Ovaj deo Srbije ima najveći rast BDP-a


Profimedia
Sve države zapadnog Balkana nastavljaju da beleže privredni rast uz povećanje zaposlenosti i smanjenje siromaštva, a on će do kraja 2016. iznositi između 2 i 3,6 odsto, procena je Svetske banke.
Redovan šestomesečni izveštaj Svetske banke odnosi se na Albaniju, BiH, Kosovo, Makedoniju, Crnu Goru i Srbiju, a prosečni rast BDP-a u tim državama do kraja godine projektovan je na 2,7 odsto.
Udarne vesti

Rektor Đokić u autorskom tekstu ogolio samog sebe: Briga me za Univerzitet, zanimaju me samo plate

Neko radi i gradi, a neko bi da Srbija stane! Dok se Vučić bori za ekonomski napredak, opozicija traži da se sve zaustavi

PROFESOR ANTIĆ URNISAO REKTORA ĐOKIĆA: "Glumi da je Mel Gibson iz "Hrabrog srca" ali kad mu neko dirne plate, odmah na sud!" (VIDEO)
Najveći rast bruto-domaćeg proizvoda (BDP) do kraja godine od 3,6 odsto očekuje se na Kosovu, a najmanji u Makedoniji od dva odsto.
Uz tu zemlju, Srbija je jedina država regiona za koju je u 2017. projektovan rast BDP-a ispod tri odsto, iako je ocena Svetske banke da ona ima bitan uticaj na ceo region kao njegova najveća pojedinačna privreda.
"Srbija, najveća privreda u regionu predvodi ubrzanje rasta", kazala je Barbara Kunja, ekonomistkinja Svetske banke i jedan od autora periodičnog izveštaja. Ocena Svetske banke temelji se na podatku da je Srbija ostvarila veliki pomak jer je u 2015. godini beležila rast BDP-a od tek 0,7 posto.
Projekcije su optimistične i za 2018. godinu. Očekuje se da će tada svih šest država regiona nastaviti da beleže rast BDP-a koji će u proseku biti 3,6 odsto s minimalnim razlikama među tim zemljama.
Regionalna direktorka Svetske banke za jugoistočnu Evropu Elen Goldstin istakla je da jačanje privrede ima pozitivan uticaj na rešavanje gorućih problema kakvi su nezaposlenost i stopa siromaštva.
"Iako je stopa nezaposlenosti ostala visoka i kreće se u proseku oko 25 posto ove godine su stope nezaposlenosti smanjene u pet od šest država regiona", kazala je Goldstin. Iako je reč o stopi koja je još uvek vrlo visoka, značajno je što je trend preokrenut i sada se kreće u pozitivnom smeru, ocenila je ona.
Procena je Svetske banke da su privredni rast podstakle veće privatne investicije. To je doprinelo i smanjenju fiskalnog deficita i javnog duga. Prosečni fiskalni deficit tako je smanjen sa 3,6 odsto u 2015. godini na 3,3 u ovoj godini.
Iz Svetske banke upozoravaju da je u svim državama nužno nastaviti sa sprovođenjem započetih reformi ukoliko želi da održe pozitivne trendove i očuvaju makroekonomsku stabilnost. Uz to će biti potrebno nastaviti podsticanje jačanja privatnog sektora, efikansost javnog, kao i građene otpornosti na spoljne finansijske udare, prenosi N1.