Plodnost sperma spermatozoidi planiranje porodice
Shutterstock
Paradajz

Shutterstock

Kupimo namirnice za koje mislimo da su kvalitetne, a ustvari su zagadjene, Foto: Shutterstock

Veliki broj poljoprivrednika ne analizira vodu iz reka kojom navodnjavaju useve. A te reke nisu čiste, u njih se direktno izliva kanalizacija, a imamo i otpadne vode iz raznih fabrika. Ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan kaže da postoje institucije koje kontrolišu vod ei gde se mogu uraditi analize.

- Oni koji zagađenom, bakteriološki ili hemijski neispravnom vodom ili na neke druge načine zalivaju svoje useve mnajpre moraju da vode računa da će oni sami i njiova deca konzumirati te proizvode, a da će zatim, a ko ih stavljaju u promet, to koristiti i ostali. Uputio bih apel svima da vodu koju koriste u te namene ipak prekonstrolišu, to ne koša puno. Ukoliko je voda neipravna, može koštati zdravlja - naglasio je Trivan gostujući na B92.

On ističe da monitoring kvaliteta zemljišta daje raznolike podatke.

- U narednim godinama izvršićemo temeljnu analizu kvaliteta zemljišta. To zahteva vreme i novac. Posledica zagađenog zemljišta su zagađene podzemne vode. Usevi koje uzgajamo upravo na takvom, zagađenom zemljištu daju kao posledicu zagađenu namirnicu, a onda su ugroženi o ni koji te namirnice koriste, od životinja do ljudi, uključujući i biljke. U Srbiji imamo neku vrstu epidemije sterilitetea, da li se neko pitao da li bi to mogla da bude posledica hemije u namirnicama koje unosimo, a odgovor je da! Treba se ozbiljno pozabaviti ovim problemom. Srbija samo u prečišćavanje otpadnih voda mora da uloži pet milijardi evra.

Branislav Gulan, član Odbora za selo Srpske akademije nauka i umetnosti, kaže da postoje institucije koje vrše kontrolu kvaliteta zemljišta. 

- Bogatiji poljoprivrednici nose zemljište i vodu na analizu. Međutim, oni koji to nisu ne nose i koriste sve to kako je. Recimo, vidite neki proizvod na pijaci, mislite da je izuzetnog kvaliteta, međutim, neki od njih je upravo proizveden na takvom zemljiptu i sigurno je lošijeg kvaliteta. To ipak nije masovna pojava u Srbiji. Taj problem se može rešiti stalnom edukacijom i poljoprivreda bi mogla da postane strateška grana.

Komentari (2)

ekologija

11.09.2017 09:39

bogato siromašni a roba stiže iz Albanije Turske Grčke itd. Tu Mile na granici analize!

Kanalizacija

11.09.2017 14:28

ŠTA JE TO? KRNJAČA STAMBENI BLOKOVI I KANALIZACIJA U KANAL ZA SLUČAJ POPLAVA! KO DAJE GRADJ.DOZVOLE?