Predsednik vraća pare državi za renoviranje kuće


Profimedia
Ministarstvo je u dokumentu predatom Ustavnom sudu u koji je Agencija Frans pres imala uvid, navelo da predsednik treba da lično plati 7,8 miliona randa, za deo radova na njegovoj kući plaćenih državnim novcem.
Država je 2009. platila 246 miliona randa (oko 20 miliona evra po tadašnjem kursu) za renoviranje i obezbeđenje Zumine privatne kuće u Nkadli, na istoku zemlje. Međutim krajem marta ove godine Ustavni sud je ocenio da je predsednik prekršio Ustav time što je odbio da državi vrati ta novac.
Sud je tada odlučio da bazen, centar za posetioce, ograda za stoku, i amfiteatar nemaju nikakve veze s bezbednošću - što bi država još i platila, te je Ministarstvu finansija dato da proceni koliko predsednik treba da vrati u državnu kasu.
Suma koju je Ministarstvo predložilom predstavlja 3,2 odsto ukupnog iznosa potrošenog za radove na kući.
Opoziicija je pozdravila ovu odluku Ministarstva, ali je navela da smatra da je od Zume trebalo tražiti da vrati mnogo više novca. Ustavni sud treba da odluči da li prihvata predložen iznos, a ako prihvati, predsednik će imati 45 dana plati.