Poskupljuju ulje i šećer?


Profimedia
Vrlo je realno da to može da se desi zbog rasta cena na svetskim tržištima, ali i skupog prošlogodišnjeg otkupa. Nije poznato koliko bi te osnovne životne namirnice mogle da poskupe, ali je poznato da je u martu cena biljnih ulja u svetu skočila za 6,3 odsto, a šećera za 17,1 odsto.
Udarne vesti

Izjava Marinike Tepić opasan govor mržnje! Oglasio se i Nacionalni savet romske nacionalne manjine

VUČIĆ OBIŠAO STUDENTE KOJI ŽELE DA UČE: Mora hitno da se krene da bi se spasila godina - Rad i poštenje ne može niko da pobedi (VIDEO)

Rektor i dekani se nisu pojavili; Poziv na razgovor studenata koji žele da uče izignorisan
Prema dostupnim informacijama, proizvođači ulja i šećera u Srbiji već su potvrdili su da su moguće nove cene, dok stručnjaci smatraju da će iznos poskupljenja zavisiti od konkurencije iz okolnih zemalja jer bi preveliki rast cena mogao da donese priliv velike količine pre svega zejtina na domaće tržište.
Goran Papović iz Nacionalne organizacije za zaštitu potrošača Srbije, kaže za Alo.rs da psihološki teror koji se sprovodi svake godine ili svake druge nad građanima Srbije proturanjem vesti o poskupljenju ulja i šećera mora da prestane!
- Iz prostog razloga što su cene tih namirnica u Srbiji mnogo više nego što bi trebalo da budu. Davno smam rekao, i sada stojim iza, toga da postoji osnovana sumnja kartelskog udruživanja proizvođača ulja i šećera u Srbiji, što je nedopustivo! Nikakvog osnova za poskupljenje nema, ako se uzmu trenutne cene u Srbiji, kao i marže trgovaca koje su visoke. Zato to uopšte ne očekujem, jer sam siguran da je država spremna da reaguje. Odnosno da iz robnih rezervi smiri tržište. Jer takvi udari na budžet potrošača nisu dozvoljeni. Prva će naša organizacija da reaguje ukoliko nadležni ne pokažu brigu o potrošačima - naveo je Papović.
U „Viktorija oilu“, proizvođaču jestivog ulja, pak navode da neće povećavati cene, dok su ostali proizvođači bili bez komentara. Isto je i u komapnijama koje proizvode šećera.
Marko Abramović, generalni direktor „Vitala“, rekao je da, s obzirom na nelikvidnost privrede, trenutne cene ulja ne odražavaju realnu cenu. Postoji trend rasta cene biljnih ulja na svetskom tržištu, ali tržišni uslovi u Srbiji i okruženju su određeni ekonomskom situacijom i slabom platežnom moći kupaca.
- Uljarice su u otkupu 2015. plaćane skupo i na bazi toga bi cena na policama trebalo i u ovom trenutku da bude veća. Uvažavajući sve okolnosti, „Vital“ se maksimalno trudi da održi postojeću cenu, ali nije izvesno do kada će to biti izvodljivo - objasnio je on.
Na granici rentabilnosti
Olga Čurović, direktor poslovnog udruženja Industrijsko bilje, kaže da dešavanja na svetskim tržištima imaju uticaj na domaće tržište, pa maloprodajne cene u radnjama mogu biti promenjene. On ističe da su proizvođači šećera i zejtina na granici rentabilnosti, ali da će svaki od njih pojedinačno morati da odluči šta će raditi. - Svi oni su svesni da povećanje cena može da povuče rast uvoza iz okolnih zemalja, što će opet značiti pad cena. Zbog toga i ne govore da li će poskupeti svoju robu. Rast cena ne sme da pređe nivo koji bi dozvolio veći uvoz - smatra ona.
Sa druge strane, u kompaniji „Helenik šugar Srbija“ objašnjavaju da je šećer berzanska roba i svakako da svetska cena utiče na domaće maloprodajne cene, bilo da je reč o rastu bilo o padu.
- "Helenik šugar“ će, kako navode u ovoj grčkoj firmi, nastojati da izbegne povećanje cene, ali ne može da garantuje da do njega neće doći.
- Umesto povećanja cena, planiramo da znatno povećamo proizvodnju u obe šećerane i smanjimo troškove proizvodnje podizanjem konkurentnosti. Da bi obezbedila veći profit sebi i proizvođačima šećerne repe bez korekcije cena, naša kompanija je pokrenula i projekat „Helenik šugar“, čiji je cilj da podigne prinos šećerne repe sa 45-50 tona na 70 tona, a takođe i sadržaj slada na preko 16,5 odsto - navode u toj kompaniji.
Komentari (1)
momazver
12.04.2016 20:20
Ha,ha...Biće pozdravljaju nas Ivica*Agrocor* i susjedna nam*kifla* država.