Roditelji odbili da leče bolesnog sina, dete umrlo u mukama


Profimedia
U Rijeci je počelo suđenje Hani Gržetić i Viktoru Brnobiću, roditeljima desetogodišnjeg dečaka, koji su svesno odbili da leče svog teško bolesnog sina i doveli do njegove prerane smrti.
Hanu i Viktora, koji su sad rezvedeni, sud tereti za grubo kršenje detetova prava. Oni se terete da su u periodu od 6. avgusta do 5. septembra 2015. godine u Rijeci, a nakon što su kod dečaka lekari utvrdili najverovatnije limfatičnu neoplazmu ne-Hočkinovog limfoma i uprkos što su ih obavestili o prirodi bolesti i štetnim posledicama nelečanja, doneli odluku da ne dozvole lečenje deteta i odveli ga kući.
Oni su optuženi da su na lični zahtev odveli dete iz bolnice i onemogućili mu potrebnu dijagnostičku obradu i lečenje hematološko-onkoloških bolesnika, i tako mu uskratili pravo na lečenje.
Drugo mišljenje lekara zatražili su tek 1. septembra, kada je u klinici u Avianu u Italiji verifikovana dijagnoza akutne limfoblastične leukemije T-fenotipa, ali i tada su, navodi se u optužnici, odbili da leče dete po protokolima službene medicine i konvencionalnim metodama savremene medicine (hemoterapijom).
Tako je usled nelečenja došlo do brzog napredovanja i širenja zloćudne bolesti po svim vitalnim organima što je na kraju dovelo do smrti dečaka 5. septembra 2015. godine.
Za slučaj se u javnosti saznalo tek nekoliko dana pre dečakove smrti kada je početkom avgusta dečaku u Dečjoj bolnici Kantrida dijagnostifikovan rak limfnih čvorova, ali nakon jednog dana provedenog na Kantridi, roditelji su ga odveli iz bolnice, potpisavši izlazak uz izgovor da žele još jedno mišljenje.
Bolnica je tada o svemu obavestila Centar za socijalni rad u Omišlju, budući da je dečak nakon razvoda roditelja živeo s majkom, a koji 13. avgusta pokreće postupak za oduzimanje prava uz privremenu meru te zahtev da se dete da na čuvanje i odgoj u Lovran.
Isti dan podnesena je i krivična prijava, a 14. avgusta sudu su podnesena dva predloga za lišavanje roditeljstva i doneta je privremena mera za dodelu staratelja i dozvolu za lečenje. Međutim, roditelji su uspeli da odlože izvršenje mere, jer su sudu dostavili dokumentaciju kojom dokazuju da dete 1. septembra vode u bolnicu u Italiji kako bi dobili drugo mišljenje.
Sa detetom pobegli u vikendicu
Lekari u Italiji su ustanovili da je bolest napredovala u leukemiju, a u kontaktu s njime, lekari Dečje bolnice Kantrida obavešteni su da je dečakovo zdravstveno stanje jako loše. Isti dan iz Centra za socijalni rad stigla je odluka o oduzimanju deteta roditeljima i da dalju brigu o njegovom zdravlju preuzima staratelj, ali dolaskom na teren ne nalaze nikog.
Naime, roditelji s bolesnim dečakom "beže" u vikendicu prijatelja u Gorski kotar, u Lič, gde detetu zdravlje biva sve gore. Kada su pozvali Hitnu pomoć bilo je, nažalost, prekasno i dečak je umro nakon dva sata.
Otac je nekoliko dana nakon smrti dečaka na Fejsbuku napisao kako su im u KBC-u Rijeka “pretili: ako odvedete sina bez hemoterapije umreće za najviše 48 sati, vi ne volite svoje dijete, niste normalni...”
- Odlučili smo da lečimo sina prirodnim neagresivnim putem pomoću sode bikarbone i limuna (Simoncellieva terapija), prirodnih sokova po uputima dr Gersona (Gersonova terapija koja je poznata javnosti od 1934 g.), i raznim biljnim kapima tinkturama i antibioticima na istoj bazi, pokušali smo da nabavimo i kanabisovo ulje koje je u mnogim slučajevima dovelo do izlečenja ili vidnog poboljšanja, ali kako je taj preparat u Hrvatskoj ilegalan jako ga je teško nabaviti tako da smo ga dobili prekasno - napisao je tada otac.
Majka dečaka je, pak, nakon njegove smrti poručila da je sve radila samo iz ljubavi prema svom detetu.
- Moje dete nije htelo da ide u bolnicu i nije htelo da ga bodu iglama. Mi smo ispunjavali njegovu želju. Bio je inteligentno dete i znao je šta mu treba, a šta ne - poručila je tada majka.
Komentari (1)
Srpkinja
07.11.2017 18:23
Mogu da mislim u kojim bolovima i mukama je jadnićak živeo i umro.