Rak pluća
Shutterstock
Rak pluća

Shutterstock

Rak pluća, Foto: Shutterstock

Oko 42 odsto slučajeva raka i 45,1 odsto smrtnih ishoda te bolesti moglo bi se sprečiti.

Najviše obolelih, a posledično i smrtnih slučajeva od raka povezano je sa "uživanjem" u cigaretama, odnosno sa pušenjem.

Reč je o 19 odsto ili 298,970 slučajeva (to je broj onih koji su bili obuhvaćeni istraživanjem). 

Gojaznost je na drugom mestu, daleko iza duvana, ali ipak, u 7,8 odsto slučajeva rezultira razvojem karcinoma, a procenat smrtnih slučajeva je 6,5 odsto.

Na trećem mestu je alkoholizam koji utiče na razvoj raka u 5,6 odsto slučajeva i za posledicu ima smrtni ishod u četiri odsto slučajeva.

Četvrto mesto je preterano izlaganje ultraljubičastim zracima koje utiče na razvoj raka u 4,7 odsto slučajeva, a procenat smrtnih slučajeva je 1,5 odsto.

Zbog nedovoljne konzumacije voća i povrća rak se može razviti u 1,9 odsto slučajeva, a za posledicu ima smrtni ishod u 2,7 odsto slučajeva.

Po podacima pacijenti najviše oboljevaju od raka pluća, a u 81,7 odsto slučajeva uzrok je pušenje. Ono se povezuje sa 73,8 odsto slučajeva raka grkljana, 50 odsto raka jednjaka i 46,9 odsto raka prostate.

Gojaznost su naučnici povezali sa razvojem 60,3 odsto slučajeva raak materice, trećinom svih slučajeva karcinoma jetre, 11,3 odsto raka dojke i 5,2 odsto slučajeva raka debelog creva.

Konzumacija alkoholnih pića je odlučujući faktor kod skoro polovine slučajeva raka usta i jednjaka kod muškaraca i četvrtine kod žena.