Haški tribunal je surov
Associated Press
Haški tribunal je surov

Associated Press

Haški tribunal, Foto: Associated Press

U obrazloženju odluke, predsednik suda Teodor Meron precizirao je da pravo na privremeno oslobađanje imaju zatvorenici koji odsluže dve trećine kazne, što kod Krstića nije slučaj.

Po Meronovoj računici, general Krstić, koji je u zatvoru od hapšenja 1998. godine, izdržaće dve trećine kazne marta 2022.

Sudija Meron ocenio je da protiv Krstićevog prevremenog oslobađanja govori i težina zločina za koje je osuđen.

U prilog zahteva za oslobađanje, Krstić je naveo da je "u značajnoj meri sarađivao sa Tužilaštvom" i da su posle njegovih razgovora sa tužiocima pokrenute istrage koje su dovele do suđenja bezbednosnim oficirima VRS Momiru Nikoliću, Ljubiši Beari, Vujadinu Popoviću i Dragi Nikoliću.

Beara i Popović osuđeni su na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici, Momir Nikolić na 20 a Drago Nikloć na 35 godina zbog pomaganja genocida i drugih zločina u Srebrenici.

Generala Krstića, koji je bio komandant Drinskog korpusa VRS, Tribunal je 2001. prvostepenom presudom osudio na 46 godina zatvora zbog genocida u Srebrenici. Apelaciono veće ga je, kasnije osudilo zbog pomaganja genocida i smanjilo kaznu na 35 godina.

Krstić je 2004. prebačen u Veliku Britaniju na izdržavanje kazne, ali je tamo preživeo pokušaj ubistva, posle čega je premešten u zatvor u Poljskoj.