Marinko Magda
RAS
Marinko Magda

RAS

Marinko Magda, Foto: RAS

Za ovog serijskog ubicu, koji služi doživotnu kaznu u Mađarskoj, kažu da je čovek natprosečne ineteligencije i životinjskog instinkta.

Istražitelji su počinioca stravičnih zločina okarakterisali kao srpsku verziju Džeka Trboseka.

Sa svojim eskadronom smrti, devedesetih godina prošlog veka je na severu Vojvodine i u južnoj Mađarskoj iz koristoljublja ubijao i decu, a tačan broj žrtava, međutim, nikad nije utvrđen. Krvavi pir je započeo u januaru 1994, kada je sa saučesnicima tokom jedne noći u Subotici ubio pet ljudi! Masakr je počeo surovom likvidacijom tročlane porodice Petrić, Milana, Stane i njihovog desetogodišnjeg Daneta, a završio ubistvom supružnika Josipa i Verice Agatić na Paliću. Policija je utvrdila da je Magda, sam ili u grupi, ubio i staricu Idu Feher u okolini Subotice. Ubrzo je okrvavio ruke i u Mađarskoj, gde je 13. januara 1994. u Segedinu pobio četvoročlanu porodicu Balint - vruhunskog poslastičara (42), njegovu suprugu (42) i njihove sinove od 10 i 16 godina!

Samo ga advokat posećuje

Magda se u zatvoru bavi slikarstvom, a vlasnica jedne galerije prodaje njegove slike u Mađarskoj. U zatvoru ga ne posećuje niko osim advokata Slavka Petrića. Majka mu je preminula ranije, a otac pre dve godine. Davno je posetio sina u zatvoru, a on i supruga nisu verovali da je njihov sin počinio tolike zločine. Sestra i njena deca iz Subotice retko odlaze u posetu jer, kako pričaju njihovi poznanici, nemaju sredstava da plate put.

Istraga je pokazala da su istim oružjem kojim je pobijena ova porodica ubijeni i Antal i Rozalija Horvat u Kečkemetu, u Mađarskoj, kao i da je u istom mestu ubio i hrvatskog državljanina Dragutina Kujundžića, 20. decembra 1993. Na dušu mu se stavlja i smrt Edite Orošhaze u Mađarskoj.

Magda je uhapšen u njegovom stanu u Mađarskoj 1994. U Srbiji je njemu i još 11 okrivljenih suđeno u odsustvu. U Srbiji mu je izrečena smrtna kazna, a kada je ona ukinuta, kazna je preinačena na 40 godina zatvora. U Mađarskoj je u Budimpešti krajem 1995. osuđen na doživotnu robiju. Kaznu služi u najčuvanijem zatvoru u Mađarskoj, u “Šatorajaujhelju”, blizu graničnog prelaza između Mađarske i Ukrajine. I danas tvrdi da na svojim rukama nema krv dece.

Magdu i njegove egzekutore, koji su ratovali za “Tigrove” Željka Ražnatovića Arkana, otkucao je čovek kojem je dao da se reši “škorpiona” i jednog pištolja kojim su počinjeni zločini. Pre nekoliko godina podneo je zahtev da ga izruče Srbiji, uz obrazloženje da je spreman da svedoči na sudu, to jest da se “sazna kompletna istina”. Odslužio je dosad 20 godina robije.

Save

Save

Tagovi