Kupovina Samousluga Povrće Životne namirnice
Profimedia
Kupovina Samousluga Povrće Životne namirnice

Profimedia

Kupovina Samousluga Povrće Životne namirnice, Foto: Profimedia

Rasim Ljajić, ministar trgovine, priprema sastanak koji bi trebalo da se održi u ponedeljak u Sarajevu, a na kojem bi zemlje regiona trebalo da razmotre te reaguju na nedavne mere Hrvatske, dok Privredna komora Srbije (PKS) u saradnji sa komorama iz regiona šalje dopis vladi te zemlje.

Kako je Ljajić juče najavio, uveliko pripremamo zajednički sastanak i dogovaramo o formatu i sadržaju skupa na kojem treba da učestvuju predstavnici naše zemlje, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Crne Gore, a sa ciljem da se zauzme zajednička pozicija posle mera koje je uvela hrvatska vlada o pojačanom inspekcijskom nadzoru voća i povrća i povećanja takse za čak 22 puta. 

- Te mere su diskriminatorne prema izvoznicima iz tih zemlja. No, nije nam cilj zaoštravanje situacije, već da prvo pokušamo da rešimo problem u razgovoru sa hrvatskom vladom. Drugi korak bi bio, ako problem ne uspemo da rešimo u razgovoru sa hrvatskom vladom, zajedničko obraćanje Evropskoj komisiji, pošto se radi o kršenju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Treći korak bio bi da eventualno utvrdimo zajedničke kontramere koje bismo preduzeli ako se problem ne reši - poručio je on.

Ljajić je objasnio da će na sastanku u Sarajevu predstavljati Srbiju, a da će iz drugih zemalja regiona učestvovati resorni ministri.

Istovremeno, Marko Čadež, predsednik PKS-a, u saradnji sa komorama iz regiona šalje danas dopis vladi Hrvatske povodom njenih mera.

- Bitno je da zaštitimo naše firme - ističe Čadež i podseća da iz Srbije u Hrvatsku voće i povrće izvozi oko 160 kompanija i da drugu godinu zaredom beležimo rast izvoza tih proizvoda.

- Prošle godine, na hrvatsko tržište plasirali smo 57 odsto više voća i povrća nego prethodne i taj trend rasta se nastavlja - naglasio je on.

NOPS: Kupujte srpsko!

Nacionalna organizacija potrošača Srbije (NOPS) pozvala je potrošače u Srbiji da zbog novih mera iz Hrvatske prilikom odabira robe prednost daju domaćim proizvodima.

- Pozivamo potrošače da još jednom razmisle pri kupovini robe poreklom iz Hrvatske kako bi se sačuvala domaća proizvodnja i zaštitili srpski poljoprivredni proizvođači. Njihova mera očigledno ima za cilj zaštitu hrvatskog tržišta od jeftinijih proizvoda iz susednih zemalja, pre svega iz Srbije - navodi NOPS.

Inače, Srbija je u 2016. u Hrvatsku izvezla poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u vrednosti od 116 miliona evra, od čega je 23 miliona evra vrednost izvoza voća i povrća.

Čadež je rekao da je već razgovarao sa predsednikom Hrvatske gospodarske komore kako bi se pronašla adekvatna rešenja za novonastali problem, koji bi bilo najbolje rešiti dogovorom, bez dodatnih konfrontacija.

Nešto oštriji je Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova, koji je poručio da će Vlada Srbije naći način da reaguje adekvatnim merama na odluku Hrvatske i da Zagrebu „neće biti svejedno”.

- Rano je još da govorimo o konkretnim potezima, ali verujte da Zagrebu neće biti svejedno - istakao je Dačić i zaključio da Hrvatska na ovaj način očigledno želi da smanji trgovinski deficit sa našom zemljom, koji je, kako je ukazao, sve izraženiji kako jača naša privreda.

Da potez Hrvatske nikako ne može da dovede do boljeg ekonomskog povezivanja dve zemlje, kao i da takve mere nikada ne donesu dobro zemlji koja ih je uvela, ocenila je i Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije.

- Iznenađenja nema, ali ima odgovornog reagovanja. U ekonomiji se takve mere nazivaju protekcionističkim, a postojale su pre 100 i više godina - napomenula je ona.

Komentari (2)

RASIMIR

03.08.2017 08:46

LJAJIC JE NAJBOLJI ZA HAG! DOK SE VI PROBUDITE VOZ PROTUTNJAO!

Mielo

03.08.2017 09:02

Dok se vi organizujete, Hrvati ce završiti posao sa vocem i povrcem i onda ce se vratiti na prvobitno stanje. Trebalo je istog trenutka uvesti zabrane hrvatske robe.