Tomislav Nikolić
D. Danilović
Tomislav Nikolić

Dalibor Danilović

Tomislav Nikolić, Foto: Dalibor Danilović

On je dodao da je naša dužnost da ne prestanemo da istražujemo to stradalno mesto sve dok poslednja žrtva ne bude imenom i prezimenom prepoznata, upisana i ostavljena budućim generacijama na čuvanje.

"Naš oproštaj nije teško zaslužiti - mi od današnje Hrvatske ne tražimo da nas voli ako to ne ume - dovoljno je da pokaže da želi da uzvrati prijateljstvo koje joj nudimo ", rekao je Nikolić na obeležavanju Dana sećanja u Donjoj Gradini.

On je poručio Hrvatskoj da se odvoji od ustaških zločina i da se ne plaši suočavanja sa delom mračne istorije u kome nije ni učestvovala, kao i da ne dozvoli da je neko uvede u zločin zaborava zločina.

"Naša ruka je pružena, da ne bismo morali da obeležavamo stradanja nekih novih Krstića, Dumitrovića, Bienenfela, mnogih čija je sreća i nesreća što nisu Hrvati", rekao je Nikolić.

Predsednik Srbije je podsetio da protiče osma decenija od mučeničke smrti na stotine hiljada nevinih ljudi, koji su imali sreću da budu rođeni kao Srbi, Jevreji Romi i nesreću da potpadnu pod vlast ustaških zlikovaca kojima je bilo na pameti samo da ih unište.

"Još nismo do kraja istražili sve grobnice i jame po Donjoj Gradini, naročito Savu, najveći srpski grob od izvora do ušća", rekao je on i dodao da su u Donjoj Gradini divlje zveri mučile, skrnavile, iživljavale se, ubijale nožem, maljem, davile u reci, retko pucale, da se ne bi čulo, u decu, u svoje dojučerašnje komšije, prijatelje, sugrađane druge vere i nacije.

To što su prošle decenije od stravičnog ratnog zločina genocida, kako kaže, nije razlog zašto u svetu ćute i gledaju da se što manje pominje.

"Razlog je što su pobijeni Srbi, a ubice su bili Hrvati. Nama danas udaraju žig zlikovca, a zlikovcima stavljaju oreol žrtve. Donja Gradina se ne uklapa u tu dirigovanu podelu naroda", naglasio je predsednik.

Da je od bezumne ruke ustaškog terora, nastavlja dalje, stradao samo jedan nevin čovek pa je mnogo, a kamo li stotine hiljada dece, žena, nejači čija je jedina krivica u tome što su bili Srbi, Jevreji, Romi.

"Ne radi se ovde o brojevima, a govorimo o preko 700 hiljada stradalnika jasenovačkog logora, od čega je preko 360 hiljada završilo u donjogradinačkim jamama, radi se o ljudima koji su imali ime i prezime, oca i majku, sina i kćer, o porodicama i čitavim selima...", rekao je Nikolić.

O načinima ustaškog mučenja, kako kaže, dovoljno govore podele na vrste jama po Donjoj Gradini a to su one u koje su saterivani ljudi i potom ubijani maljevima, one u koje su bacani već ubijeni logoraši i one u kojima su ukopavane kuvane i paljene kosti, ljudski ostaci iz takozvane tvornice sapuna i spaljivanja leševa.

On je dodao da u strašnoj statistici u brojevima žrtava, jama, merama, ne sme se zaboraviti ljudski lik žrtve, svaki čovek ponaosob, ime, jer u svakom od njih lako je pronaći naše obične živote, nas same.

Položeni venci za stradale u Jasenovcu

Polaganjem venaca počelo je obeležavanje 71 godine od stradanja žrtava ustaškog zločina - genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem starištu Donjoj Gradini u Republici Srpskoj. 

U Kozarskoj Dubici, u crkvi Svetih apostola Petra i Pavla, svetu arhijerejsku liturgiju služio je episkop banjalučki Jefrem, prenela je Radiotelevizija Republike Srpske.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i brojne delegacije položili su vence na grobnom polju "Topole".

Obeležavanju prisustvuju i premijerka RS Željka Cvijanović, predsednik Srbije Tomislav Nikolić kao i ministar Srbije za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin.

Prisutni su i ministri u Vladi Srpske i delegacija Parlamenta Srpske, kao i predsednik Jevrejske opštine Banjaluka Arie Livne, gradonačelnik izraelskog grada Modina Haim Bivas sa delegacijom iz Izraela i direktor Jevrejskog kulturnog centra "Arie Livne" Đorde Mikeš.

Logor Donja Gradina oformljen je 1942. godine u sistemu ustaškog logora Jasenovac, a bio je aktivan sve do završetka Drugog svetskog rata 1945. godine i sloma NDH. To je bilo jedno od najvećih stratišta gde su ubijani mahom Srbi, Jevreji i Romi.

Komentari (1)

gradjanka

08.05.2016 18:07

Predsednice, da bi oprostili treba neko i da tarzi oprost.Ja ne znam da je iko iz Vatikana i hrvatske drzave to trazio a trebao je.Makar toliko.Pa i za ono sta moja porodica izumira sa mnom jer zahvaljujuci njema nema muskih potomaka.Ni zaboraviti ni oprostiti posle toliko godina! Da su iskreno spoznali svoje zlocine vec bi odavno makar oprost trazili.