Pomen Mladobosancima


Profimedia
"Danas je Vidovdan, simbol za tragediju, stradanje, iskušenja, a istovremeno i za neizrecivu čežnju za slobodom i za pravdom. I sve te reči stapaju se u ovu spomen kapelu, u liku krasnih mladića od kojih mnogi nisu doživeli ni tridesetu godinu života, a život su dali za slobodu i pravdu", rekao je Slobodan Šoja, predsednik Upravnog odbora "Prosvjete", koja je i organizator današnjeg događaja.
Podsećajući na izjave da "Srbi pomenom 'Mladobosanacima' slave ubice', Šoja je rekao da normalni ljudi moraju stalno ponavljati da "slave mlade momke koji su voleli svoju zemlju i sve ljude, bez razlike na religiju" i da oni zaslužuju mnogo više poštovanja i pažnje.
"U ovom teškom vremenu, BiH je zemlja koja većinski o ovim mladićima govori na najgori način. Onog dana kada se u BiH svi slože da je reč o izuzetnim i hrabrim mladićima koji su primer za BiH ne zbog onog što su učinili, već zbog onog kakvi su bili, onda će to biti zdravija zemlja koja neće imati nikakvih problema i koja će živeti srećno i prosperitetno", istakao je Šoja, izrazivši sumnju da će se taj dan morati sačekati ko zna koliko godina, možda i decenija.
Za pripadnike "Mlade Bosne" Šoja kaže da su to bili odabrani mladići i da ih među hiljadama nije bilo takvih.
"Govorim ovo sa malo tuge i gorčine zbog toga što ovdje nije ništa počišćeno, krov je oštećen, i nema nikakve brige za održavanje kapele", naveo je Šoja.
Održavanje Spomen kapele je u nadležnosti Javnog preduzeća "Pokop", od koga su predstavnici "Prosvjete" u više navrata zatražili da se izdvoje sredstva za njenu obnovu, ali da nikada nisu dobili odgovor.
Pomen "Mladobosanscima" služili su sveštenici Srpske pravoslavne crkve - Crkvene opštine Sarajevo, a prisustvovali su predstavnici Srpskog prosvetnog i kulturnog društva "Prosvjeta", predstavnici Ambasade Srbije u BiH, Humanitarnog udruženja "Dobrotvor" i Kola srpski sestara "Sveta velikomučenica Tekla" iz Sarajeva.
Sarajevski atentat poslužio je austrougarskim vlastima za vojnu invaziju na Srbiju, što je dovelo do Prvog svetskog rata.
Članovi "Mlade Bosne" izvršili su atentat u znak protesta protiv austrougarske okupatorske politike i iz težnje većinskog srpskog naroda za oslobođenje i ujedinjenje.
Svi atentatori su uhapšeni i suđeno im je od 12. do 28. oktobra 1914. godine.
Posmrtni ostaci vidovdanskih heroja sakupljeni su po zatvorima zemalja bivše Austrougarske monarhije u kojima su tamnovali, nakon čega su 7. jula 1920. godine sahranjeni u zajedničkoj grobnici u Sarajevu.
Spomen kapela posvećena vidovdanskim herojima otvorena je 19 godina kasnije. Na kapeli su ispisani stihovi crnogorskog pesnika Petra Drugog Petrovića Njegoša: "Blago onom ko dovijeka živi, imao se rašta i roditi".
Stotinu godina od Sarajevskog atentata obeleženo je 2014. godine sa dosta kontroverznih istupa sarajevske političke i intelektualne elite koji su tvrdili da je "Gavrilo Princip bio terorista", a ne mladi revolucionar koji se borio za oslobođenje svoje zemlje od okupatora.
Komentari (2)
voja
28.06.2016 14:06
UBICE!
Драгомир
28.06.2016 14:48
НАЈВЕЋА СРПСКА ШТЕТОЧИНА И БЕДА ОД МАЛОЛЕТНИКА који је био склон бахатом понашању.Потпуно непотребно је кукавички убио прво Софију па Фердинанда и тиме три детета учинио сирочићима!Због тог чина следио је рат у коме је смртно страдало МИЛИОН и 100 хиљада срба у Србији а МИЛИОН и 250 хиљада је осакаћено.Без питања лоби прекодринских срба је том проклетнику подигао споменик у сред Београда?Његово име је Гаврило а право презиме је Чеко.Принцип му је био надимак!