Divlje deponije pogodne za razvoj tigrastih komaraca
Aleksandar Dimitrijević
Divlje deponije pogodne za razvoj tigrastih komaraca
Divlje deponije pogodne za razvoj tigrastih komaraca, Foto: Aleksandar Dimitrijević

Čim temperatura poraste, postoji realna mogućnost da ova bolest stigne i kod nas. Više nego temperature problem je zagađenost reka, što je činjenično stanje!

Istina je da komarci sa našeg područja nisu vektori Zika virusa, međutim, prema rečima epidemiologa Radmila Petrovića, tigrasti komarci koji prenose ovaj opasan virus mogli bi već ove godine stići i kod nas. Zima je gotovo prošla sa debelim plusom, te možemo očekivati da će cela godina biti natprosečno topla, što pogoduje njihovoj pojavi.

- Klimatske promene čine da se stalno menja pojas u kojem žive ovi komarci. Ova godina je već topla, a ako leto bude izuzetno vrelo, i pored toga nastupi period vlažnosti, nije nemoguće da stignu i kod nas. Oni su vrlo adaptibilni i mogu da se prilagode i nešto nižoj tempreturi u odnosu na onu kakva je u Južnoj Americi. Napominjem da se slično pričalo i za virus Zapadnog Nila, pa je godinama kasnije stigao u naše krajeve, najpre u Bugarsku i Grčku, a pre dve, tri godine i kod nas. U našem regionu insekti prilagođeni ovdašnjoj klimi doneli su i denga groznicu - kaže Petrović. Kako objašnjava, prvi na udaru biće stanovnici koji žive u blizini zagađenih reka i jezera, plitkih i sporih voda.

- Idealne laboratorije za razvoj larvi ovih komaraca su zagađene vode, rukaci i bare, sve gde se voda zadržava. Na teritoriji Uvca i Bajine Bašte, na primer, čitava brda plastičnih flaša prave idealne uslove za insekte. Kada se bacaju bez zatvarača, flaše se dopola napune vodom, postaju mikrolaboratorije gde se u uslovima staklene bašte razvijaju larve komaraca. Slično je i sa automobilskim gumama - navodi ovaj epidemiolog. Ipak, ono što je do nas, jeste da se reke moraju kanalisati i čistiti od veštačkog zagađenja.

- Prvo moramo time na taj način da se borimo, pa tek druga mera je zaprašivanje. Bitna je i individualna zaštita, dugi rukavi i nogavice, i preparati protiv komaraca - zaključuje on.

Dve osobe umrle od gripa

Dve osobe u Srbiji su preminule od gripa, saopštio je direktor Instituta za javno zdravlje „Batut“ Dragan Ilić, navodeći da su to bili hronični bolesnici. „Broj obolelih od gripa se značajno povećava, više od 60.000 obolelih imalo je infekcije slične gripu, a 60 ljudi ima virus gripa“, rekao je Ilić.