala opoziciona Socijaldemokratska partija (SDP) glasalo je 75 poslanika, a isto toliko ih je bilo protiv.

Poslanici su se izjašnjavali pojedinačno, prozivkom.

Smenu Marića podržao je i Most, a iako su najavljivali da će imati većinu od 76 poslanika za opoziv ministra za kojeg tvrde da je u sukobu interesa zbog Agrokora, to se nije dogodilo.

Iz Mosta su ranije najavili da će predsednik Sabora Božo Petrov iz Mosta odmah po glasanju o Mariću omogućiti raspravu o inicijativi HDZ za njegovu smenu. Taj zahtev potpisali su poslanici HDZ i deo opozicionih, ukupno njih 79, što je dovoljno za izglasavanje nepoverenja.

Petrov je najavio da će posle glasanja o Mariću krenuti prikupljanje potpisa podrške za inicijativu Mosta o raspuštanju Sabora.

Hrvatsku potresa politička kriza i neizvesnost izazvana raspadom vladajuće koalicije HDZ i Mosta.

Do toga je došlo pošto je premijer i lider HDZ Andrej Plenković prošle sedmice iznenada smenio trojicu ministara iz Mosta, manjeg koalicionog partnera u vlasti, jer nisu podržali ministra finansija Zdravka Marića, čiji je opoziv tražila opozicija.

Prema dosadašnjim informacija, HDZ još nije obezbedio 76 glasova poslanika za novu većinu i izbor četiri nova ministra, pa je otvorena mogućnost da se krene u raspuštanje Hrvatskog sabora i nove vanredne parlamentarne izbore.

Komentari (3)

Nije me briga

04.05.2017 12:58

VRATITE SE U JUGOSLAVIJU!

Evo ja cu da dodjem

04.05.2017 13:54

u Hrvatsku i da vam dam glas jugoslovenski.

Ajmo Srbi

04.05.2017 15:51

da se vratimo na pradjedovinu. Nedostajemo, nemaju kvorum.