Počela izložba legendarnog slikara


Promo
Izlozba je realizovana u organizaciji slovenačke Galerije „Kos“ i Kuce legata, koji su već tokom prosle godine uspešno predstavili izložbu dela Salvadora Dalija.
Originalna postavka Vollard Suite obuhvata 27 listova koji sadrze različite teme i 73 lista podeljena u 5 tematskih celina: Ljubavna bitka, Skulptorov atelje, Rembrant, Minotaur i Slepi Minotaur, kao i tri portreta Ambroza Volara. U okviru postavke u Kući legata, publika ima priliku da pogleda odabranu selekciju od čak 84 rada koja krase čuveni Vollard Suite, kao i originalne Pikasove tanjire, plakate, litografije, ali i retko izdanje umetnikove skicirke.
Dela u okviru Vollard Suite nastala su kao rezultat Pikasove poslovne i prijateljske veze sa francuskim galeristom Ambroazom Volarom i stvarana su tokom sedmogodišnjeg perioda, od 1930. do 1937. godine. Prva serija ovih radova predstavljena je javnosti i puštena u prodaju sa Pikasovim potpisom 1950. godine.
“Veliki broj radova odlikuju neoklasični elementi i teme, a u njihovoj izradi Pikaso je koristio različite tehnike – od suve igle, akvatine do litografije. U okviru ovog ciklusa posebno važna je i tema Minotaura, koji za umetnika predstavlja idealnu vezu čoveka i životinje, i ujedno postaje njegov svojevrsni alter ego.” – istakao je Leon Pogelsek, direktor i kustos Galerije “Kos” i dodao: “Teme koje su predstavljene u celini Skulptorov atelje čine centalno mesto i motiv Vollard Suite i predstavljaju jedinstveni Pikasov dnevnik.”
Nekolicina radova otkriva teme koje u Pikasovom grafičkom stvaralaštvu prolaze kao lajtmotiv: borbe bikova, cirkuske teme, žene koje se oblače, scene silovanja. Najprisutnija tema koja se provlači kroz Vollard Suite jesu žene sa kojima je Pikaso bio u intimnoj vezi u momentu stvaranja. Ova veza je očigledna na nekoliko radova na kojima se ilustruju burni i strastni odnosi, kao i konflikti koje sa njima ima.
„Veliko nam je zadovoljstvo da je galerija Kuće legata ugostila jos jednu sjajnu izložbu koja je neprocenjivo obogatila kulturnu scenu Beograda, ali i čitavog regiona. Pikaso je bio majstor u izrazavanju kreativne slobode koja je jasno vidljiva na njegovim radovima, bez obzira na tehniku kojom se bavio. Vollard Suite je integralni deo obimnog umetničkog rada koji ilustruje njegovo impresivno majstorstvo graficke izrade.” – izjavio je Filip Brusic-Renaud, direktor Kuće legata i istakao da su upravo Pikasova jedinstvenost i bogata umetnicka produktivnost doprineli da on bude umetnik o kome se najvise diskutovalo u XX veku.
Izlozba je otvorena za posetioce svakog dana, osim ponedeljka, od 10 do 21 sat, u galeriji Kuće legata (Knez Mihailova 46). Cena ulaznice za odrasle je 500 dinara, dok je za učenike i studente, uz đačku knjižicu odnosno indeks, cena 250 dinara.
Vise o Pikasu:
Pablo Ruiz Pikaso (25. oktobar 1881 – 8. april 1973) je bio svestrani španski umetnik i začetnik kubizma, jedan od najvećih i najuticajnijih slikara, vajara, crtaća i grafičara 20. veka. Za crtanje je počeo da se interesuje veoma rano, u 11 godini. Njegov čitav stvaralački opus može se podeliti u nekoliko faza: plavo razdoblje (1901-1904), ruzicasto razdoblje (1905-1907), doba pod uticajem africke primitivne umetnosti (1908-1909), analiticki kubizam (1909-1912) i sinteticki kubizam (1912-1919). Takođe, Pikaso je dao znacajan doprinos simbolizmu i nadrealizmu, a zajedno sa Zorzom Brakom stvorio je tehniku poznatu kao kolaz.
Neka od Pikasovih najpoznatijih dela su “Gospođica iz Avinjona”, “Porodica akrobata”, “Portret Ambroaza Volara”, “Zena sa gitarom”, “Dete sa golubicom u rukama” i mnoga druga. Prema Ginisovoj knjizi rekorda, naslikao je oko 13 500 slika, 100 000 grafika, 34 000 ilustracija za knjige i stvorio oko 300 skulptura.
„Slikarastvo je samo drugi nacin da vodite dnevnik.“ – Pablo Pikaso