Žeželjev most
Vlada Vojvodine
Žeželjev most

Vlada Vojvodine

Žeželjev most, Foto: Vlada Vojvodine

Danas, osamnaest godina od NATO agresije, većina porušenih objekata u potpunosti su renovirani, a jednu od poslednjih vidljivih uspomena na tri meseca sirena vlasti su otklonile pre nekoliko dana, kada je Žeželjev most opet spojio bačku i sremsku stranu grada.


Te '99-te, Novosađanima su teško pala rušenja mostova – prvo je pao Varadinski most, a dva dana kasnije projektili su pogodili i most Slobode koji je povezivao Novi Sad i Sremsku Kamenicu i obnovljen je tek 2005. godine, a njegova rekonstrukcija je tada koštala 40 miliona evra.

Novi Sad pretrpeo najveću materijalnu štetu

Prema zvaničnim podacima, Novi Sad je od svih gradova i opština u Srbiji, pretrpeo najveću materijalnu štetu tokom NATO agresije. Procenjuje se da uništena putna infrastuktura, industrijski pogoni i zgrade vrede nekoliko stotina miliona dolara.

Zbog specifične konstrukcije, Žeželjev most je bombardovan u više navrata i posle više od mesec dana odolevanja, poslednji je srušen 23. aprila. Simbolički značajno, posle više od 18 godina spojeni su lukovi Žeželjevog mosta koji je trenutno prohodan za pešake, a u februaru se očekuje da bude i za šinska vozila.

- U petak, kada je most spojen, tog trenutka je prestalo bombardovanje Novosađanki i Novosađana. Posle 18 godina opet imamo most - zaključila je Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, prilikom svečanog otvaranja.

Srušena zgrada u Novom Sadu

Vlada Vojvodine

Srušena zgrada u Novom Sadu, Foto: Vlada Vojvodine

Prema najavama iz Direkcije za upravljanje nepokretnostima, uskoro bi trebala biti rešena i sudbina pokrajinske televizije, koja je nedavno proslavila punoletstvo „izbeglištva“, pošto su joj matične prostorije sravnjene sa zemljom 4. aprila 1999. godine


Kako navodi Marijana Divljak, direktorka te Direkcije započeće se izgradnja novog objekta na lokaciji gde se nalazila TV ,,Novi Sad“ i upravo u tu novu kuću useliće se Radio televizija Vojvodine.

- Nova zgrada imaće pet televizijskih i šest radijskih multifunkcionalnih studija i raspolagaće sa 17.530 kvadratnih metara, sa svim neophodnim tehničkim i tehnološkim pratećim prostorima. Ukupna vrednost investicije je oko 2,6 milijardi dinara - rekla je Divljakova, koja ističe da novac za prvu fazu radova od 800 miliona dinara je obezbedila Uprava za kapitalna ulaganja, dok se za opremanje objekta očekuje pomoć od državnih institucija, ali tek 2020. godine za kada je i predviđen završetak radova.