SAD favorizuju muslimansku zajednicu BiH


Profimedia
Magazin navodi da je prethodna američka administracija Baraka Obame, pod snažnim uticajem milijardera Džordža Soroša antagonizovala Hrvate i Srbe i promovisala viziju Bošnjaka o unitarnoj državi, što je suprotno Dejtonskom mirovnom sporazumu.
Banjalučki mediji prenose da je ovaj časopis analizirao način na koji su Soroš i njegova Fondacija postepeno preuzeli institucije američke spoljne politike na Balkanu. "Ameriken spektejtor" je naveo da diplomate SAD nastavljaju da se ponašaju u 2017. godini kao da je ovo deveta godina mandata bivšeg predsednika Obame, iako je novi predsednik Donald Tramp kritikovao intervencionističku politiku Vašingtona.
U tekstu se naglašava da je levičarska orijentacija američke politike posebno apsurdna u BiH, gde postoje tri etničke grupe sa snažnim verskim identitetom.
"Umesto da daje nepristrasne savete, Ambasada SAD u Sarajevu redovno se ponaša nametljivo prema liderima u ovoj zemlji i njenim gradjanima i promoviše nova prava seksualnih manjina dok istovremeno igra opasnu igru favorizovanja muslimanske zajednice nad Hrvatima i Srbima, na štetu svih", navodi se u tekstu.
U analizi se ocenjuje da je Trampova administracija, uz potencijalno tragične posledice, dala "dodatni kiseonik propaloj spoljnoj politici" zadržavanjem Obaminih diplomata.
"Takva indiferentnost prema ovom turbulentnom mestu nije mudra, naročito kada džihadistički teroristi, koji sada dolaze iz Iraka i Sirije, pokušavaju da se uklope u postojeća bezbedna utočišta u BiH, na pragu Evrope", piše američki magazin.
Ukazuje se na podrivanje Dejtonskog sporazuma što, kako se navodi, traje od početka 2000. godina, kada je američka administracija posvetila skoro svu svoju pažnju Avganistanu, Iraku i Bliskom istoku.
Navodi se da Ambasada SAD podržava brojne programe kojima se kritikuju BiH i konzervativne tradicije njena tri naroda.
Posebno se ukazuje na programe kojima je Obamina administracija podržavala prava LGTB zajednice u BiH.
"Ambasada SAD je u višestrukim konfliktima kada je reč o reprezentaciji, obrazovanju i ravnopravnom tretmanu tri naroda, umesto da ih umiruje, a naročito od dolaska aktuelne ambasadorke Morin Kormak", ocenjuje američki politički magazin.
Kancelarija visokog predstavnika u BiH opisana je kao "neka vrsta spoljnjeg diktatora sa ovlaštenjima da zaobilazi parlament, smjenjuje javne zvaničnike i negira sudske odluke".
"Zalaganje za unitarni, centralizovani sistem (sa nacionalnim obrazovnim programom) ide u korist Bošnjaka, koji su najbrojniji narod u BiH. To bi bilo poput zalaganja za ukidanje prava država i lokalnog obrazovanja u SAD u korist centralizovanog sistema kojim se upravlja iz Vašingtona", piše "Spektejtor".