Ambasador Li Mančang
MUP
Aleksandar Vučić i Li Mančang

TANJUG/ TANJA VALIĆ 03.11

Aleksandar Vučić i Li Mančang, Foto: TANJUG/ TANJA VALIĆ 03.11

Peking je tokom proteklih godina pokazao da stoji iza Srbije u ekonomskom i političkom smislu, saradnja će se nastaviti i ove 2018, kao i u narednim godinama, a u ekskluzivnom intervjuu za “Alo!” ambasador Li Mančang objašnjava zašto Kina ima prijateljske odnose sa Srbijom, kakva je budućnost saradnje naše dve zemlje, zašto se usprotivila ulasku Kosova u Unesko...

- Ukoliko duže vreme pratite kinesku diplomatiju i kinesku spoljnu politiku, veoma je lako razumeti kinesko-srpsko prijateljstvo i kineski stav i pogled po pitanju Kosova. Kineska strana dosledno smatra da najbolji put rešavanja pitanja Kosova jeste da relevantne strane postignu zajedničko prihvatljivo rešenje kroz dijalog i pod okriljem rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Kineska strana visoko ceni što srpska strana dosledno podržava “politiku jedne Kine”, takođe poštujemo suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, razumemo racionalnu zabrinutost srpske strane po pitanju Kosova i sve napore za pronalaženje političkog rešenja za pitanje Kosova. Nadam se da će sve strane nastaviti da se pridržavaju opšteg smera političkog rešenja, tako da se pronađe rešenje pitanja Kosova.

Kineska ulaganja revitalizovala su srpsku ekonomiju, kineska strana otkupila je 1.500.000 tona čelika proizvedenog u 2017. u Železari Smederevo. Kolika je važnost Srbije u ovom regionu?

- Sa velikom radošću sam video kako se jedan za drugim ostvaruju veliki projekti: pruga Beograd-Budimpešta, most na Dunavu u Beogradu, autoput E763, rekonstrukcija TE “Kostolac”, kupovina Železare Smederevo od strane korporacije HBIS, kao i drugi projekti koji su oblikovali povoljnu klimu celokupnog unapređivanja saradnje dve zemlje na velikim projektima. Za Kinu, odnos Kine i Srbije je konkretan pokazatelj osnovne državne politike otvaranja prema svetu. Sve od reforme i otvaranja, Kina od početka pa do kraja istrajava u otvaranju vrata za izgradnju zemlje, uz obraćanje pažnje na “dolazak” i “odlazak”, pozivajući sve zemlje da se ukrcaju u kineski ekspresni razvoj. Godine 2012, otpočela je „saradnja 16+1“, a Kina je 2013. inicirala izgradnju „Pojasa i puta“. Sve je to Kina učinila u skladu sa zahtevima vremena i željom svih zemalja da ubrzaju sopstveni razvoj i izgradnju međunarodne platforme za saradnju, za dobrobit zemalja i naroda duž te linije. Razvoj Kine je na dobrobit sveta i Kina želi da pruži još više javnih dobara svim zemljama u svetu, uključujući i Srbiju. Kina želi da zajedno sa Srbijom nastavi sa produbljivanjem potencijala međusobne saradnje, istražuje i jača zajedničku korist i ostvari još više praktičnih projekata za dobrobit srpskog naroda.

Na prostoru centralne i istočne Evrope, Srbija je zemlja koja ostvaruje najveću praktičnu saradnju sa Kinom. Kako vi gledate na to?

- Odnosi i praktična saradnja u raznim oblastima između Kine i Srbije imaju čvrstu osnovu i veliki potencijal za razvoj. Kina i Srbija su tradicionalno prijateljske zemlje, a međusobno razumevanje naroda obezbeđuje čvrst temelj za razvoj odnosa. Još ranije, tokom sedamdesetih i osamdesetih godina proteklog veka, od početka kineske reforme i otvaranja prema svetu, mi smo od srpskih prijatelja naučili mnogo dragocenih lekcija. Poslednjih godina, kinesko-srpski odnosi se neprekidno razvijaju, komunikacija na svim nivoima, od rukovodilaca do običnih ljudi, sve je bolja, međusobno razumevanje dve zemlje i dva naroda se postepeno produbljuje. Sve to je ustanovilo čvrstu osnovu za održiv razvoj i produbljivanje odnosa između naših zemalja. Prednosti naših dveju strana se međusobno dopunjuju, nalazimo se u “vin-vin situaciji”, što daje dovoljno snage našoj praktičnoj saradnji. Danas je Srbija posvećena ekonomskom razvoju, poboljšanju života ljudi. Izgradnja infrastrukture i drugi projekti koji su direktno povezani sa životom stanovništva se jedan za drugim ostvaruju. Kroz razvoj od tridesetak godina, kineska preduzeća su stekla bogato iskustvo, kapital i napredne tehnologije, imaju neupitnu želju za jačanjem međunarodne saradnje, posebno prema prema centralnoj i istočnoj Evropi. Dve strane dobro sarađuju u izgradnji infrastrukture, zato su sposobne da ostvare zajedničke pobede.

Stupio je na snagu sporazum o bezviznom režimu između dve zemlje, otvaranje direktne vazduhoplovne linije između dve prestonice doprinelo je povećanju broja kineskih turista koji dolaze u Srbiju. Da li mislite da će taj broj u budućnosti još više rasti?

- Odnosi dve zemlje počivaju na bliskosti njihovih naroda. Kinesko-srpski prijateljski odnosi imaju dugu tradiciju, srca dva naroda su povezana i isto je takvo njihovo prijateljstvo. Dve strane bi trebalo da u potpunosti iskoriste bogatstvo tradicionalnog prijateljstva između dve zemlje jačanjem saradnje u razmeni u oblasti kulture, turizma i u drugim oblastima i da učine da se prenosi baklja tradicionalnog kinesko-srpskog prijateljstva. Sa radošću vidim kako bezvizni režim, uspostavljanje direktne linije i druge mere unapređuju razmenu dve zemlje, naročito što te mere privlače veliki broj kineskih turista da posete Srbiju. Turistički resursi Srbije su veoma bogati i mogu da odgovore različitim zahtevima kineskih turista. Ako traže da uživaju u istoriji slovenskog naroda i narodnim običajima, mogu da posete Beograd, Novi Sad, Niš i druge gradove; ako traže da uživaju u prirodi, mogu da krstare Dunavom; ako traže odmor i rekreaciju, mogu da se upute ka Zlatiboru i izbegnu letnju vrućinu, na Kopaoniku da se skijaju, u lovištima Fruške gore da love, dok u Drvengradu mogu da osete čuvenu filmsku atmosferu. Verujem da će u bliskoj budućnosti broj kineskih turista koji posećuju Srbiju zabeležiti novi rekord.

Kina pamti Milutinovića

Šta mislite, kakav će rezultat postići Srbija na SP u Rusiji?

- Srbija ne samo da ima izvanredne fudbalske klubove već stvara i izvanredne igrače i trenere. Srpski trener Milutinović odveo je kineski nacionalni tim na Mundijal u Južnu Koreju i Japan, što je zaokružio san Kineza o Svetskom prvenstvu dug 44 godine. Nakon toga, desetak godina kasnije, sve više srpskih trenera i igrača plasiralo se na različita fudbalska takmičanja, tako da su kineskom fudbalu dali odlične ideje i iskustvo, a takođe su omogućili Kinezima da se kroz fudbal upoznaju sa Srbijom. Poželeo bih srpskom timu da na Mundijalu u Rusiji postigne dobre rezultate.

Da li mislite da će Srbija za 10 godina postati članica EU?

- Kina i Evropska unija imaju odnose sveobuhvatnog strateškog partnerstva i kinesko-evropski odnosi imaju strateški i globalni karakter, dve strane ulažu velike napore u stvaranju odnose u četiri glavna polja kao što su mir, rast, reforma i civilizacija. Dve strane zajedno podržavaju spajanje inicijative „Pojas i put“ sa evropskim planom za investicije i odlučile su da izgrade „platformu za saradnju međusobnog povezivanja“. Kina podržava evropske integracije i razume srpske napore da se pridruži Evropskoj uniji. Verujem da će ulazak Srbije u Evropsku uniju aktivno stvoriti uticaj i na odnose Kine i Evrope i na odnose Kine i Srbije. Poželeo bih Srbiji da na svom evropskom putu zabeleži još veći i brži progres.

A, kada je u pitanju saradnja dve zemlje u poljoprivredi?

- Kineska i srpska poljoprivreda su komplementarne i veliki je potencijal saradnje. Dve strane su u ovoj godini potpisale memorandum o razumevanju u oblasti poljoprivredne saradnje između Ministarstva poljoprivrede NR Kine i Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Republike Srbije, protokol između Generalne uprave za kontrolu kvaliteta, inspekciju i karantin NR Kine i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije o inspekciji, karantinu i veterinarskim sanitarnim zahtevima za izvoz goveđeg mesa iz Srbije u Kinu, kao i druge važne dokumente o saradnji. Kina ohrabruje kineska preduzeća sa dobrom reputacijom i velikom sposobnošću da ulažu u industriju obrade poljoprivrednih proizvoda u Srbiji. Nadam se i da će Srbija aktivno koristiti kineske međunarodne sajmove poljoprivrednih proizvoda i druge platforme da promoviše bilateralnu poljoprivrednu trgovinu, da se još više srpskih jedinstvenih i kvalitetnih poljoprivrednih proizvoda plasira na kinesko tržište.

 

 

Komentari (5)

kiki

03.01.2018 21:37

Imati prvu ekonomsku silu za svog političkog prijatelja je velika čast i privilegija za Srbiju.

nedjo

03.01.2018 21:48

mi smo braća- po materi!

Pera Detlic

04.01.2018 15:41

@nedjo - nedjo, po babinoj liniji.

Bnk72

03.01.2018 23:17

Odlican narod i miroljubiv

slađa

04.01.2018 00:29

Srbiju je kao i Kinu snažno obeležila teška ali ujedno i uzbudljiva epoha 20. veka u kojoj su obe zemlje snažno sazrevale kroz intrigantne i izazovne događaje. To je glavni osnov za razumevanje naših naroda, za infrastrukturno povezivanje i kanalisanje stvaralačke energije koja će doneti boljitak ne samo Kini i Srbiji, već i regionu Zapadnog Balkana i Evropi. Beograd je centar Transportne zajednice ZB i to olakšava saradnju, ne umanjujući važnost drugih vidova međusobne interakcije.