Porasla inflacija u SAD


Profimedia
Na godišnjem nivou, maloprodajne cene robe i usluga su porasle 2,2 procenta u aprilu, u odnosu na 2,4 odsto prethodnog meseca, izveštava agencija "Blumberg".
Bazna inflacija, koja isključuje volatilne cene hrane i energije, zabeležila je u posmatranom mescu rast od 0,2 posto u odnosu na mart, dok je u predjenju sa aprilom prošle godine porasla za 1,9 procenata, najslabije od oktobra 2015.
Oporavak američkih potrošačkih cena u aprilu, prema oceni "Blumberga", signalizira da se inflacija stabilizuje, što ide u prilog tome da kreatori monetarne politike Federalnih rezervi povećaju kamatne stope na junskom zasedanju.
Inflaciju su u aprilu pogurali režijski troškovi stanovanja, kao i cene energije, duvana i hrane.
Cene energije porasle su za 1,1 posto u odnosu na mart, pri čemu su poskupeli benzin, prirodni gas i struja, dok su cene hrane napredovale za 0,2 procenta, četvrti mesec uzastopno.
Troškovi stanovanja porasli su za 0,3 odsto, čemu je doprinelo povećanje kirija za 0,2 posto.
Zarada po satu, prilagodjena za inflaciju, porasla je za 0,4 odsto u odnosu na april 2016, nakon rasta od 0,3 odsto, pokazuju podaci iz zasebnog izveštaja Ministrastva rada, navodi njujorška agencija.
Komentari (4)
Ma koji vama djavo?
12.05.2017 16:19
Kako svane i kako dolazi mrak a vi ovoga? Zove ka Kim!!!
Pera Detlic
12.05.2017 16:29
Puce Amerika.
Pukao si
12.05.2017 17:49
bliži ti se kraj mandata!
mrki
12.05.2017 18:24
ako neka raste.samo trebalo bi brze.da bog da propali zlotvori