Trbojević, Radović , Vukotić i Kostić
Marko Metlaš
Trbojević, Radović , Vukotić i Kostić
Trbojević, Radović , Vukotić i Kostić, Foto: Marko Metlaš

 

Oni možda i nisu toliko istaknuti u javnosti kao što je to slučaj s upravom i prvim timom, ali jedno je sigurno: jedini sektor crno-belih koji nikada nije zakazao je upravo omladinska škola. Najbolji produkt Partizana koji donosi desetine miliona evra klubu!


U ovom momentu, Partizan širom Evrope ima najviše igrača iz svog pogona, ukupno 78, od čega ih je 13 u crno-belom dresu. Na to treba dodati i da je „parni valjak“ za devet godina od prodaje igrača inkasirao skoro 100 miliona evra, da je imao petoricu igrača među zlatnim „orlićima“ (Andrija Živković, Ivan Šaponjić, Miladin Stevanović, Stefan Ilić, Stefan Milošević), ali i da su Matija Nastasić, Aleksandar Mitrović i Lazar Marković bili u najužem krugu kandidata za mladog igrača Evrope.


Prethodnih dana smo posetili Partizanovu omladinsku školu u SC „Teleoptik“ i porazgovarali s čelnim ljudima višedecenijskog projekta: Momčilom Vukotićem, Nedeljkom Kostićem, Miodragom Radovićem i Dušanom Trbojevićem, koji je bio i najslikovitiji.


- Da vam ukratko kažem šta mi radimo: „Mi prodajemo brašno i jaja, a oni tamo u inostranstvu naprave kiflice! Mi prodajemo sirovinu. Ne prodajemo gotovog igrača. Lazar Marković nije odavde otišao kompletan. Ni Jovetić nije bio. A onda Benfika dođe i proda Lazara za 25 miliona. Ali, svakako činimo veliku stvar klubu i za srpski fudbal uopšte“ - kaže skaut Trbojević.


Na to se nadovezao Nedeljko Kostić, dugogodišnji prvi čovek omladinske škole:
- Kad god je prvi tim imao puno igrača iz škole, imali su rezultate. Znam šta je značila škola Partizana, a šta Zvezde. Mislim da smo ih, ne prevazišli, ali da smo prvi na ovim prostorima. I narednih deset godina ćemo dominirati - poručio je Kostić.

 

Dušan Trbojević

(63, skaut)

(20 godina u školi)

- Uslove koje mi imamo ovde, malo ko ima u Evropi. Iz jedne generacije možete da imate dva prvotimca, iz neke pet, a iz neke nijednog, dešava se. Eto, iz generacije ‘98. imamo deset talentovanih kinaca, ali neće svi moći da prođu.

 

Miodrag Radović

(58, direktor)

(šest godina u školi)

- Došao sam kao pionir 1972. godine u omladinsku školu, igrao sam u inostranstvu kao profesionalac. Pet godina sam bio Mocin pomoćnik, sada sam direktor. Svi smo ovde veliki partizanovci, imamo kontinuitet. Zadovoljni bismo bili da svake godine izbacimo dva, tri supertalenta.

 

Nedeljko Kostić

(68, skaut)

(17 godina u školi) 

- Mi smo svi profesionalci u klubu. Svi koji radimo ili koji su radili, bili smo pravi partizanovci. Ovde znanje presuđuje, a tu su još i entuzijazam i ljubav. Nikada nam nije bilo teško da obiđemo celu Srbiju u potrazi za talentima.

 

Momčilo Vukotić

(65, predsednik)

(tri godine u školi)

- Partizan ima tradiciju. I čuvena generacija iz 1966. godine je imala sedam, osam igrača iz omladinske škole. To traje pola veka. Istina, danas su uslovi teži nego pre 10-15 godina jer nismo u mogućnosti da dovodimo igrače iz okruženja, već samo iz Srbije. Imamo kampove širom Srbije. Rad u školi je specifičan - danas radiš, a rezultate vidiš tek za godina dana.

 

Treneri u mlađim kategorijama

Darko Tešović (1998. godište), Dragan Kecman (1999), Ristić Milan (2000), Slađan Šćepović (2001), Zoran Mamić (2002), Zoran Kraljević (2003), Zvonko Popović (2004), Ilija Zavišić (2005), Nebojša Nešković (2006), Nikica Klinčarski (2007).

 

Top 10 transfera igrača poniklih u omladinskom pogonu

1. Stefan Savić (Mančester siti) 12

2. Lazar Marković (Benfika) 10

3. Stevan Jovetić (Fjorentina) 8

4. Zoran Tošić (Man. junajted) 7

5. Adem Ljajić (Fjorentina) 6,8

6. Aleksandar Mitrović (Anderleht) 5

7. Simon Vukčević (Saturn) 5

8. Ivan Obradović (Saragosa) 3,5

9. Marko Šćepović (Olimpijakos) 3,5

10. Petar Škuletić (Lokomotiva) 3,2

UKUPNO: 64 miliona evra