Krave i ovce
Ž.D.
Krave i ovce

Ž.D.

Bolest pogađa preživare, Foto: Ž.D.

Bolest koja pogađa preživare u Novoj Varoši je pronađena na četiri poljoprivredna gazdinstva u Vranešima, Rutošima i Bistrici.

Međutim, kako se nezvanično saznaje u selima na padinama Zlatara, Javora i Murtenice ima još zaraženih grla ali se čekaju rezultati analiza koji će zvanično potvrditi prisustvo bolesti.

- Imam desetak ovaca, a „plavi jezik“ je odneo najbolju. Otežano se kretala pa sam prvo posumnjao da se prejela žira, a zatim i na ujed otrovnice jer joj je otekla glava. Tek sutradan kada je počela obilno da slini shvatio sam da je vrag odneo šalu i pozvao veterinara. Međutim nije joj bilo spasa i ubrzo je uginula – kaže za „Alo!“ vlasnik jednog od ugroženih gazdinstava.

Osim u Novoj Varoši, „plavi jezik“ je u ovom delu Srbije registrovan još i u Čajetini, Priboju, Prijepolju, Bajinoj Bašti, Kosijeriću, Užicu, Arilju i Požegi, a štetu trpi 99 gazdinstva u 49 naseljenih mesta.

Obolela stoka

GZS

Bolest se ne prenosi s životinje a životinju, niti na ljude, Foto: GZS

Bolest se prvo, krajem septemba, pojavila u Čajetini i do sada se proširila na 14 zlatiborskih sela. Veterinari kažu da vakcine u Srbiji nema dovoljno, pa životinje leče antibioticima i vitaminima. Bolest prenose komarci, a period inkubacije je do 90 dana.

- Opština Čajetina ima 22 sela, a u nedavnoj akciji države vakcinisane su životinje jedino u Jablanici koja je na granici sa BiH. Vakcina je efikasna jer među pelcovanim životinjama nema obolelih, ali prema onome što smo čuli od nadležnih nova vakcinacija kojom će ovaj put biti obuhvaćena sva grli planirana se tek za proleće. Do sada je obolelo oko 130 ovaca, govedi i koza, ali na sreću dolaze nam zima i hladni dani kada insekti prenosioci nisu aktivni – kaže Dušan Knežević, veterinar iz Čajetine.

U Ministarstvu poljoprivrede tvrde da je u periodu od novembra 2015. do maja 2016. godine u pograničnim područjima vakcinom protiv serotima četiiri virusa vaksinisano 370.717 goveda i 394.936 ovaca, a imunitet vakcine traje šest meseci.

Bolest „plavi jezik“ ne prenosi sa životinje na životinju, niti se njom mogu zaraziti ljudi.

- Za životinje koje uginu od ove bolesti ili se naloži njihovo ubijanje od strane veterinarske insepkcije , država će poljoprivrednim gazdinstvima nadoknaditi štetu, a sredstva su obezbeđena u budžetu – kaže Vera Đuković, načelnica Veterinarske inspekcijske službe Zlatiborskog okruga.