Prvi protest Vojske u istoriji Srbije


U proglasu koji je objavio Vojni sindikat Srbije, zaposleni u Vojsci Srbije pozivaju se na protest koji će biti održan na platou isšred Ministarstva odbrane.
Kako je navedeno, oni su se odlučili na protest zbog materijalnog, sicijalnog i radnog položaja pripadnika Vojske Srbije, a jedan od zahteva je i potpisivanje posebnog kolektivnog ugovora.
Na protest su pozvani i drugi građani Srbije.
Đorđević: Poboljšanja u VS prema realnim mogućnostima
Ministar odbrane Zoran Đorđević istakao je danas da briga o ivotnom standardu pripadnika Vojske Srbije nije privilegija Vojnog sindikata Srbije, već zajedničko nastojanje da se materijalni poloaj i uslovi rada u vojsci poboljavaju prema realnim mogućnostima drave i drutva.
Đorđević se oglasio povodom poziva Vojnog sindikata Srbije na najavljeni protestni skup, koji ima za cilj, kako se navodi u pozivu, "ostvarenje zahteva jedinog reprezentativnog sindikata zaposlenih u Vojsci Srbije za unapređenje materijalnog, socijalnog i radnog poloaja pripadnika Vojske Srbije i zaustavljanje njenog daljeg uruavanja".
Ministar odbrane u saopštenju naglaava da mora biti vie razumevanja za sve tekoće i probleme sa kojima se danas suočavamo, pre svega u procesu ekonomskog oporavka.
"Pripadnici Vojske Srbije moraju deliti sudbinu ostalih građana i prihvatiti činjenicu da se na unapređenju njihovog poloaja sigurno radi, ali prema realnim mogućnostima i snazi privrede od koje zavise svi građani, pa i pripadnici vojske", istakao je Đorđević.
"Protestni skup sigurno nije način da se pokua iznuditi neto za ta u ovoj situaciji nema mogućnosti, a postupno poboljanje ivotnog standarda i radnih uslova ostaje preokupacija Vlade Republike Srbije i njenog premijera, kao i Ministarstva odbrane", naveo je ministar odbrane.
Đorđević je posebno naglasio da prema članu 14. stav 5 Zakona o Vojsci Srbije, "profesionalnim pripadnicima nije doputeno pravo na trajk. Treba imati u vidu, ukazao je ministar Đorđević, da je kroz istoriju bilo mnogo tekih trenutaka, ali da pripadnici Vojske Srbije, koji su uvek delili ivotne okolnosti sa svojim narodom, nikada nisu pristupali javnim protestima, tako da i najavljeni presedan na koji poziva Vojni sindikat ne treba da ima podrku pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, navedeno je u saopštenju.
Komentari (10)
Boki
16.11.2016 14:05
Ha..ha..vise su van posla nego sto su na poslu, dodju kad hoce, odu kad hoce. Nema vise vojske i discipline kao nekada na zalost je tako.
KAKO
16.11.2016 15:08
@Boki - ti znaš, kada sediš i lupaš po kompjuteru napisane ti komentare?
goca gocic
16.11.2016 17:17
@Boki - Jedi taj sendvic i cuti. Podrska nasoj vojsci u borbi za opstanak i elementarna prava.
Boki
16.11.2016 14:05
Ha..ha..vise su van posla nego sto su na poslu, dodju kad hoce, odu kad hoce. Nema vise vojske i discipline kao nekada na zalost je tako.
Дане С.
16.11.2016 14:15
Својевремено је држава ВАТИКАН имала војску и куповала оружје, а онда су дошли до закључка да они не могу никога да победе и на место оружја купили ЈАТАГАНЕ, (врста сабље). Тако треба да буде и код нас, шта ће нама војска? Најгора ствар која се Србији десила што је прихватила све бивше официре и даје им ПЕНЗИЈУ иако ти људи нису никада нашта радили, а добијали одличне плате, пензије и најбоље станове. Иако смо у капитализму још увек они добијају станове. Где то има? НИГДЕ!
Oto
16.11.2016 14:22
Ko to, sta to, gde to, koja vojska, nema vojska. Radnici i penzioneri gladuju, a mladi beze u Svet. I da imamo vojsku, nema rezervista-otisli trbuhom za kruhom.
Lazar1
16.11.2016 15:09
"ko ne hrani svoju vojsku,hranice tudju"
SAKI
16.11.2016 20:24
Tako je Boki, u pravu si sve sto kazes.
XXL
17.11.2016 08:59
Dakle "kazan" VJ se dugo "krčkao".
crna trojka
17.11.2016 13:22
Podrska Vojsci Srbije! Maksimalna! Svi na miting! ZIVELA VOJSKA SRBIJE!!!