Radnici će morati da budu prijavljeni od prvog dana


Shutterstock
Jedina izmena će biti da radnik od prvog dana mora da bude prijavljen.
"Upoznao sam SES šta će to biti promene u Zakonu u radu i svi su se složili sa tim promenama, ali zbog same formulacije i same izmene koja se ticala ne samo Zakona o radu već i Zakona o centralnom registru dosta smo dugo sa zakonodavstvom usaglašavali, doneli smo izmenu i dostavili je, ali je to bilo kasno da se odluči na Uniji poslodavaca Srbije", rekao je Đorđević na konferenciji za novinare posled sednice SES-a u Vladi Srbije.
Takođe, SES je dao pozitivno mišljenje na Nacrt zakona o platama službenika i nameštenika u organima autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave, kao i na Nacrt zakona o izmenama i dopunama zakona o mirnom rešavanju radnih sporova.
Kada je reč o izmenama Zakona o radu, Đorđević je objasnio da je jedina izmena u tome da kada inspektor rada zatekne radnika na poslu on mora odmah da bude prijavljen, a poslodavcu je ostavljena mogućnost da u roku od tri dana prijavi tog radnika.
"Radnik neće moći da počne da radi dok poslodavac tu obavezu ne ispoštuje", naveo je Đorđević.
Đorđević je rekao da je na današnjoj sednici dijalog bio vrlo konstruktivan i da je nastavljena praksa da vlada ima često sednice SES-a kako bi raspravljala o svim važnim pitanjima iz oblasti prava radnika i poslodavaca.
Ministar je kazao da će tako biti i nastavljeno i da bi već početkom naredne godine trebalo da se počne sa raspravamo o budžetu za 2019. godinu.
Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Duško Vuković je, takođe, rekao da je bila dobra sednica i da iz proceduralnih razloga SES nije dao konačno mišljenje o izmenama Zakona o radu.
On je izrazio očekivanje da će to biti učinjeno do kraja godine.
Istakao je da je, ipak, usvajanje izmena Zakona o radu ključna stvar i da bi sa njom trebalo da bude smanjena siva ekonomija odnosno rad na crno u sledećoj godini.
"Da svi koji rade budu i prijavljeni i da im se uplaćuju doprisnosi i da se evidentira prekovremeni rad", naglasio je Vuković.
Mi smo dali pozitivno mišljenje za nacrte druga dva zakona - nacrtu zakona o platama službenika i nameštenika u organima autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave, kao i za nacrt zakona o izmenama i dopunama zakona o mirnom rešavanju radnih sporova, naveo je Vuković.
On je rekao da se uvode izmene u Zakona o mirnom rešavanju radnih sporova, na osnovu koje će Agencija za mirno rešasvanje sporova, miritelji i arbitri moći da preduprede određene sudske odluke i ako dođe do konflikata da se mirnim putem i brže rešavaju prava radnika, sa smanjenim troškovima.
Kako je rekao, sindikati su dobili samo kraktu usmenu informaciju o budžetu za narednu godinu od predstavnika Ministarstva finansija i izrazio očekivanje da će u narendih nekoliko dana dobiti detaljnije informacije o budžetu.
Vuković je podsetio da vlada još nije usvojila sve poreske zakone i izrazio očekivanje da će do kraja godine sindikati dobiti pisanu informaciju o tome.
Dodao je da bi već od februara trebalo da počne rasprava o budžetu za 2019. godinu.
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković je rekao da, kada je reč o budžetu za narednu godinu, poslodavci čekaju da vide kako će biti promenjeni poreski zakoni
"Oko svega drugog smo se složili. Podrzavamo predlog za izmenu Zakona o radu, ali mora da se ispoštuje procedura. Ne može tako hitno, bez da se pitaju partneri", rekao je Atanacković.
Potpredsednik UGS "Nezavisnost" Dragan Milanović je rekao da su sindikati ranije tražili sastanak sa premijerkom Anom Brnabić u vezi sa rešavanja problema vraćanja umanjenja osnovica za pojedine delatnosti odnosno za javno - komunlana preduzeća, ustanove kulutre, kao i za RTS, RTV i Mađar so.
On je rekao da je dobio uveravanja da ti problemi počinju da se rrešavaju za komunalce i zaposlene u ustanovama kulture, ali da nije dobio uveravanja za RTS i RTV.
Milanović kaže da je ta sindikalna organizacija zbog tih problema najavila protest za 5. decembar ispred Vlade Srbije.
Očekuje da će razgovori koji se sada vode u vladi za te dve ustanove uroditi plodom i da neće doći do protesta.
"Povećanja budžeta koja su već data u nekim domenima kao što je kultura možda će biti dovoljna da se ispoštuje to povećanje od 10 odsto za sve ustanove, s tim što mora smernice i uputstvo novo da se napiše. Kada je reč o davanjima za komunalna preduzeća, za RTS i RTV u suštini ne treba povećanje budžeta pošto prihoduju i imaju svoja sredstva", naveo je Milanović.
Komentari (19)
Žule
01.12.2017 17:42
Puna podrška dogovoru vlade i sindikata
Kaca
01.12.2017 17:51
Za svaku pohvalu!
PETAR 1
01.12.2017 18:27
A gde ce biti prijavljeni ovaj visak ? radnika zeleznice Srbije. Dok drzava pravi viskove preduzetnici moraju da cupaju kosu, moras, moras i moras.
Rus
01.12.2017 18:38
Tako i treba, svi radnici moraju odmah da budu prijavljeni.
Žule
01.12.2017 18:51
Ovaj zakon je mnogo bolji nego kosovski iz 2001
Jovana
01.12.2017 18:59
Puna podrska za vladu. Za svaku pohvalu
Jovana
01.12.2017 18:59
Puna podrska za vladu. Za svaku pohvalu
deda
01.12.2017 19:17
Imaš završenu srednju školu ili fakultet a prijave te kao pomoćnog radnika sa osnovnom na minimalac mislim da tu najmanju korist ima radnik
Sika
01.12.2017 19:27
ovo je dobra vest nadam se da ce se izmene zakona o radu usvojiti sto pre, takodje bilo bi dobre i ostale predlozene izmene u radnom zakonodavstvom, pre svega za mirno resavanje sporova, imaju moju punu podrsku
Slavuj
01.12.2017 19:57
Ovo je trebalo odavno da se sprovede. Radnik mora biti zaštićen.
Slavuj
01.12.2017 20:00
Lepa vest za neprijavljene radnike.
Aki13
01.12.2017 20:17
Odlicna vest!
Milentije91
01.12.2017 21:40
Prelepa vest napokon da radnici budu zasticeni sve pohvale za Vladu Srbije.
milentijevtata
02.12.2017 16:37
@Milentije91 - napokon da budu zasticeni a sto do sada nisu bili zasticeni se ne pitas ne postoje radnici od juce
Milka
01.12.2017 22:12
Moraju da se usaglase i usvoje zakone jer stvarno je jos uvek za mnoge stvari radnik uskracen od strane poslodavca. Nadam se brzom povoljnom resenju.
Birdy78
01.12.2017 22:53
Dobrim tempom se krenulo. Mora da se radi na zastiti zaposlenih.
Sandra81
01.12.2017 23:22
Konačno se radi na uslovima radnika. Socijalno-radna politika je važna za stabilan sistem zaposlenih.
Sandra81
01.12.2017 23:26
Ne sumnjam da će nadležna ministsrstva održati obećanje za povećanje zarade u određenim delatnostima shodno mogućnostima budzeta. Situacija je sad svakako mnogo bolja nego što je bila pre samo par godina. Radi se odgovorno na rešavanju sistemskih problema zaposlenosti.
svedok19250
02.12.2017 13:21
"...kada inspektor rada zatekne radnika na poslu on mora odmah da bude prijavljen, a poslodavcu je ostavljena mogućnost da u roku od tri dana prijavi tog radnika." A ako inspektor rada iz "poznatih razloga" ne dodje? Koja glupost. Pre izvesnog vremena je u Majdanpeku poginuo neprijavljen radnik podizvodjača radova, pa su ga na "mućku" prijavljivali sa ranijim datumom zapošljenja. Tako je svuda. Izvođač angažuje podizvođača, a tamo pola radi na belo, pola a crno. A inspekcija ... sve zna, ali ..