Nikolić: Sretenje je više od praznika!


Nikolić je na prijemu povodom Dana državnosti kazao da je Sretenje više od hrišćanskog praznika jer je tog dana 1804. godine podignut Prvi srpski ustanak, a istog datuma 1835. godine, donet je i prvi Ustav moderne srpske države.
Predsednik Nikolić je izjavio , u prazničnom intervjuu listu "Danas", da predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarević nije uslovila njegovu posetu Zagrebu.
"Nema uopte istine u tome. Sa predsednicom Hrvatske Kolindom Grabar Kitarević imao sam susret u Zagrebu pre neto vie od dva meseca i ona je rekla - pozvaću vas u posetu početkom iduće godine, ali sačekajte da se formira vlada, poto ćemo imati izbore. Nakon toga su poceli razgovori dva kabineta", rekao je Nikolić.
Prema njegovim rečima, to su razgovori koji su vođeni nekoliko meseci, "nakon to je vec bilo poznato da sam bio u Vatikanu i ta je proisteklo iz te posete".
"Kao i da je papa rekao da će formirati komisiju, a Sabor Srpske pravoslavne crkve prihvatio dijalog s Rimokatolickom crkvom povodom namere da kanonizuje kardinala Alojzija Stepinca. Papa je prilikom moje posete naglasio da nije njegova elja, da to bude prvi svetac, koga jedna hricanska crkva ne priznaje, da on eli svece, koje svi priznaju i potuju, kao do sada", rekao je Nikolić.
On je naveo da je komisija je počela da radi, "u njoj su mitropolit Amfilohije, episkop backi Irinej, Darko Tanasković, na ambasador u Unesku, tako da je Kolinda Grabar Kitarović raspolagala sa tim podacima kada mi je rekla da će me pozvati u posetu".

Nikolić je istakao da ne želi da "raspiruje vatru izmedu Srbije i Hrvatske", ali da je "veoma zabrinut zbog činjenice da se iri osećaj ugroenosti medu Srbima u Hrvatskoj".
Nikolić: Sretenjski ustav je prvi korak u uspostavljanju samostalne države
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je večeras da je Sretenjski ustav iz 1835. godine, prvi korak u uspostavljanju samostalne srpske države, a da je današnja Srbija uvažavana i "u punom smislu evropska zemlja". Nikolić je na prijemu povodom Dana državnosti kazao da je Sretenje više od hrišćanskog praznika jer je tog dana 1804. godine podignut Prvi srpski ustanak, a istog datuma 1835. godine, donet je i prvi Ustav moderne srpske države. "Velike sile su se gotovo utrkivale koja će pre da ukine Sretenjski ustav, ocenjujući ga revolucionarnim, posebno zbog poglavlja o opštenarodnim pravima Srba. Ponosni smo što je Srbija u izuzetno teškim istorijskim okolnostima prednjačila u primeni demokratskih principa. Tako je bilo u srednjem veku, u svitanje Novog doba, tako je i danas", kazao je Nikolić u Beogradu.
"U Srbiji vie niko ne pobeđuje na izborima vodeći kampanju protiv drugih naroda i drava. Narod bi kod nas to smatrao glupoću, ali u Hrvatskoj to jo postoji", rekao je Nikolić.
"To vam je sudbina svake hrvatske politicke stranke ili politicara u kampanji i neposredno posle kampanje. Kampanja je jo u Hrvatskoj, na alost dobija na tome ko će bolje da zatiti Hrvatsku od Srbije, kao da je Hrvatska ugroena od Srbije", rekao je on, navodeći da "treba sacekati jo jedno dva meseca".
Kada je reč o Bosni u Hercegovini, predsednik Srbije smatra da je BiH "kao bolestan čovek".
"U dui je bolesna, to sam rekao i Angeli Merkel u Dubrovniku. Ta trojica kopredsednika u BiH uvek se lepo drue, ali kako im ive entiteti, kako im ive narodi, to ne pitaj nikog od njih. Pitajte ih svu trojicu - ko je Bosanac od njih. Niko. Gledaju kako da je svako na svoj nacin podeli. Bonjaci ne ele da je dele, poto dominiraju, Srbi ele da se odvoje poto imaju svoju celinu, Hrvati bi se svakako lepili za Hrvatsku", rekao je Nikolić.
Prema njegovim rečima, "najlakše je Dodika optuži da upropštava Bosnu, jer on svojom građom i glasom predstavlja dobar cilj, a nije svrha Dejtonskog sporazuma upropašćavanje Bosne".
Na konstataciju da Dodik ipak insistira na referendumu o sudstvu i tuilatvu, predsednik Srbije je odgovorio da bi "to bio jedan od onih referenduma, posle kojih ne moete vie nita da sprovedete".
"Za ispunjavanje Dejtonskog sporazuma ne treba nam referendum, već pravni tim, koji će da se izjasni da li je rušenje BiH insistiranje na tačkama na kojima Republika Srpska insistira, za koje je pominjala referendum, pa da vidimo da se ukrste koplja u vezi Dejtonskog sporazuma, kao to i mi treba jednog dana da ukrstimo koplja na rezoluciji 1244, da vidimo ta je to i da vidimo ko prihvata kao aksiom da je ona promenjena, a te promene danas nas mnogo kotaju", naveo je Nikolić.
Na pitanje da li je izgladio odnose sa predsednokom Crne Gore Filipom Vujanovicem, nakon izjave da Crna Gora dozvoljava da neko drugi upravlja njome, Nikolić je odgovorio da nema zašta da se izvinjava.
"Nemam zata da zovem i kaem - hajde da se mirimo. Nismo se svađali, ali ako ja ne smem da kaem kako ive Srbi u Crnoj Gori, ako ne smem da kaem da će, zbog elje Crne Gore da bude u NATO, biti upropacena mnoga tradicionalna prijateljstva, pa i ona koja imaju Srbi u Crnoj Gori, onda to nije dobro. I da su uveli sankcije SAD, rekao bih nije dobro", rekao je Nikolić.
"Time ne dobijate nita, izuzev nekakvog politickog poena kod onih koji su te sankcije uveli, ali razmislite gde vam je drava vezana, kako moe da ostvari dohodak, odakle dolaze turisti, ko gradi hotele na Jadranskoj obali u Crnoj Gori, pa onda uvodite sankcije. Nije mala stvar uvoditi sankcije, pogotovo kad se ima u vidu odnos u veličinama, onda je zanemarljiv uticaj tih sankcija. Ne verujem da je iko i insistirao da Crna Gora mora da uvede sankcije. Ni nama niko nije rekao da moramo da uvedemo sankcije, a mi smo malo veći od Crne Gore", naveo je Nikolić.
Predsednik o Kosovu
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da Srbija poštuje posebnost Kosova, samim tim što pregovara sa vlastima u Prištini, ali ne priznaje nezavisnost Kosova.
"Ispred mene je Ustav. Znam da je predsednik Srbije biran na Kosovu, ali da se ingerencije Srbije ne prostiru na celom Kosovu. Srbija je priznala posebnost Kosova, priznajemo ih čim pregovaramo sa njima, ali nije priznala nezavisnost", kazao je Nikolić u intervjuu za Prvu televiziju.
Nikolić je kazao da se on trudi da ne povredi Ustav i da će se Srbija truditi da ne promeni nijedan dokument koji bi dozvolio da Kosovo računa da je nezavisna država.
"Kosovo je po Ustavu sastavni deo Srbije. Po našoj želji, po našoj volji i očekivanjima je sastavni deo Srbije", kazao je Nikolić.
On je kazao da veruje da su građani Srbije opredeljeni za ulazak u Evropsku uniju, ali da se EU ponekad ponaša tako da "mlade ljude tera u desničarske nacionalističke stranke koje su tradicionalno protiv Unije".
"Nama referendum treba za NATO", kazao je Nikolić.
Upitan o sporazumu koji bi Srbija trebalo da potpiše prilikom zatvaranja pregovaračkog poglavlja 35 o Kosovu sa Evropskom unijom, Nikolić je kazao da se tog sporazuma ne plaši, ali da bi voleo da zna šta u njemu piše, kako bi iskreno mogao da se izjasni o njemu.
On je kazao da bi voleo da zna da li tim sporazumom Nemačka traži od Srbije da prećutno prizna Kosovo i dozvoli mu članstvo u svim svetskim organizacijama.
Upitan o promeni Ustava, Nikolić je kazao da on nema ingerencije da menja ustav ili predlaže bilo koji zakon.
Govoreći o izbegličkoj krizi, Nikolić je kazao da "Srbija ne može da ostane zemlja otvorenih granica, ako ih svi oko nje zatvore".
Komentari (3)
Teodora
15.02.2016 23:18
Šta ovaj lupa!?
najanmni radnik
16.02.2016 07:16
Kako za koga Predsednice, praznik. Dok novopecene gazde ne budu postovale Zakon o praznicima i radnika koji za njega zaradjuje, mnogi od nas pretezno u trgovinama necemo osecati praznik, pa makar to bilo i lepi Sretenje i Dan drzavnosti Srbije!!!!
Jazon Mils
17.02.2016 07:53
SRETENJE se desilo 21.Oktobra 1941.godine u Kragujevcu! Sad ove budale hoće da se prijatelje sa tim zlikovcima! Kretenizam ...