Potresaju me tela dece


Alo!/Ana Paunković
Na njegovom radnom mestu skuplja se sva tuga i bol, a na njemu je dužnost da koliko god može olakša patnju ožalošćenih tako što će pokojnika spremiti za večni počinak.
Sa samo 22 godine, Željko je počeo da radi kao transportni radnik i prevozio je preminule do hladnjače, da bi pre tri godine došao na mesto predradnika spremača umrlih. Iako ga mnogi iz njegovog okruženja zapitkuju kako može time da se bavi, on na svoj posao gleda kao na svaki drugi.

Dušan Milenković
- Posao kojim se mi bavimo jeste fizički težak, ali je najteži deo posla psihološki momenat. Međutim, čovek jednostavno mora da shvati da je smrt prirodna stvar i sastavni deo života i da prilikom obavljanja ovakvog posla bude pre svega profesionalan. Teško je, ali vremenom sam naučio da kontrolišem emocije - objašnjava nam Željko i dodaje da čovek koji želi da postane spremač umrlih treba pre svega da bude veoma psihički stabilan kako bi mogao da podnese rad sa pokojnicima.
- Postoje razne situacije, spremam osobe koje su poginule prilikom saobraćajne nesreće, tela sa sudske medicine na kojima je rađena obdukcija, mlade, ali sa svim tim susreću se i zaposleni u bolnicama i svesno prihvataju svoj posao, pa tako i mi. Upravo iz navedenih razloga, ovo radno mesto je svrstano u radna mesta sa povećanim rizikom, pa između ostalog imam i beneficiran radni staž. Najteže mi pada kada nam dođu tela preminule dece. Tada pokušavamo da utešimo roditelje omogućavajući im da se još jednom oproste od svog mališana. Uspevam da odvojim poslovno i privatno, tako da kada pođem kući, moj posao ostaje iza vrata Gradske kapele - navodi naš sagovornik.

Dušan Milenković
Prosečna plata iznosi oko 50.000 dinara, a zaposleni na sve to imaju i beneficiran radni staž, tri meseca na godinu dana. Spremači umrlih dostupni su 24 sata dnevno 365 dana u godini i na mesečnom nivou pripreme oko 870 pokojnika.
Šminkanje pokojnika
- Ožalošćeni donose garderobu za preminulog i iznose želje o tome kako bi voleli da ga spremimo. Preminule oblačimo, ali postoje i situacije u kojima telo ne možemo da obučemo iz objektivnih razloga. Ponekad nas bližnji zamole da pokojnika obrijemo, našminkamo, čak i da ga ošišamo ili napravimo frizuru - kaže Željko i dodaje da se radnici uvek trude da strankama izađu u susret.
Komentari (3)
Johny
01.03.2016 00:40
Svaka cast, sve najbolje!
golub gruba
01.03.2016 01:14
ako si nekog nedaj boze za.ebo ima da ti vrati sa kamatama na carsvu nebeskom.Za nas srbe rijec smrt ne postoji i to ne vazi za nas jer idemo gore u bolji i pravedniji vecni zivot.Tako besjedi i zbori moj vladika trebinjski Grigorije i zasto da mu ne vijerujem.Varesanin sve to zna bolje od nas zato ti ovo pisem prijateljski i srecno do penzije.
Adam
01.03.2016 02:57
Ljudima koji rade na spremanju umrlih lica treba odati postovanje jer i pored tezine posla kojim se bave takva ljubaznost i profesionalizam retko gde se srece.Momci svaka Vam cast.