Dan kada su Jovanovići, posle šest meseci, izašli iz bolnice
promo
Dan kada su Jovanovići, posle šest meseci, izašli iz bolnice
Dan kada su Jovanovići, posle šest meseci, izašli iz bolnice, Foto: Privatna arhiva

Povrede, traume, užasi koji su se prethodnih dana događali deci i životinjama, a prouzrokovani direktno petardama, učinili su da se Nataša Jovanović iz Bora priseti pakla kroz koji je prošla pre godinu dana, kada je njenom sinu ta opasna “igračka” eksplodirala u ruci. Taj kobni dan nikada neće zaboraviti ni mali Milan Jovanović (10). On će se petarde setiti svaki put kada pogleda u svoju šaku...


- Sve se desilo 11. januara prošle godine. Milan je pronašao petardu na ulici. Neki od starijih dečaka, koji su se našli u njegovoj blizini, dao mu je upaljač. Upalio je, a ona je pukla u njegovoj ruci pre nego što je uspeo da je baci. Nikada neću zaboraviti momenat kada je potpuno krvav ušao u kuću - priseća se Nataša. Šok i strah koji je u tom momentu osetila, kaže, rečima ne ume da opiše.

Ovako danas izgleda Milanova šaka
Ovako danas izgleda Milanova šaka, Foto: Privatna arhiva

- On nije ispuštao nijednu jedinu suzu, bio je prestravljen, a ja sam počela da mu brojim prste. Odmah posle toga, hitno je prebačen u KC Niš, gde se prof. dr Peđa Kovačević s celim timom borio da mu spase palac i domali prst. Uspeli su, bogu hvala! Nakon toga je usledila rehabilitacija, zatim još jedna operacija kontraktura, nakon toga još u dva navrata rehabilitacije i mi smo bolnicu napustili tačno nakon šest meseci - priča naša sagovornica.

Protest zbog petardi održan juče u Novom Sadu
Protest zbog petardi održan juče u Novom Sadu, Foto: Nenad Mihajlović


Njen sin je sada dobro, ali ona apeluje da se preduzme nešto da se nijednom detetu više isti užas ne bi dogodio.
- Nekoliko gradova u Italiji je donelo odluku o zabrani prodaje pirotehničkih sredstava. Dakle, moguće je uraditi tako nešto - zaključuje ona. Inače, juče je i u Novom Sadu održan protest protiv petardi na kojem se, uprkos kijametu, okupilo nekoliko desetina građana.

Komentari (5)

vox

04.01.2016 09:51

Prvo i jedino, da svaka povreda od pirotehnickih stvari bude lecena na teret gradjana tj. roditelja,iz dzepa,a ne preko socijalnog osiguranja,pa kada roditelj plati debelo sve te operacije,nece vise biti petardi.

penz.

04.01.2016 12:48

@vox - Podrzavam predlog Vox da se lecenje zbog petrdi i ostalih eksplozivnih naprava placaju iz sopstvenog djepa, kao i treznjenje! ZA SVE SU KRIVI RODITELJI!

Boban

04.01.2016 13:46

@vox - Predlog nije dobar, jer bi tom logikom narkomane, pijance, venericne zaraze, trudnoce , pijanstva, povrede pri sportu,voznji itd. kao samoizazvane morao isto tako tretirati. Povrh toga sirotinjo umri nemas za lek..??

Pajserii :D

04.01.2016 16:27

@vox - Realno,on ima 10 godina,ako vec ne zna da baca petarde,nije trebao ni da uzima :) Ja imam 14,i petarda se nikada ne baca iz ruke,vec se postavi na zemlju :) LECENJE NEKA PLATI PAMETNA MAJKA ! :)

Ana

04.01.2016 20:47

@vox - Nije dobar predlog. Drzava bi trebalo da snosi odgovornost kad vec nije regulisala zakonom ko prodaje i kome se prodaju pirotehnicka sredstva.