Tuširanje
Profimedia
Tuširanje

Profimedia

Tuširanje, Foto: Profimedia

S obzirom na to da nema razlike u čistoći tela tokom dana između onih koji se tuširaju ujutro i onih koji to čine uveče, sa higijenske strane samo doba je nevažno.

Ali postoje druge stvari koje utiču na tuširanje - to je stanje organizma.

Naučnici tvrde da je najbolje vreme za tuširanje uveče i imaju dobro objašnjenje za to.

Borba se vodila između onih koje topao mlaz vode relaksira na kraju napornog dana i onih koji kažu da ih jutarnje tuširanje čini svežijim i lakše započinju dan.

Stručnjaci kažu da je bolje večernje tuširanje, što nikoga ne sprečava da se tušira kad god hoće.

"Ako ste jutarnji tip i volite jutarnje osveženje pod tušem, samo nastavite to praktikovati, ali svakako se istuširajte i uveče. Izuzetno je važno da u krevet legnete čisti, bez prljavštine koja se na vama skupila tokom dana. Nije zanemariv ni psihološki trenutak, jer na taj način razdvajate noć i dan", kaže stručnjak za ovu oblast Nensi Rotštajn i dodaje da ako ste ceo dan proveli u sandalama, pre odlaska u krevet trebalo bi da bar operete stopala.

Dermatolog Mona Gohara kaže da tuširanje treba odraditi toplom vodom, a ne prevrućom, jer će koža tada delovati zdravije.

Stručnjaci kažu da je poželjnije večernje tuširanje jer s kože uklanja svu nečistoću, ulje i čestice prašine koje su se na koži "zalepile" tokom dana.

Međutim, najbolji argument za večernje tuširanje je kvalitet sna.

"Kada ležete u postelju, treba da se osećate čisto. Bili ste napolju ceo dan i ne želite u krevet sa prljavštinom. Večernje tuširanje je sastavni deo vašeg rituala da odete na odmor. To vreme je samo za vas, nema mejla, mobilnog, samo raskoš čiste tople vode koja vas opušta", kaže Rotštajn.

"Zamišljajte večernje tuširanje kao pripremu za odlazak na počinak", dodaje ona.

Tuširanje se smatra zdravijim načinom pranja od kupanja, koje podrazumeva potapanje u vodu prepunu mrtvih stanica i prljavštine.