Povucite zaštitne mere za uvoz mleka i svinjetine iz Unije!


Šef sektora za evropske integracije Delegacije EU u Srbiji Frejk Janmat ocenio je danas u razgovoru sa novinarima te mere kao neopravdane.

On je podsetio da je to kršenje Sporazuma o stabilizaciji ipridruživanju, kako se to i pominje u godišnjem izveštaju Evropske komisije.
"Imali smo i konsultacije sa vlastima po tom pitanju, ali nismo ubeđeni da ima ozbiljnih potresa na srpskom tržištu kada je reč o tim proizvodima. A potresi su preduslov da se takve mere i primene", primetio je Janmat.
Srbija bi trebalo što pre da usvoji novi zakon o genetski modifikovanim proizvodima i uskladi ga sa evropskim standardima, ali može da zabrani uzgoj GM kultura, izjavio je danas šef sektora za evropske integracije Frejk Janmat.
"Što pre Srbija uskladi zakon o genetski modifikovanim proizvodima tim bolje, jer to zadržava Srbiju na putu ka članstvu u Svetsku trgovinsku organizaciju", naveo je Janmat i istakao je da je politika EU o genetski modifikovanim proizvodima "veoma restriktivna" i da postoje jasna pravila u pogledu označavanja i sledljivosti u lancu ishrane.
"Ostavljamo zemljama članicama da odluče da li da uzgajaju GM kulture i imamo veoma stroge procedure naučnog testiranja proizvoda koji sadrže GM" i koji su prijavljeni za dozvolu za tržište EU, rekao je Janmat.
U EU se od ove godine primenjuju novi propisi za GM proizvode. Promet je i dalje dozvoljen za proizvode za koje se utvrdi da su bezbedni, i uz jasno označavanje, ali zemlje članice mogu da zabrane uzgoj na svojoj teritoriji, što je do sada učinilo 19 zemalja.
Na pitanje da li će i Srbija moći da zabrani uzgoj GM kultura prilikom usklađivanja sa evropskim standardima Janmat je odgovorio potvrdno. U EU se od GM kultura trenutno gaji samo Monsantov hibrid kukuruza MON 810 koji je 2014. gajen na 142.955 hektara, od čega najveći deo otpada na Španiju s 131.537 hektara, navodi se u dokumentu Evropskog parlamenta o uzgoju GM u EU. Ta kultura gaji se još i u Portugaliji 8.542 hektara, Češkoj na 1.754 hektara, Rumuniji na 711 hektara i Slovačkoj na 411 hektara.
Da bi zabranile uzgoj GM zemlje članice ne moraju da navode bezbednosne razloge, kako je bilo propisano pre zakonskih izmena. U obrazloženju se mogu pozivati na ciljeve ekoloških i poljoprivrednih politika, kao i na zahteve planiranja gradova i sela, socioekonomski uticaj, korišćenje zemljišta, izbegavanje prisustva GM u drugim proizvodima, navodi se u pregledu Evropskog parlamenta.
Komentari (2)
Seljak kg
18.11.2015 17:55
Da se povucu zastine mere za uvoz hrane i uvede proiz' GMO proizvoda' vrlo pametno i mudro mogu da naslutim sta ja sledece a dali mozete vi'
PORODIČAN ČOVEK
19.11.2015 19:06
OVOJ DRŽAVI NE TREBA NI P OD POLITIČARA .SAMO NAM TREBA VOJSKA I POLICIJA.KAD VEĆ IMAMO PREDSEDNIKA KOJI SE ZOVE EU NE TREBA NAM NI VLADA NI PREMIJER.MI SLUŠAMO ŠTA NAM ONI NAREDE I GOTOVO. UVEK NAM EU DAJE ZAHTEVE KOJE BI TREBALO DA ISPUNIMO NORMALNO ( podrazumeva se ako zahtev ne prihvatimo nema ništa od ulaska u eu) MI SVE ISPUNIMO I OPET NAS NEĆE PRIMITI .TO JE VRZINO KOLO A NAŠI POLITIČARI ZNAJU TU IGRICU ALI ĆUTE I NJIMA ODGOVARA DA SVE TO TRAJE ŠTO DUŽE, MAKAR DO NJIHOVE PENZIJE.