Prisluškivanje
Profimedia
Prisluškivanje
Prisluškivanje, Foto: Profimedia

 

Onaj ko upravlja tim uređajima može da prati i kretanje osoba koje su u njihovom dometu, komunikaciju SMS-ovima i da menja sadržaj poruka.


U postojanje sumnjivih signala koji ukazuju na prisustvo lažnih baznih stanica uverio se reporter „Njuzvika“ Ratko Femić, koji ih je otkrio pomoću „kriptofona“ (telefona sa specijalnom zaštitom koji izgleda kao običan aparat, ali korisniku šalje upozorenje kada je komunikacija nesigurna). „Kriptofon“ je nabavio od proizvođača u Nemačkoj jer ga je nemoguće kupiti u Srbiji. Na sumnjive signale naleteo je u blizini najvažnije državne insitucije - zgrade Predsedništva, Vlade, Skupštine, nekoliko ministarstava, pored kasarne Gardijske brigade, Ambasade SAD, rezidencija među kojima su rezidencije ambasadora SAD i predsednika Srbije...


- Istraživanje smo radili nekoliko nedelja i otkrili gomilu sumnjivih signala koji ukazuju na postojanje uređaja za presretanje razgovora. Osim u blizini najvažnijih institucija u centru grada, „kriptofon“ je dosta crvenih linija, odnosno sumnjivih signala, pokazivao na Topčideru i Dedinju - navodi za „Alo!“ Femić. On dodaje da onaj ko upravlja tim uređajima može da prati kretanje osoba koje su u njihovom dometu, koje ulaze i izlaze iz zgrada državnih insitucija, da prati njihovu komunikaciju SMS-ovima, sluša razgovore, pa čak i menja sadržaj poruka ili ih zadržava.


- Te lažne bazne stanice u blizini državnih i vojnih institucija mogili su da postave stranci, određeni tajkunski krugovi, konkurentske firme koje bi da dobiju unosne poslove. Nije isključeno ni da su pojedini uređaji postavljeni i u svrhe kontraobaveštajne zaštite kako bi se znalo, recimo, ko ulazi i izlazi iz institucija - kaže Femić.


Orhan Dragaš, direktor Međunarodnog instituta za bezbednost, kaže za “Alo!” da presretanje telefonskih razgovora, poruka i imejlova nije jednostavno i da to mogu raditi samo stručnjaci.


-Ne iznenađuje me pokušaj obaveštajnog prodora interesnih grupa ili nekih stranih službi prema našoj vladi i premijeru. Osim što pojedine interesne grupe ili strane službe imaju mogućnost da to rade, one imaju i razloge da unapred znaju šta naša vlada, odnosno premijer, misli i hoće da uradi. Posebno jer je premijer ušao u ozbiljan i širok rat protiv organizovanog kriminala, sprovodi snažne reforme koje mnogim tajkunima nisu po volji. A što se eventualno interesa stranih službi tiče, on je jasan. Vučić donosi velike i jasne odluke - navodi Dragaš. On naglašava da je posao naših bezbednosnih službi, a posebno njihovog kontraobaveštajnog dela, upravo otkrivanje, sprečavanje takvih nelegalnih postupaka, kao i zaštita nosilaca vlasti.


- Što se tiče postavljanja sistema koji simuliraju baznu stanicu, ta tehnologija je već zastarela jer to predstavlja aktivan oblik presretanja i prisluškivanja, koje naše službe lako mogu da otkriju. Sve se više koristi pasivni sistem za prisluškivanje koji ne emituje nikakve signale koji bi mogli biti otkriveni skeniranjem ili drugom spektar analizom. Pitanje ko to može da ima je pitanje za službe bezbednosti Srbije - naglašava Orhan Dragaš.

 

Spisak lokacija na kojima se pojavljuju sumnjivi signali

- Stari Merkator, Bulevar Mihaila Pupina

- Palata Srbija, Bulevar Mihaila Pupina

- Delta siti, ugao Jurija Gagarina i Agostina Neta

- Autoput E-70, na kružnom toku kod isključenja kod Arene i u blizini SUP Voždovac, Hitne pomoći i Autokomande

- Delegacija EU, Vladimira Popovića

- Skupština Srbije, početak Bulevara kralja Aleksandra

- Predsedništvo, Andrićev venac

- Vlada Republike Srbije, ugao Nemanjine i Kneza Miloša

- Ministarstvo spoljnih poslova, Kneza Miloša

- Ministarstvo odbrane, ugao Kneza Miloša i Birčaninove

- Užička i Tolstojeva, rezidencije ambasadora SAD i predsednika Srbije

- Ambasada SAD, Bulevar kneza Aleksandra Karađorđevića 92

- Zgrada Generalštaba VS, Neznanog junaka 38

- Ustanička, kod dušanovačkog parkića

- Kraj Bulevara, kod okretnice tramvaja

- Zvezdarska šuma, u blizini Astronomske opservatorije

 

Reakcije političara

Aleksandar Vulin (PS) - Imam puno poverenje u naše službe. Obaveštajci uvek pokušavaju da dođu do informacija bitnih za njihove vlade, pretpostavljam da se trude da presreću i naše komunikacije.

Dragan Šutanovac (DS) - Nije nemoguće da takvi uređaji postoje u ilegalnom posedu onih koji prikupljaju vredne političke, biznis... informacije.

Vladimir Đukanović (SNS) - Ne plašim se jer sve što govorim preko telefona, kažem i uživo, a svakako da ima pokušaja lociranja nečijeg kretnje i razgovora putem lažnih baznih stanica.

Aleksandar Čotrić (SPO) - Siguran sam da strane obaveštajne službe prisluškuju najviše zvaničnike Srbije. Od toga nema zaštite...

Vladimir Marinković (SDPS) - Ubeđen sam da naša služba bezbednosti odgovorno i savesno radi svoj posao i da su građani zaštićeni od opasnosti ove vrste.

Komentari (1)

gile

01.09.2015 20:54

Je l ovaj iz sns sto tvrdi da sve javno kaze bese isti onaj sto tajno nocu upada u Lutriju Srbije?