Čekovi
G. Srdanov
Ček, čekovi

Oliver Bunić

Foto: Oliver Bunić

Naime, prema podacima Udruženja banaka Srbije (UBS), građani su 2013. plaćajući čekovima potrošili ukupno 58,27 milijardi dinara, dok su prošle godine čekovima plaćali znatno manje, ukupno 33,92 milijarde dinara. Takođe, manji je i ukupan broj iskorišćenih čekova, i to za 5,55 miliona komada!

- Podaci jasno prikazuju značajan pad korišćenja čekova iz godine u godinu - ocenio je Veroljub Dugalić, generalni sekretar UBS-a.
On je naveo i da je prosečan iznos po čeku u 2016. godini bio 4.400 dinara.

Iako stručnjaci smatraju da je manjim delom na smanjeno korišćenje čekova uticao i pad standarda naših građana, veruju da je razlog prvenstveno u ostalim vidovima zaduživanja koji su im na raspolaganju.

- Verujem da je na prvom mestu vera građana da je racionalnije koristiti druge vidove plaćanja. No, moguće je da je i jedan broj onih koji imaju manja primanja, pa se to odražava i na broj iskorišćenih čekova - kaže ekonomista Mlađen Kovačević.

I ekonomista Ljubomir Madžar smatra da je glavni razlog povećan broj načina za zaduživanje.

- Umnožio se broj instrumenata kojim građani mogu da plaćaju razne stvari koje kupuju ili podmiruju račune, te verujem da je to razlog. Ne verujem da je došlo do nekakvog smanjivanja bezgotovinskog plaćanja jer dohodak se nije smanjio, iako se, nažalost, i ne povećava - napominje Madžar i zaključuje da je prelazak na bezgotovinsko plaćanje opšta tendencija.

Komentari (4)

Penzioner

24.02.2017 08:20

Toliko nam je dooooooooobroooooooooo!

SVETLANA

24.02.2017 08:30

A sta da radimo kada nam plata kasni po nekoliko meseci kako da se ponasamo? A nema pomoci ni od koga sta onda i kako da ispises cek kad nema para na racunu. Inace sve je sjajno i sve cveta ali samo nekima.

kokan

24.02.2017 09:41

Nije tacno. Banke ne daju dovoljno cekova. Ako imate platu 25.000 dinara oni daju samo 5 cekova. Znaci u svakom trenutku imate pravo samo na 5 cekova iako ste recimo kupili neku robu na cekove sa odlozenom realizacijom. Banke to ne priznaju jer samo one imaju pravo da daju kredite, sa kamatom naravno.

XXL

24.02.2017 10:49

Shvatili građani da neće imati novac ni za 180 dana koliko trgovci daju 'odloženo' već će im to biti kada dođe na naplatu još veći teret. Banke daju samo onoliko čekova kolika je uplata pa sad ako neko ima 25.000 din dobije 5 čeka i dok ne budu realizovani drugi se ne mogu dobiti. Dakle tek za 180 dana. Meni i pok.supruzi je trebalo 3 godine da ih se rešim, a 4 na dozvoljeni minus. Sada samo koliko para toliko muzike i to je to inače - izvršioci. Toliko košta beda tj. 'boljitak' u Srbiji.