Protiv uvođenja tehnologije: Zoran Petrović
Aleksandar Dimitrijević
Protiv uvođenja tehnologije: Zoran Petrović

Aleksandar Dimitrijević

Protiv uvođenja tehnologije: Zoran Petrović, Foto: Aleksandar Dimitrijević

- Narodski rečeno, ja sam stara škola. Tehnologiju mogu da prihvatim samo u nekom delu. Godinama gledamo borbu između tehnologije i ljudskog faktora. Struja koja smatra da ljudski faktor treba da odlučuje, pa i da pogreši, preovladava. Zbog toga su uvedene pomoćne sudije iza golova. Time je dokazano da se greške ne mogu izbeći. Međutim, moj stav je da fudbal ne bi ni bio isti da nema grešaka. Greške sudija, igrača, trenera i ostalih čine fudbal interesantim! Ako se sve svede na strogu tehnologiju, onda je to robotizacija fudbala! To nije ista igra - počeo je priču Petrović.

- Kako komentarišete poslednje promene pravila?
- U poslednje dve decenije neke promene su donele boljitak, a neke i nisu. Pravilo da igrač ne sme namerno da vrati golmanu loptu u ruke je ubrzalo igru. Ono besomučno dodavanje golmana sa saigračima bilo je naporno za gledanje. Međutim, ostaju i dalje jasno nedefinisana pravila koja stvaraju probleme. To su igranje rukom i ofsajd. Oko ovih stvari se Međunarodni bord i dalje jasno ne izjašnjava. Ostalo je pravilo u domenu toga da sudija proceni da li je ruka bila u prirodnom položaju ili ne, pa se sviraju dve različite stvari koje su se desile na isti način.

Suarez

profimedia

Suarez, Foto: profimedia

- Da li ima neko novo pravilo kojim niste zadovoljni?
- Preterane pauze bi remetile normalan tok odigravanja utakmica. Nisam oduševljen novim pravilom u vezi sa prekidom za osveženje. Utakmica mora da ima svoj tok, ritam i brzinu. Svako nepotrebno prekidanje susreta čini da se igrači ohlade i da tempo splasne, a to bi bilo dosadno i publici. Bilo je priče o tome da se uvede televizijski tajm-aut, kakav postoji u odbojci, ali srećom ta ideja nije zaživela.

- Jasno je da je tehnologija sve prisutnija u fudbalu?
- Najveći problem u vezi sa tehnologijom je što ona mora da se primeni od najmanje i najsiromašnije zemlje sveta, pa sve do velikih sila. A za to nema novca! Razumem „hok-aj“ sistem u tenisu koji je uveden kako sudijske greške ne bi oštetile najbolje igrače. Ali šta je sa milionima drugih tenisera na čijim mečevima se sudi na klasičan način?! Kod njih sudija može da pogreši, a kod Đokovića, Federera, Nadala i Marija ne može?! To, takođe, nije ista igra. Fudbal mora da se igra svuda po istim pravilima.

Značajnije promene

- Ako lopta ide u okvir gola, a igrač je namerno zaustavi rukom, više neće biti penala i crvenog kartona, već će gol biti priznat.

- Igrač će moći da dobije medicinsku pomoć i na terenu bez obaveze da bude iznet izvan granica terena.

- Igrači neće morati da čekaju dozvolu arbitara da se vrate na teren ukoliko su imali problem sa opremom.

- Ako igrač sa klupe ili neko iz stručnog štaba utiče na igru biće dosuđen slobodan udarac.

- Posle ofsajda igra će biti nastavljena sa mesta gde se igrač aktivirao.

- Glavni arbitar može da sankcioniše igrače već tokom zagrevanja za utakmicu.

- Prilikom kretanja sa centra lopta ne može da pređe na protivnikovu polovinu.

Komentari (2)

pomoravlje

13.05.2016 10:05

Redakcija bi trebalo da kontaktira Zorana da proveri oci (zbog razlicitih odsjaja) sto pre.

badza011@gmail.com

13.05.2016 12:13

Правила треба под хитно променити. Фудбал је постао досадна игра. Ја платим карту да гледам голове и умеће играња са лоптом ( дриблање, додавање, пријем лопте итд.) а не рат на терену, ( рагби ) рвање, гурање, у казненом простору. У казненом простору треба увести кошаркашка правила. ( зато се и зове казнени простор ), треба увести ефективно евреме играња фудбала а не излежавања и фолирања а време теће. За избаченог играча треба увести новог играча и летеће измене. Оћу да гледам голове а не 0-0.