Akcija prikupljanja 100.000 potpisa traje do 27. avgusta
Rajko Ristić
Akcija prikupljanja 100.000 potpisa traje do 27. avgusta

Rajko Ristić

Akcija prikupljanja 100.000 potpisa traje do 27. avgusta, Foto: Rajko Ristić

Slavko Milanović (80), predsednik Udruženja logoraša, kaže da je i sam bio u logoru oko tri meseca.

- Pokrećemo ovu akciju da se čuje o zločinima za vreme Drugog svetskog rata. To su strašne stvari, koje do danas nisam zaboravio. U logoru sam preživeo samo zato što me nisu odvojili od majke, ona me je krila ispod krpa, suknje... Projino brašno i so koliko da stane na dlan me je održalo u životu. Ja sam preživeo tu stravu, ali mnogi nedužni, nažalost, nisu - kaže on.

Sa šest godina odveden u logor: Slavko Milanović

Rajko Ristić

Sa šest godina odveden u logor: Slavko Milanović, Foto: Rajko Ristić

Da stradanja Srba nikad nisu nazvana pravim imenom, smatra i Snežana Dragosavljević, potpredsednica Udruženja logoraša.
- Treba da čuvamo sećanje na žrtve zločina genocida počinjenog u NDH. To su najsurovija stradanja koje niko nije nazvao pravim imenom. Pa deca su otimana od majki! Kako čovek da bude ravnodušan na tako nešto i da dopusti da se zaboravi, a istorija se ponavila i devedesetih - rekla je ona.

Nemanja Stoilović (37), jedan od potpisnika peticije, smatra da je bitno da se priča o Jasenovcu.

- Mora da postoji svest o tome, da nove generacije znaju šta se nekad dešavalo. Ljudi su gubili čitave porodice, bežali u šume, bacani u logore - podseća on.

Milenko Čekić (80), počasni predsednik Udruženja logoraša, kaže da je bilo krajnje vreme da se parlament Srbije oglasi jer je počinjen genocid koji državni zvaničnici negiraju.

- Deca su stradala na kućnim ogniištima, u sabirnim i koncentracionim logorima širom NDH. Prema istraživanjima, život je izgubilo 72.464 dece. I pored neosporne činjenice da je u NDH počinjen genocid nad srpskim narodom, doživljavamo da se često od naših zvaničnika čuju reči opraštanja za počinjene zločine. Mi koji smo preživeli genocid mislimo da nije vreme praštanja - kaže Čekić.

Aleksandra Jevtić (42) kaže da joj je žao što ne postoji knjiga o Jasenovcu.

- Rođena sam u Hrvatskoj, ali sam otišla 1992. i uvek sam želela da se priča o Jasenovcu, da se priča i da postoji knjiga koja bi bila u svim svetskim bibliotekama - rekla je Jevtićeva.

Akcija prikupljanja 100.000 potpisa u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu, pored restorana „Vapiano“, trajaće do 27. avgusta.

Save

Komentari (4)

Dejan

22.08.2016 08:25

Hvala Bogu da se neko setio napokon da istera pravdu . Ali to treba do kraja a ne da nađu nekog potkupljivog političara i zataška stvari ili "mrljavo" da uradi . Do kraja jer za to ima argumenata na stotine hiljada . A imamo pomoć i u svetu , kad već od Vatikana nama vajde !

XXL

22.08.2016 08:48

Zašto potpisivanje peticije samo u Beogradu? Nije ovo pitanje samo Beograda već sveukupnog srpskog naroda pa bi bio red da tu peticiju potpišemo na nivou države Srbije.

ANTE BAN

22.08.2016 10:46

@XXL - MOŽE! SAmo- nemojte plakati i kukati kada i mi odlučimo donijei rezoluciju protiv četničkih zločina i zločina tzv.JNA!

XXL

22.08.2016 13:42

@XXL - Za @ANTE BAN-a ma teraj se bre u lepu tvoju domoljubnicu ... i zapitaj se kakvu svest o zločinima u Jasenovcu i logorima za decu imate kao narod ako se tako možete nazvati? Inače posetio sam spomen područje Jasenovac sa obe strane Save i miris kostiju žrtava nikada neću zaboraviti koji se osećao iz zemlje iako je bilo proleće i sve olistalo. Nije to 1,2m zemlje nad tim žrtvama ... 'ajd bok stari i ponosite se svojom 'povješću' uz tu Vašu "rezoluciju o četnicima i JNA" na sramotu sveta ...