Posle tri decenije bez većinskog izbornog sistema
Predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor najavio je da će 22. marta raspisati pokrajinske izbore, i to će posle skoro pune tri decenije biti prvi izbori u AP Vojvodini na kojima se poslanici neće birati i po većinskom i po proporcionalnom sistemu, već samo po proporcionalnom, kao i republički i lokalni izbori.


Profimedia
Početkom 90-ih godina u Vojvodini je na snazi bio isključivo većinski izborni sistem, po kojem su u drugi krug išla tri najbolje plasirana kandidata iz prvog izbornog kruga, a 2004. godine uveden je kombinovani izborni sistem, koji je podrazumevao da se od ukupno 120 poslanika u Skupštini AP Vojvodine 60 bira po proporcionalnom, a 60 po većinskom sistemu.
Kombinovani sistem je po mnogo čemu odgovarao najjačoj stranci u tom trenutku, što je potvrdio i potpredsednik Izvršnog odbora Srpske napredne stranke (SNS) Damir Zobrenica, koji je rekao Tanjugu da je, bez obzira na to što kombinovani sistem u ovom trenutku odgovara naprednjacima, ta stranka glasala za promenu izbornog sistema jer je, kako je istakao, proporcionalni sistem najpošteniji i najrealnije odslikava volju birača.
„Sistem koji je promenjen pre godinu i po dana u Skupštini AP Vojvodine odgovarao je SNS-u, jer većinski sistem uvek odgovara najvećoj stranci u tom momentu, međutim smatramo da je proporcionalni sistem nešto što je mnogo poštenije, a i potpuno je normalno da i u pokrajini važehi izborni sistem bude proporcionalni, jer on važi i na republičkom i lokalnom nivou”, rekao je Zobenica.
On je kazao i da je SNS postigao dogovor sa PUPS-om, SDPS-om - Pokretom socijalista, Srpskim pokretom obnove, Novom Srbijom i strankom slovačke nacionalne manjine „Slovaci napred” o zajedničkom nastupu na pokrajinskim izborima, kao i da se vode razgovori sa još nekim strankama, sa kojima će, po njegovim rečima, dogovor biti zaključen u narednih dan-dva.
Govoreći o tome kakav rezultat u SNS-u očekuju na izborima za Skupštinu AP Vojvodine, Zobenica je rekao da je cilj te stranke da na republičkim, pokrajinskim i lokalnim izborima osvoji više od 50 odsto mandata u skupštinama, dodajući da smatra da je taj cilj ostvariv i da u prilog tome govore i sva istraživanja i rad aktivista na terenu.
Predsednik Pokrajinskog odbora Demokratske stranke (DS) Miroslav Vasin rekao je Tanjugu da mu je žao što je ukinut kombinovani izborni sistem, za koji smatra da je najbolji sistem koji je postojao u Srbiji.
On je podsetio da je Demokratska stranka bila protiv ukidanja kombinovanog sitema, ali da je preglasana u pokrajinskom parlamentu.
„Kombinovani sistem je omogućavao da svaka opština u Vojvodini ima svog predstavnika u pokrajinskoj skupštini i da građani direktno odlučuju o tome kako će izgledati jedna polovina sastava Skupštine AP Vojvodine, odnosno ko će zastupati njihove interese u pokrajinskom parlamentu”, rekao je Vasin.
On je ranije novinarima kazao da DS intezivno razgovara sa nekoliko stranaka o zajedničkom nastupu na pokrajinskim izborima i da očekuje da će ti razgovori za koji dan biti uspešno privedeni kraju.
„Nemam ovlašćenja od tih stranaka da kažem ko su, a ono što mogu reći je da želimo da zaključimo sporazum o zajedničkom izlasku na izbore sa Demokratskom strankom vojvođanskih Hrvata (DSVH), a bićemo sigurno u koaliciji sa još nekoliko stranaka”, rekao je Vasin.
Promena izbornog sistema u AP Vojvodini, odnosno ukudanje kombinovanog sistema i prelazak na isključivo proporcionalni sistem urađena je na inicijativu Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV), čiji potpredsednik Branislav Bogaroški kaže da je to bila ispravna odluka, jer se na taj način izborni sistem u pokrajini izjednačio sa načinom izbora na republičkom i lokalnom nivou.
Bogaroški je rekao novinarima da je Glavni odbor LSV-a doneo odluku da na pokrajinske izbore ta stranka izađe samostalno, jer je na izbore na tom nivoima do sada uvek i izlazila samostalno, a da će, kako je pojasnio, zbog izbornog sistema na republičkom nivou, LSV biti primoran da pravi koalicije.
„Kakva će ta koalicija biti, to je pitanje koje će se rešavati u narednih nekoliko dana, a što se tiče lokalnih izbora Glavni odbor je napravio listu sa kojim strankama se ne sme praviti koalicija, i to su SNS, SPS, SRS, Pokret socijalista, DSS, Dveri, dakle, centralističke stranke i stranke sa nacionalnim predznakom sa kojima mi nismo kompatibilni ni ideološki i nije realno očekivati da sa njima možemo da sarađujemo na taj način da bismo bili u koaliciji”, rekao je Bogaroški.
Predsednik Poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije u Skupštini AP Vojvodine Pavle Budakov rekao je Tanjugu da je dobro što je došlo do promene izbornog suistema u Vojvodini i da je proporcionalni sistem prihvatljiviji za SPS, ali i za većinu stranaka, od kombinovanog.
„Pre svega, proporcionalnim sistemom se izjednačava način izbora na svim nivoima u Republici Srbiji, a sa druge strane proporcionalni sistem je jednostavniji i racionalniji, jer nema drugog kruga izbora, a i lakša je procedura zamene poslanika kada neki ostane bez mandata jer na njegovo mesto ide naredni sa liste, dok su se kod većinskog sistema morali organizovati ponovni izbori za taj poslanički mandat”, rekao je Budakov.
Potpredsednik Demokratske stranke Srbije (DS S) Borko Ilić rekao je Tanjugu da ta stranka smatra da je čisto proporcionalni izborni sistem dobar za Vojvodinu, ali da je, zbog toga što je Vojvodina višenacionalna, trebalo izbeći da neke stranke moraju imati cenzus da bi ušle u pokrajinski parlament, a da je nekima dovoljo da preskoče prirodni prag.
„Prirodni prag za nacionalne manjine treba da važi za izbore na republičkom nivou, a na pokrajinskom nivou svi bi trebalo da imamo iste uslove i da jedini aršin za izbor bude šta koja stranka nudi, a ne da li je neka stranka iz korpusa stranaka nacionalnih manjina”, rekao je Ilić.