Princ Čarls na Kalemegdanu
Tanjug/Sava Radovanović 16.03
Princ Čarls i princeza Kamila u Srbiji

Tanjug/Zoran Žestić 16.3.2016.

Za dobrodošlicu so i pogača, Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Avion sa prinčevskim parom sleteo je na Aerodrom Nikola Tesla u 11:30. Njih je na aerodromu dočekao premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Princ Čarls i princeza Kamila u Srbiji

Tanjug/Zoran Žestić 16.3.2016.

Vučić dočekao kraljevski par, Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Pored Vučića na aerodromu su bili i predsednica Narodne skupštine Maja Gojković i britanski ambasador u Srbiji Denis Kif.

Princ Čarls i vojvotkinja od Kornvola su dočekani sa pogačom i solju, a na crvenom tepihu su bila i deca u tradicionalnoj srpskoj nošnji.

Posle dočeka na Aerodromu, prinčevski par uputio se u Predsedništvo Srbije gde im je priređen svečani doček.

Kako javlja reporter Alo! s lica mesta, vojvotkinja od Kornvola odevena je u kreaciju britanskog kreatora Brusa Oldfilda, dok je autor kreacije prve dame Srbije za sada nepoznat.

Nikolić će princu od Velsa pokloniti ćirilično izdanje Šekspirovih dela na biblijskom papiru, sa dodatkom radova engleskog pisca koja do sada nisu bila objavljivana na srpskom jeziku.

Razgovor u predsedništvu Nikolića i princa Čarlsa

Tanjug/Zoran Žestić 16. 03

Razgovor u Predsedništvu, Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Među protokolarnim poklonima su i fotomonografija na engleskom jeziku "Hrišćansko nasledje Kosova i Metohije" kao i umetnički ručni rad drvorez Marije Jovanović "Srpsko srednjevekovno nasleđe" sa motivima Hilandara.

Čarlsova supruga Kamila od predsednika Srbije će dobiti ogledalo sa ramom u drvorezu sa motivima pirotskog ćilima.

Posle susreta u Predsedništvu princ Čarls i Nikolić su zajedno položili vence na Spomen-kosturnicu oslobodilaca Beograda i na Vojnom groblju Komonvelta.

Princ Čarls i Nikolić položili vence na groblju Komonvelta

Tanjug/Zoran Žestić 16. 03

Princ Čarls i Nikolić položili vence na groblju Komonvelta, Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Kako javlja reporter Alo! prinčevski par se u pratnji domaćina uputio u šetnju Kalemegdanom.

Velike mere obezbeđenja i buljuk novinara nisu puno zanimali Beograđane koji su se u parku zatekli u trenutku prolaska povorke, osim jednog starijeg gospodina, koji se naklonio prinčevskom paru.

Princ Čarls na Kalemegdanu

Tanjug/Sava Radovanović 16.03

Princ Čarls na Kalemegdanu, Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Istoričarka Dubravka Stojanović, koja je bila vodič prinčevskom paru u šetnji Kalemegdanom, i koja im je ispričala istoriju Beograda, u izjavi za Alo kaže da im je posebno bila interesantna priča o spomeniku Pobednik i to što zbog golotinje nije mogao da bude postavljen na Slaviji.

Princ Čarls se posebno iznenadio kada je čuo da je Beograd u 19. i 20. veku bio bombardovan čak šest puta.

Posle obilaska Kalemegdana princ Čarls je u Konaku knjeginje Ljubice prisustvovao sastanku verskih lidera iz pravoslavne, katoličke, anglikanske, islamske i jevrejske zajednice, a potom se u Patrijaršiji sastao sa srpskim patrijarhom Irinejom.

Princ Čarls je inače, poznat kao veliki zagovornik dijaloga među najvećim svetskim religijama,

Princa su i ispred hrama dočeakli uz hleb i so koju su mu doneli dečak i devojčica u narodnim nošnjama, a potom ga je protoneimar  Vojisav Milovanović vodio kroz Hram. Princ je popričao i sa umetnicima koji trenutno oslikavaju svodove, a priređen je i koncert crkvene muzike.

Princ Čarls u Hramu Svetog Save

Tanjug/Zoran Žestić 16. 03

Princ Čarls u Hramu Svetog Save , Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Po izlasku iz Hrama, princa je sačekao veliki broj građana koji je želeo da ga dodirne i sa njim da razgovara.

Princa Čarls Hram svetog Save

Petar Marković

Princ Čarls pozdravio narod ispred Hrama, Foto: Petar Marković

Posle obilaska Hrama svetog Save, za čiju je izgradnju deo parcele darovao i britanski misionar i dobrotovor Fransis Makenzi, princ Čarls obišao je i dizajn inkubator "Nova iskra" sa ministrom prosvete Srđanom Verbićem dizajn inkubator "Nova iskra". Princ je Verbiću uručio prvi primerak "Vodiča za saradnju sa poslodavcima" koji je izradio Britanski savet uz podršku britanske ambasade, a za uzvrat je dobio prigodnu srebrnu kovanicu sa likom najznačajnijeg srpskog pronalazača Nikole Tesle, izrađenu u specijalnoj tehnici.

Tokom dvodneve prinčevski par će imati niz susreta a jedino javno obraćanje princa Čarlsa biće drugog dana posete na prijemu u Narodnoj skupštini.

Britanski ambasador u Srbiji Denis Kif rekao je da je poseta posvećena miru i pomirenju, mladima i izgradnji budućnosti Srbije i bilateralnih odnosa.

 - Ona pada u dobrom trenutku s obzirom na aktuelni trenutak približavanja Srbije EU i činjenicu da se bilateralni odnosi dobro razvijaju bez obzira na neslaganja o nekim pitanjima - kaže Kif.

Prema njegovim rečima, ova najznačajnija poseta iz Ujedinjenog Kraljevstva još od 1978. godine uvod je u godinu tokom koje se obeležava 180 godina zvaničnih diplomatskih odnosa Srbije i Velike Britanije, koji su u turbulentnj istoriji imali svoje uspone i padove, ali čija raznovrnost i bogatstvo, odnosno dubina nikada nije dolazila u pitanje.

Princ Čarls i princeza Kamila u Srbiji

Petar Marković

Predsednik i prva dama s prinčevskim parom, Foto: Petar Marković

Princ od Velsa i vojvotkinja od Kornvola su u okviru posete regionu već boravili u Hrvatskoj a do 19. marta će posetiti i Kosovo i Crnu Goru.

Princ od Velsa je poslednji put boravio u Beogradu 1978. godine, a na Kosovu je bio 1999. godine. Poslednji put je sa vojvotkinjom od Kornvola bio u regionu 2007. godine kada su posetili Bosnu i Hercegovinu.

Komentari (10)

posmatrac

16.03.2016 12:26

E, Dragica zasenila Kamilu. Kakve su ovo čizme? Suludo, ali nekako princ i gospođa vojvotkinja izgledaju kao seljaci. Svašta

gggg

16.03.2016 12:41

@posmatrac - Pa i jesu prosti. Ali i zli. Svo zlo ovog sveta dolazi od britanskog dvora.To se zna.

1999

16.03.2016 13:19

@posmatrac - BOZE UDRI OVOG SATANINOG SINA

baba roga

16.03.2016 14:04

Зашто дечак на дочеку који држи погачу има шешир а не шајкачу?Срамота протоколаКо се то стиди шајкаче ?

sasa

16.03.2016 15:36

vratio se na mesto zlocina,od narucenih demonstracija 1940 pa bombardovanje 1999

BOBA

16.03.2016 17:01

NIJE ZNAO DA JE BEOGRAD BOMBARDOVAN ŠEST PUTA OD TOGA DVA PUTA OD eNGLEZA? ZATO JE DAO MILION FUNTI ZA OBNOVU HILENDARA DA OPERE SAVEST

Student istorije

16.03.2016 17:25

Gospođo Stojanović, spomenik ,,Pobednik" prvobitno je trebalo da bude postavljen na Terazijama a ne na Slaviji.

Jaca

16.03.2016 21:39

@Student istorije - To je i rekla gospodja Stojanovic, samo je ALO pogresno preneo.

Ivica

16.03.2016 18:19

Kale ustvari znaci brdo,Kale,razumete....

Milena

17.03.2016 00:29

Neizmerno me nervira taj covek kad drzi ruke iza ledja ( na mestima gde se to ne radi - na primer, u crkvi ) ili kad misli da je frajer pa drzi jednu ruku u dzepu, dok se rukuje sa nekim. Po meni, kakvi su to maniri??? Pih!