Puška da, a ljubimci...
Da li u vozila GSP može da se unese kućni ljubimac? I kako mora da se prevozi? Da li vozač može nekog da izbaci iz autobusa, tramvaja ili trolejbusa? Šta sve može da se unese? Ovo su samo neka od pitanja oko kojih se putnici i vozači dan danas sukobljavaju, iako je godinama na snazi propis koji se bavi ovom temom. „Alo!“ je pokušao da razreši sve dileme i pojasni pravila ponašanja u vozilima javnog prevoza.
Koliko ova tema muči mnoge naše sugrađane, najbolje se vidi na društvenim mrežama gde i dalje besni rat zbog snimka iz autobusa na liniji 73, postavljenog još pre nekoliko meseci. Na njemu se vidi da je vozač zaustavio autobus zbog žene koja je u torbi nosila čivavu. Na pomenutom snimku ne vidi se kako se završila svađa vozača i putnice, ali sudeći po komentarima očevidaca, vozač je vožnju nastavio tek kad je policija došla i rekla ženi da ne može sa psom da ostane u vozilu.
I dok se većina pita zašto je vozač uopšte zaustavio autobus zbog tako malog psa u torbi i sa kojim pravom je odbio da vozi, drugi su primetili da se pas nije nalazio u posebnom transporteru... Sve u svemu, ovaj slučaj ponovo je otvorio pitanje gde je granica, odnosno koga vozači mogu da izbace iz vozila javnog prevoza? Odgovori se nalaze u gradskoj odluci o javnom linijskom prevozu.
Uloga sudije vozaču data je u članu 34 u kojem se kaže da „vozač neće dozvoliti ulazak u vozilo licu koje je vidljivo pod uticajem alkohola, licu čiji prtljag može izazvati povredu putnika ili oštećenja autobusa, kao i detetu do šest godina starosti ako nije u pratnji odrasle osobe“. Malo je doduše nejasno kako vozač može da odredi da li neka osoba boluje od zarazne bolesti, što je takođe navedeno kao razlog za izbacivanje iz vozila.
Kako nam je reklo nekoliko vozača GSP-a vozač ima obavezu da opomene putnika koji se nedolično ponaša, a ta odluka mu daje za pravo da može reći putniku da napusti vozilo.
Stroga pravila važe i za putnike. Tako je vožnja sa ljubimcima dozvoljena isključivo ukoliko je životinja niža od 40 centimetara i ukoliko je smeštena u posebnom transporteru.
Kolica, puške i sportska oprema
Kako stoji u Odluci, putnik može uneti u vozilo ručni prtljag, dečja kolica, invalidska kolica, lovačku ili sportsku opremu (pušku u futroli bez naboja, skije, pribor za ribolov i slično) i drugi prtljag koji svojim dimenzijama i svojstvima ne ugrožava sigurnost putnika. Ali, putnik je dužan da vodi brigu o svom prtljagu, da ga smesti tako da zauzima što manje prostora u vozilu, da ne ometa niti da na bilo koji način ugrožava ostale putnike i saobraćajno osoblje.
Pritom, kako se precizira u članu 38 te odluke, transporter mora biti zatvoren na odgovarajući način (katancem, bravom ili rajsferšlusom) kojim se onemogućava provlačenje šape, njuške ili bežanje životinja. Za nepoštovanje ove odredbe propisana je i novčana kazna od 6.000 dinara!
Dakle, u vozilima javnog prevoza ne smete da držite ljubimce u rukama ili na povocu. Takođe je važno da znate da je prevoz ljubimaca u transporterima dozvoljen isključivo van saobraćajnog špica od devet do 13 i od 18 sati do ponoći.
Odlukom o javnom linijskom prevozu, koju je usvojila Skupština grada, takođe je zabranjeno ometati vozača, odnosno drugo ovlašćeno lice u vozilu u obavljanju službe, bacati otpatke ili na drugi način zagađivati i uništavati opremu vozila, vozilo i njegove oznake...
Komentari (2)
Сараџогла
15.04.2018 17:47
- Сине,помози баби да седнем на твоје седиште? - Може,бако ако знаш да возиш аутобус! ... - Контрола,спремите карте и оправдања? - Него,бре,да не заборавим ... Кажњава ли се возач ако ти испред носа затвори врата од возила и оде?Е,тако једног возача је сачекао један задрти сељак када је обрнуо круг.Неко ко је чуо шта је возач цинично опсовао јавио је поменутом задртом сељаку мобилном и тиме долио уље на ватру.И шта је било када су се сусрели?Било оно што није требало да буде.
Mare
15.04.2018 22:22
Putnici zvani gamad