Otrov vreba s pijačnih tezgi!


Profimedia
Ova rečenica, koja se često može čuti, kako upozoravaju stručnjaci, nažalost, daleko je od istine.
Upravo voće i povrće sa pijace može da bude vrlo opasno, jer sistem kontrole sredstava za zaštitu bilja najčešće zataji upravo - na tezgama.
Inspekcija, kako za "Novosti" objašnjava Svetlana Jovičić, koja se poslovima zaštitie bilja bavi u stručnoj službi Poljoprivredne stanice "Novi Sad", nema dovoljno kapaciteta da svakodnevno kontroliše robu na pijacama, tako da je kontrola tretmana pesticidima i herbicidima prepuštena samim proizvođačima i njihovoj savesti.
Sam promet i prodaja pesticida u Srbiji, kako navodi Jovičićeva, definisani su u skladu sa propisima EU, a uvoznici ovih preparata - poljoprivredne apoteke i stručne službe - tu su da poljoprivrednike kvalitetno edukuju o tome kako se pojedini preparati koje koriste u zaštiti svojih useva i zasada primenjuju.
- Uvoznici sredstava za zaštitu i sami posećuju ozbiljne, velike robne proizvođače, kako bi ih edukovali o prednostima najnovijih preparata, i o njihovoj primeni, a takođe su tu i kada se uklanja ambalaža pesticida i herbicida - objašnjava ona.
- "Srednji" poljoprivrednici, sa manjim posedom, u većini slučajeva upućeni su na savete u poljoprivrednim apotekama, a takođe i na savete nas iz stručnih službi, tako da i oni preparate za zaštitu adekvatno koriste.
Do problema, kako kaže, dolazimo kod grupe proizvođača koje je "vreme pregazilo" i koji se u proizvodnji oslanjaju na iskustvo.
- To su najčešće vlasnici manjih poseda, starija domaćinstva bez naslednika u bavljenju poljoprivredom, koji rade kako su navikli i koji svoje proizvode najviše plasiraju baš na pijacama - dodaje ona.
- Oni nemaju dovoljne količine proizvoda da bi ih ponudili velikim trgovinskim lancima ili izvoznicima. Nemaju samim tim ni obavezu da vode knjigu tretmana, a nisu ni skloni, ili jednostavno nemaju vremena da provere i nauče kako se pesticidi ili herbicidi koriste. Najčešće, međutim, nisu ni svesni da time prave veliku štetu.
Na to da kontrola voća i povrća na pijacama još nije zaživela, pa domaći paradajz, krastavci ili jabuke, mnogu da budu "obogaćeni" najrazličitijim herbicidima, pesticidima i fungicidima, upozoravala je i prof. dr Sanja Lazić, direktor departmana za fitomedicinu i zaštitu životne sredine na novosadskom Poljoprivrednom fakultetu.
- U zemljama EU poljoprivrednici moraju da imaju sertifikat za korišćenje sredstava za zaštitu bilja. Kod nas tog uslova nema, pa je korišćenje zaštitnih sredstava prepušteno savesti samog proizvođača. Redovne kontrole na pijacama, koja bi proverila da li je u povrću povećan sadržaj zaštitnih sredstava, još nema, tako da je, sa stanovišta bezbednosti, najbolje kupiti voće u trgovinskim marketima - kaže ona.
Komentari (12)
limun
04.12.2016 05:20
Kod miskovica ili todorica najbolje.
pera565
04.12.2016 07:57
Znaci krecete u hajku da unistite sve sto mozete od malih proizvodjaca,kao i u stocarstvu,puna vam usta zdrave hrane,a sad jedete meso iz uvoza,koje je dobijeno ishranom GMO soje.
saw
04.12.2016 09:06
@pera565 - sta mi jedemo ti ne znas kao sto neznas cime je neko prskao bilo sta sto kupujes na pijaci i postuje li se period karence
pera565
04.12.2016 09:58
@pera565 - Ja,dok sam proizvodio i meso i povrce za prodaju,uvek sam postovao standarde i karence.Posto sa lopovima ne mozes da izadjes na kraj,prekinuo sam taj hobi.A lopovima su pomogli sami gradjani nasih gradova,jer nece da im budue blokiran grad na jedan dan.E pa sad neka kusaju sto im je servirano,a ja za mene i moje uvek cu da proizvedem.
Doktor
04.12.2016 09:21
Sram vas bilo. Jedino što vredi i što je još uvek domaće, ovakvim naručenim tekstovima od strane uvozničkog lobija i GMO mafije, uništavate malog proizvođača i seljaka, koji su u najtežim trenucima za ovu zemlju, najviše doprineli da nam država opstane.
XXL
04.12.2016 10:18
Pa današnje sorte imaju za sva godišnja doba svoje pesticide i "brzu hranu" kako da postanu "zdravi", a to NIKO ne kontroliše. Dovoljno je da se spomenu sadnice industrijski uzgajane pa one bez "tretmana" ni lišće ne mogu da odbace, a kamo-li da im u jesen otpadne (bio sam zapanjen kada sam čuo i koliko se puta ta voćka 'prska').
Ninaa
04.12.2016 10:28
A crkotine po hipermarketima su extra? Doci ce vreme da samo sto sam proizvedes bice sigurno,jer kad po selima izumre ovo malo sto je ostalo gotovi smo. Zato pamet u glavu i raskrcijte dedodinu koja je u korovu,ako je niste rasprodali.
ila
04.12.2016 13:03
Moj izbor je uvek pijaca, nikakva mašinerija i reklame me neće ubediti drugačije. Biram sama svoju šargarepu.
vlada
04.12.2016 14:44
Jedite otrove,kada nećete GMO koji se tretiraju i do 10 puta manje i sa bezazlenijom hemijom.
Moca Seljak
04.12.2016 16:56
Svaki poljo' proizvodjac koji iole se ozbiljbi' bavi svojim poslom ZNA kako se radi'Ali prodjite pijace po Srbiji pa pogledajte koliko je pravi Seljaka[robni proiz'] za tezgama to je neko krupno prevideo i tu je jedan deo odgovora'
Pera Kojot
04.12.2016 17:05
Da, otrov vreba na pijacama ali u manjoj meri nego u velikim marketima i ostalim vele trgovinama u vlasnistvu raznih belih medveda. Meso zaledjivano vise puta, u mlevenom sam otpad, pijacna roba pod ppsebnim lampama za lepsi izgled... Ma udri po seljaku
Luna
04.12.2016 18:42
U Holandiji, u kojoj sam zivela, pesticida i ostalih otrova nema u alobodnoj prodaji!!! Imate papir da na npr. 1ha gajite paradajz i dobijate tacno onoliko preparata kojim tretirate. Samo u Srbiji nepismeni i nesavesni proizvodjaci kupuju svakakve otrove i prodaju ovom jadnpm narodu i ubijaju nas a da im za to jos i placamo. Valjda je pvde zivot najmanje vredan... jod da dozvole proizvodnju GMO hrane i eto nama.... uvedite red, donesite propise, ako ne umete-prepisite barem od holandjana.