Mačka
Profimedia
Mačka

Profimedia

Ilustracija, Foto: Profimedia

U javnosti su se ovih dana pojavile informacije kako se u delu Sarajeva pojavio i proširio FIV virus, odnosno, virus takozvane "mačije side", zbog čega je jedan deo građana u strahu.

FIV virus, specifičan za mačke, inficira ćelije imunog sistema, što dovodi do postepenog opadanja funkcije ovog sistema i omogućava razmnožavanje drugih bolesti kod mačaka.

Budući da reči SIDA ili AIDS brojni ljudi percipiraju kao najtežu bolest ikada na svetu, a na sam pomen da bi se bilo koja vrsta ove bolesti mogla pojaviti u njihovoj sredini doživljavaju svojevrsnu traumu, evo koliko je "mačija sida" zapravo opasna za ljude.

"Reč je o FIV virusu koji spada u retro viruse, porodicu lenti virusa i to je jedan virus sličan onima koji izazivaju na primer progresivnu pneumoniju ovaca, infektivnu anemiju konja i tako dalje", kazao je za "Radio Sarajevo" prof. dr Amir Zahirović s veterinarskog fakulteta u Sarajevu.

Neki od ranih simptoma prvih nedelja posle infekcije su blaga groznica i naduvenost limfnih čvorova, ali su oni obično toliko blagi da prođu neopaženo. Virus se postepeno razvija, i to obično dve do pet godina posle inficiranja, a u krajnjem stadiju dolazi do progresivnog oštećenja imunog sistema.

Neke mačke podivljaju, jer ovaj virus može da utiče na mozak, a zanimljivo je da je infekcija permanentna, to jest virus ne može da se eliminiše, ali samo dok je u telu mačke. Kada putem pljuvačke, kojom se najčešće luči, virus dospe van zaraženog tela lako se uništava najobičnijim dezinfekcijskim sredstvima.

"Prenosivost na ljude je u nekim slučajevima moguća, mada se to izuzetno retko javlja. Verovatno bi trebalo da se poklopi mnogo nekih faktora koji bi doveli do prenosa na ljude. Prema informacijama koje posedujem, takvi slučajevi prenosa virusa na ljude kod nas još nisu zabeleženi", istakao je prof. dr Zahirović za "Radio Sarajevo".