Palilula donirala školama 24 sadnice


Profimedia.rs
Na prvi dan proleća, predsednik opštine Palilula Aleksandar Jovičić u društvu direktora Srbijašuma, Tihomira Marića, posetio je OŠ "Jovan Ristić" u Borči, i tamo zajedno sa mališanima posadio 12 sadnica koje su donirale Srbijašume.
Kako je rekao Jovičić prilikom posete školi, osim toga, i vrtić "Slavujak" na Karaburmi je dobio 12 sadnica.
"Želimo poslati snažnu poruku, a to je da moramo čuvati životnu sredinu i oplemeniti prostor u školama i vrtićima", istakao je Jovičić.
Zelene površine koje svi koriste, kazao je on, moraju se čuvati zbog svih sugrađana, a posebno zbog dece.
Jovičić je pozvao sve opštine i građane da se uključe u akciju da bi se oplemenio "svaki pedalj zemlje".
"Ove 24 sadnice danas na teritoriji naše opštine simbolizuju očuvanje naše životne sredine i buđenje svesti da moramo misliti o okruženju i zelenim površinama".
Izvršni direktor JP "Srbijašume" Tihomir Marić je istakao da mu je zadovoljstvo što se deci u 90 škola pokazuje značaj očuvanja životne sredine, te da Srbijašume u preko 90 škola doniraju sadnice lisičara i četinara.
On je takođe naveo da đacima proces sađenja i negovanja objašnjavaju inženjeri.
Danas je Međunarodni dan vrabaca
Društvi za zaštitu i proučavanje ptica Srbije apelovalo je danas na građane povodom Međunarodnog dana vrabaca da pomognu i zaštite vrapce, čiji broj drastično opada, kako se ne bi desilo da mesta u Srbiji poput Londona skoro ostanu bez njih.
Predsednik Društva Milan Ružić rekao je agenciji Beta da se obeležavanjem Međunarodnog dana vrabaca skreće pažnja javnosti na važnu ulogu tih ptica i na značaj njihovog očuvanja.
"Vrapcima može pomoći postavljanjem kućica za gnežđenje, pažljivim planiranjem i održavanjem zelenila, zimskom prihranom", rekao je Ružić i dodao da su uz mačke, staklene zgrade najveći neprijatelji vrabaca jer ih ne prepoznaju kao prepreku pa udaranjem od njih stradaju.
Prema njegovim rečima, broj vrabaca koji se prati na petogodišnjem nivou, smanjuje se od perioda do perioda i za 15 odsto.
"Naše prve komšije, vrapci ili kako ih još nazivamo dživdžani, dele sudbinu građana Srbije i jednima i drugima brojnost se evidentno smanjuje. Ljudska populacija u Srbiji opada uglavnom usled ekonomskih razloga, a vrapčja zbog promene stila gradnje objekata, zagađenja, ali i smanjenja broja stoke čiju hranu koriste i vrapci", rekao je Ružić.
Prema njegovim rečima, smrtnost malih ptica je ogromna, početkom godine u Srbiji ih živi oko pet miliona, a krajem leta, nakon gnežđenja, desetak miliona, da bi zimu preživelo samo pola.
"Dok se čuje pesma vrabaca, možemo biti sigurno da ima nade za sve nas, jer je to znak da životna sredina nije ugrožena", dodao je Ružić.
Ružić je naveo da se u Srbiji gnezde tri vrste vrabaca - pokućar, poljski i španski vrabac. On je dodao da je vrabac pokućar ;nezvanični simbol Beograda, čiji je lik korišćen za maskotu Univerzijade 2009. godine održane u Beogradu.
"Sve tri vrste žive u blizini ljudi i zavisne su od ljudskih aktivnosti kao što su poljoprivreda, izgradnja objekata i uređenja prostora, pre svih zelenila", naveo je Ružić.
Komentari (1)
Драгомир
22.03.2017 14:46
Ово је ,,јапанско дрво,, или ,,дрво новца,,!Листови су јестиви.Ја сам имао два висока метар и не унесох у кућу и ту ноћ их уништи први мраз.Може да има плаве или беле ситне цветиће у букету.