Sprečite grip običnom inhalacijom


Profimedia
Kašalj, curenje iz nosa, bol u grlu i temperatura razlozi su zbog kojih su ovih dana pune ordinacije. Čeka nas grip, a vremenske prilike „idealne” su za pogoršanje hronične opstruktivne bolesti pluća, hroničnog opstruktivnog bronhitisa, bronhijalne astme i emfizema pluća!
Prim. dr Tatjana Radosavljević, pulmolog, kaže za „Alo!” da je sve više pacijenata koji „ne mogu da žive od kašlja”.
Kako radi aparat?
Prim. dr Tatjana Radosavljević objašnjava da aparat ima kompresorski motor, koji raspršuje čestice leka u što sitnije i one tako prodiru duboko u disajne organe.
- To je odlična terapija za decu i stare. Starija populacija pacijenata stalno ima kašalj, ali i oslabljeno srce. U posudu inhalatora stavi se određena količina leka, pritisne se dugme, stavi maska na lice. Vidi se kao da pacijent udiše maglu. Vreme inhalacije traje uglavnom od pet do sedam minuta - kaže dr Radosavljević.
Osim prehlada, ističe ona, pogoršavaju se i hronične bolesti - astma, bronhitis, emfizem i druge.
- Naročito je to izraženo kod dece. I trebalo bi reagovati na vreme. U svim nabrojanim slučajevima neopravdano je zapostavljen relativno nov koncept lečenja - inhalacija.
Ona je prvi lek kod akutnog napada bronhijalne astme, a izvodi se u kućnim uslovima. Lekari vole da daju sirupe, tablete i druge vidove terpije za respiratorne bolesti, a one sporije deluju i mogu da imaju štetene efekte, kao lekovi za širenje bronhija koji ubrzavaju rad srca.
Sa druge strane, inhalatori raspršuju sitne čestice leka rastvorenog u slanom rastvoru direktno u organe za disanje i prodiru duboko u pluća. Vrlo mala količina ulazi u krvotok, što nije dovoljno da se izazovu štetni efekti. Bolest leče tamo gde je i nastala - objašnjava dr Radosavljević i dodaje da u slučaju bronhijalne astme, od koje boluje mnogo odraslih i dece, postoji preosetljivost bronhijalnog stabla, koje direktno smiruje inhalacija.
- Raspršene čestice leka kao fini omotač oblože bronhije sprečavajući dug, iscrpljujući kašalj. To je izuzetno korisno kod dece, koja nekada ne mogu da spavaju od napada kašlja. Istovremeno, inhalacijom mogu da se daju lekovi za širenje bronhija, kortikosteroidi, ali i da se udiše čist slani fiziološki rastvor - kaže ta doktorka.
Na pitanje gde bi trebalo da se ide na inhalacione terpaije, ona kaže da je ta metoda lečenja odavno postala kućna.
- Mnogi roditelji već imaju inhalatore kod kuće i postupaju po nalogu pedijatra. Pravljenje rastvora je jednostavno jer su lekovi uglavnom u kapima. Postoji tačna doza koja se meša u rastvoru i to se inhalira. Može da se koristi i umesto sirupa koji podstiču iskašljvanje, a koji imaju loš efekat jer dodatno draže na iskašljavanje, čak i onda kada se pacijentu ne kašlje. Takođe, inhalatori su odlični kod mnogih koji imaju bolest sinusa jer u njima mogu da se prave kombinacije lekova koji sprečavaju tegobe. I najvažnije je da inhalaciju ne prepisujete sami sebi, već pratite uputstva svojih lekara i nikako ne stavljajte lekovito bilje u njih - objasnila je dr Radosavljević.
Inhalacija se upotrebljava kod:
akutnog kašlja koji je posledica virusne upale disajnih pute
akutnih respiratornih infekcij
produženog toka kod upale sinusa bronhijalne astme
hronične opstruktivne bolesti pluća
hroničnog opstruktivnog bronhitisa
emfizema pluća
plućne fibroze