Mudrim transakcijama  nećete izgubiti novac
Beba Bojović
Mudrim transakcijama  nećete izgubiti novac

Beba Bojović

Mudrim transakcijama nećete izgubiti novac, Foto: Beba Bojović

Podizanje novca sa bankomata

Ukoliko novac podižete sa bankomata koji ne pripada istoj grupaciji vaše banke koja je izdala karticu u Srbiji, moguće je da postoji aranžman o nižim provizijama ili potpuno odsustvo provizije. Ovo se odnosi isključivo na kartice tekućeg računa, a ne na kreditne kartice. Ipak, svakako bi pre putovanja trebalo da proverite sa bankom koliko bi koštalo podizanje gotovine sa bankomata, kao i da li postoje neki posebni aranžmani, koje većina banaka uvodi tokom letnjeg perioda.

Po kom kursu ti se obračunava podizanje evra?

Podizanje evra može da bude i bez obračuna, u dinarima, ukoliko je u pitanju kartica deviznog računa sa kog direktno podižete novac. Ukoliko novac podižete s dinarskog računa, onda će banka obračunati kurs kao da vam u tom momentu prodaje evre po kursu koji primenjuje. Takođe, potrebno je imati u vidu da obračunska valuta može da bude različita od valute u kojoj se podiže gotovina, pa u takvim slučajevima može da se dogodi da se obračunava dvostruka konverzija valuta. Recimo, ako podižete američke dolare, a devizni račun vam je u evrima, banka će prvo izvršiti konverziju američkih dolara u dinare, a potom iz dinara u evre.

Kolika je provizija na bankomatima koji ne pripadaju tvojoj banci?

Za korišćenje bankomata koji nije vlasništvo vaše banke naplaćuje se fiksna naknada, koju određuje banka koja je vlasnik bankomata. Ova provizija može biti do 5 evra. Ukoliko se koristi kreditna kartica za podizanje novca, onda će biti naplaćena i provizija u procentualnom iznosu 3-5 odsto od iznosa koji podižete. Takođe, visina provizije za korišćenje bankomata u inostranstvu razlikuje se zavisno od vrste kartice, iznosa koji se podiže i same banke, što važi i za podizanje gotovine na bankomatima drugih banaka u zemlji. Ukoliko nemate mogućnost da na prodajnom mestu direktno platite karticom i primorani ste da podignete novac s bankomata u tu svrhu, savet je da koristite debitnu karticu, jer su provizije najčešće niže nego provizije po osnovu korišćenja kreditne kartice.

Da li visina provizije zavisi i od visine sume koja se podiže?

Važno je imati u vidu da se provizija za podizanje novca s bankomata u inostranstvu kreće od minimalno utvrđenog iznosa, koji nije vezan za sumu koja se podiže, tako da se dešavalo da korisnicima bude naplaćena veća provizija za podizanje novca s bankomata od samog iznosa koji su na istom bankomatu podigli. Za veće iznose novca, a ponekad i za bilo koji iznos, inostrane banke naplaćuju proviziju koja se meri u procentualnom iznosu sume novca koju korisnik platne kartice podiže. Takođe, pojedine banke imaju ograničenje i u pogledu iznosa novčanih sredstava koje je moguće podići na dnevnom nivou.

Da li se plaća provizija kada se plaća karticom?

Proviziju prilikom plaćanja karticom postoji, ali nju snosi prodavac i ona ne bi trebalo da nas brine. U slučaju kupovine na izvodu će se prikazati samo iznos koji smo platili, bez dodatnih troškova.

Konverzija pre nego provizija

- Da li se plaća provizija kada se plaća platnom karticom u inostranstvu i po kom kursu se obračunava evro?

- Nije praksa da se za transakcije plaćanja u inostranstvu računa provizija, ali korišćenje kartice u inostranstvu najčešće podrazumeva trošak konverzije valuta. Ako korisnik platne kartice plaća u valuti koja je različita od one na njegovom deviznom računu, banka će izvršiti duplu konverziju. Ako je turista robu i usluge plaćao u dolarima, a račun ima u evrima, banka će prvo izvršiti konverziju američkih dolara u dinare, a potom iz dinara u evre.

 

Zamke u agencijama

I prilikom rezervisanja aranžmana za letovanje treba voditi računa o plaćanju, jer turističke agencije iskazuju vrednost aranžmana u evrima, jer one u toj valuti plaćaju naše aranžmane, ali mi agenciji plaćamo u dinarima. Pošto se plaćanje vrši u inostranoj valuti, agencija mora dinare da pretvori u evre, a tu kupovinu obavlja po efektivnom kursu matične banke. Razlika između ta dva kursa je u tome što je prodajni efektivni kurs uvek veći od prodajnog kursa čak i do 10 odsto u odnosu na prodajni kurs. U ovom slučaju banke zarađuju na menjačkim poslovima, a agencije se samo štite od gubitka tako što razliku u kursu prilikom plaćanja aranžmana prebacuju na klijente.