Retka bolest ubija decu do dve godine!


Privatna arhiva
Ova bolest je broj jedan genetski ubica dece do dve godine starosti. To je retka, progresivna i smrtonosna neuromišićna bolest. Deca sa SMA se rađaju bez gena SMN1, a bolest se manifestuje postepenom ali progresivnom atrofijom mišića i gubitkom osnovnih životnih funkcija kao što je hodanje, gutanje, varenje hrane, disanje. Uprkos ovim činjenicama deca obolela od SMA su nadprosečno inteligentna.
- Problem kod ove bolesti je što deca gube snagu svakodnevno, troše se čak i disanjem. I onda svaki dan primetim da nešto što je Matija mogao da uradi juče, danas više ne može. On je još mali pa kod njega progresija nije uzela maha. Za sada ima težak poremećaj disanja pri spavanju. Ja kao majka ne spavam celu noć, bdim nad njim jer on ima prekide u disanju - objašnjava ona i dodaje:
- On je u uzrastu kada bi uveliko trebalo da hoda i da istražuje po kući, a to ne može. Naš dan izgleda tako što se nosamo po kući da bi on meni pokazao to nešto šta bi da dohvati, jer sam ne može ništa – ni da puzi ni da hoda čak ni da sedi ako nije naslonjen na nešto.
Prema njenim rečima, za decu obolelu od SMA lek postoji, odobren je u Americi, a od marta će se primenjivati i u Evropi.
Svi koji žele da pomognu mogu se javiti Oliveri Jovović na broj telefona: 063/466106.
- Svakodnevno može da se vidi na internetu i na stranim sajtovima da deca koja su ista kao moj sin nakon primene terapije normalno hodaju. Cena leka u Americi je 750.000 dolara, pretpostavlja se da će u Evropi biti znatno jeftiniji. Dok kod nas još uvek nije dostupan. Mi tek sad krećemo sa primenom aparata, jer smo dva meseca čekali studiju spavanja da bi nam rekli da on ima težak poremećaj disanja u snu, zatim smo čekali izveštaj, pa komisiju, pa smo nabavili aparat (465.000 dinara) koji služi za iskašljavanje jer on to ne može samostalno. Sad čekamo drugi aparat za ventilaciju pluća noću... Kod nas ne postoji studija gutanja, mi roditelji pratimo dete pa kad krene da se zagrcnjava to je znak da je krenulo da aspirira (vraća) i hranu - ističe ona i dodaje da bi roditeljima koji imaju decu obolelu od ove bolesti veoma značilo kada bi im država omogućila novac i poslala ih u inostranstvo na lečenje. Ali da je krajnji cilj da se lek dovede u Srbiju, jer je za ovu decu i putovanje rizično.
- Ali zamislite, za decu kojoj je neophodna intenzivna nega, za njih ne postoji patronaža u našoj zemlji. Niti postoji bilo kakva psihološka podrška za roditelje. A da ne govorim o tome da mnogi postaju socijalni slučajevi jer posao morate da napustite. Ja sam prethodno radila kao ekonomista, sada radim 24 časa intenzivnu negu za svoje dete, sa prethodnom obukom od dva dana.
I majka u teškom stanju
- U Udruženju imamo majku koja ima ćerkicu sa tipom 1, najgorim oblikom ove bolesti. Ona je spala na 30 kila i bukvalno je za hospitalizaciju. Sama je i nema nikakvu pomoć, a ima dete koje bukvalno na svakih pet minuta traži aspiraciju - svedoči Olivera Jovović.
Komentari (11)
Ivana
10.03.2017 00:50
Nema država para. Vidite li koliko migranata imamo.
Riki
10.03.2017 00:53
Vakcina? Pita li se iko da li je vakcina uzrok? Svi ubedjuju u ispravnost iste,a proizvodjaci se ogradjuju ukoliko izazove neko tesko ostecenje. Ljudi....2 godine zivota a vec se bori za isti... Boze pomozi nam.
Milos
10.03.2017 03:26
@Riki - Da li si ti normalan... Kakva vakcina, ko je uopste pomenuo vakcinu. Tebi treba vakcina za mozak jer su ti ocito virusi pojeli ceo
sole
10.03.2017 08:12
@Riki - Molim vas da ne pišete gluposti. Roditelj sam bolesne devojčice koja ima distrofiju. Atrofija i distorfija su nažalost genetske bolesti koje deca nasleđuju od zdravih roditelja koji su nosioci ovakvih užasnih obolenja. Kad već pišete , edukujte se, ne širite dezinformacije i bespotrebnu paniku. A država i nije država , već smetljište čim nema novac za bolesnu decu. Ove roditelje razumem i znam koliko snage i borbe je potrebno da održavate u životu svoje teško obolelo dete.
BG
10.03.2017 06:53
UZROK u vakcinama. Nece bele miševe i žabe u laboratoriju vec direktno u ljude. Metak u čelo onome ko vrši takva ispitivanja na deci.
jelisaveta
10.03.2017 09:17
@BG - Ne radise ovde o vakcini, ovo je nasledna bolest. Problem je u drzavi koja daje ogroman novac na nepotrebne izbore, ministre i poslanike koji nista ne rade, starlete kao savetnike i bahate direktore javnih preduzeca. Za to uvek imaju novca, a za bolesne ljude se organizuju humatirne akcije. Ne zivimo u humanoj drzavi, vec u logoru gde nam na razne nacine uskracuju sva prava i najvaznije pravo na dostojanstven zivot. Ovde su svi osudjeni na smrt penzioneri od gladi, srednje generacije od nemoguc
Milos
10.03.2017 09:23
@BG - Vakcinisi mozak, preuzeo ga virus debilizma...
Jednamama
10.03.2017 12:27
Drzava pod hitno da se ukljuci u resavanje problema roditelja sa decom koja su obolela od retkih bolesti. Tim roditeljima je dovoljno tesko i bez suocavanja sa birokratijom. Omoguciti im patronazu, kao i lecenje u inostranstvu! Podrska za ove mlade roditelje! Ovo je hrabra majka, borac!
Nemanja maticar
10.03.2017 14:59
Jovovici,uz vas smo...Ne dajte se,vama je najteze,samo napred i hrabro...Iz tunela se uvek izadje na svetlost...
Ns
10.03.2017 16:01
Zalosno je sto roditelji bolesne dece moraju da skupljaju human pomoc za lecenje dece..umesto da im drzava obezbedi..Kakav paradoks drzave...DODELJUJU VREDNE NAGRADE U NAGRADNOJ IGRI..A TA OVAKVE..NAJVAZNIJE STVARI NEMAJU NOVCA
Marinela
10.03.2017 18:29
Isti je slučaj i sa bolesnicima od ALS /amiotrofične lateralne skleroze/! Ništa nije rešeno, a degeneracija gena počinje okidačem, koji je u zagadjenoj životnoj sredini! Od čega zagadjenoj, upitajte se!? Leka za retke, neurološke bolesti još uvek nema, a obolelih je sve više, patronaže nema, psihološke podrške porodicama nema, a višegodišnja nega i pomoć iscrpi i najjače pomoćnike... Ovo je epidemija, ovoga nema u okruženju, državo, probudi se i učini nešto!